Koniec wizyty we Włoszech i Watykanie

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / apio

Audiencja u papieża Benedykta XVI, udział w uroczystościach religijnych i rozmowy z prezydentem Włoch to najważniejsze wydarzenia zakończonej w niedzielę trzydniowej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego małżonki Anny we Włoszech i Watykanie.

W przypadającą w sobotę 32. rocznicę wyboru Jana Pawła II prezydent uczestniczył wraz z małżonką w nabożeństwie przy grobie polskiego papieża w Grotach Watykańskich. W niedzielę wziął udział w mszy kanonizacyjnej, podczas której Benedykt XVI ogłosił świętymi sześcioro błogosławionych, wśród nich krakowskiego księdza, żyjącego w XV wieku Stanisława Kazimierczyka.

Pierwszym punktem wizyty Bronisława Komorowskiego w Rzymie było spotkanie z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano w piątek w Kwirynale. Prezydent RP zaprosił Napolitano do Polski, a zaproszenie to zostało przyjęte. Ich rozmowa skoncentrowała się na kwestiach dotyczących przyszłości Unii Europejskiej i jej relacji z krajami sąsiadującymi, położonymi na południu i na wschodzie. Komorowski powiedział po spotkaniu, że Polska i Włochy mają jednolite poglądy jeśli chodzi o znaczenie systemu wartości, które stworzyły UE, dziś ją tworzą i będą decydować o jej kształcie w przyszłości.

DEON.PL POLECA

W piątkowy wieczór w gmachu ambasady RP prezydent Komorowski wręczył grupie Włochów Medale Wdzięczności, przyznawane przez Europejskie Centrum Solidarności cudzoziemcom, którzy nieśli pomoc Polakom oraz demokratycznej opozycji w latach 80. Podczas wzruszającej uroczystości wyróżniono obywateli włoskich, którzy organizowali wysyłki żywności, lekarstw i odzieży do Polski w latach stanu wojennego oraz następnych, przemycali sprzęt drukarski i farby dla podziemnych drukarń, zbierali pieniądze dla opozycji.

Prezydent wyraził przekonanie, że pomoc, którą nieśli Włosi Polakom jest "ważnym fundamentem relacji polsko-włoskich". - Przyjaciół poznaje się w sytuacjach trudnych, ale o przyjaciołach należy pamiętać zawsze, nawet wtedy, kiedy jest dobrze - mówił. Podziękował wszystkim, którzy opiekowali się polskimi emigrantami, przesyłali paczki dla rodzin internowanych i upominali się o wolną Polskę na łamach prasy. - Wygraliśmy razem, razem powinniśmy się z tej wolności cieszyć - dodał.

Sobotę, drugi dzień swej wizyty, prezydent wraz z małżonką rozpoczęli od udziału w mszy przy grobie Jana Pawła II w Grotach Watykańskich. Nabożeństwo w 32. rocznicę wyboru papieża Polaka koncelebrowali przedstawiciele polskiego episkopatu z jego przewodniczącym arcybiskupem Józefem Michalikiem.

W kazaniu metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że rocznica ta "to nie tylko czas wspomnień i wdzięczności, ale przede wszystkim okazja do rachunku sumienia i postawienia sobie kilku pytań". - Co czynimy z dziedzictwem tego, który dla naszego pokolenia był Piotrem naszych czasów? Czy poznajemy jego bogate nauczanie? - pytał kardynał Dziwisz.

Na konferencji prasowej w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej prezydent poinformował, że tematem rozmowy z papieżem była ewentualna pielgrzymka do Polski, proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, a także polsko-rosyjskie pojednanie. Mówiąc o procesie beatyfikacyjnym papieża Polaka Komorowski oświadczył: "Rzeczą naturalną było wyrażenie nadziei, że będzie przebiegał dobrze".

O spotkaniu z Benedyktem XVI prezydent powiedział: "Bardzo ciekawa, miła rozmowa", która według jego relacji dotyczyła m.in. "wartości w procesie transformacji i unowocześniania Polski i świata oraz spraw z zakresu polityki międzynarodowej".

Prezydent Komorowski oznajmił, że rozmawiał z papieżem o zamiarach podjęcia przez Polskę próby dialogu zmierzającego do pojednania z Rosją. Zaznaczył, że istotnym elementem tej rozmowy były sprawy związane z pojednaniem, do jakiego doszło w naszym regionie Europy. Jak mówił, przywołał w tym kontekście pojednanie polsko-niemieckie, w którym rola obu Kościołów była bardzo istotna.

Komorowski był też pytany, czy podczas jego rozmów w Watykanie poruszona została sprawa rozdziału Kościoła od państwa w kontekście wydarzeń, do jakich doszło po katastrofie smoleńskiej, np. sprawy krzyża, który stał przed Pałacem Prezydenckim. - Była rozmowa dotycząca obecnej relacji Kościół-Państwo również, ale nie w kontekście katastrofy smoleńskiej - powiedział.

- O katastrofie smoleńskiej rozmawialiśmy głównie w kontekście procesu pojednania polsko-rosyjskiego, poprzez podkreślenie nie tylko wspólnego doświadczenia związanego z katastrofą smoleńską, ale również spotkań polsko-rosyjskich przy grobach polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu - zaznaczył Komorowski.

W niedzielę Bronisław i Anna Komorowscy wzięli udział w mszy kanonizacyjnej na Placu św. Piotra, podczas której Benedykt XVI ogłosił świętymi sześcioro błogosławionych, wśród nich krakowskiego księdza Stanisława Kazimierczyka (1433-1489). Pozostali nowi święci to przedstawiciele duchowieństwa z Australii, Hiszpanii, Kanady i Włoch. Prezydent Komorowski był jedynym szefem państwa, uczestniczącym w mszy kanonizacyjnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koniec wizyty we Włoszech i Watykanie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.