KP: sejm ma prawo do kształtowania procedur

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / pk

Parlament ma możliwość samodzielnego ukształtowania procedury, która dotyczy sposobu rozstrzygania różnych kwestii, sposobu procedowania i obsadzania stanowisk niektórych organów - mówiła w czwartek w TK Anna Surówka-Pasek z Kancelarii Prezydenta, przedstawiając argumenty Andrzeja Dudy.

Jak powiedziała, dotyczy to także sposobu obsadzania tych organów, których obsadzenie zostało powierzone parlamentowi.

- Doszło do takiej sytuacji, że mamy w systemie dwa różne rodzaje aktów normatywnych - ustawę o TK oraz regulamin Sejmu, które regulują to w różny sposób - powiedziała.

Dodała, że według prezydenta Sejm miał pełne prawo - w ramach swojej autonomii zagwarantowanej art. 112 konstytucji w drodze regulaminu - by samodzielnie to określać.

DEON.PL POLECA


- Natomiast przepisy ustawy winny być zharmonizowane z regulacjami wynikającymi z regulaminu Sejmu. Jest to tym bardziej uzasadniony zarzut, że Sejm VII kadencji nie dokonał stosownej zmiany w regulaminie, która pozwoliłaby na uniknięcie tego typu kwestii, jeżeli Sejm doszedł do wniosku, że jednak należałoby zmienić zapisy dot. sposobu zgłaszania kandydatów na sędziów TK - powiedziała Surówka-Pasek.

- I to, co jest konsekwencją istnienia tych dwóch różnych jakby porządków: w ramach jednej procedury wyboru sędziów doszło do pomieszania procedur wynikających z dwóch aktów normatywnych. Częściowo zostały zastosowane przepisy Sejmu, częściowo ustawy o TK - dodała.

Surówka-Pasek powiedziała, w trakcie uchwalania ustawy z 25 czerwca br. naruszona została zasada tzw. ciszy legislacyjnej, która jest również elementem zasady przyzwoitej legislacji.

Dodała, że zasada ta była co prawda przypisywana przez Trybunał głównie prawu wyborczemu, ale - zdaniem prezydenta - należy ją rozumieć szeroko i przyjąć, że obowiązuje również instytucje kreowane przez organy wybierane w wyborach powszechnych.

Drugi z argumentów prezydenta to zarzut naruszenia zasady przyzwoitej legislacji przede wszystkim poprzez stworzenie nowej jakościowo normy w art. 19 ust. 1 ustawy o TK.

Prezydent uważa ponadto, że nastąpiło naruszenie autonomii regulaminowej parlamentu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KP: sejm ma prawo do kształtowania procedur
Komentarze (7)
WDR .
4 grudnia 2015, 02:36
Beniamin opublikował opinię o WIG20, która na ten moment zebrała aż 14 minusów i jak rozumiem dotyczy to tego frag. gdzie autor źle umiejscowił moment dobrej zmiany. Rzecz jasna dzień wyborów nie jest takim dniem tylko moment zaprzysiężenia rządu. Ale jeśli pominiemy ten frag. to należy ją zaplusować, bo z jednej strony widzimy stratę WIG20 od początku roku co jest efektem rządów PO, radę o wstrzymanie się z decyzjami JP Morgan (co w tej sytuacji jest zupełnie naturalne) oraz pozytywną opinię o Węgrzech Orbana. A jak wiadomo (o czym niektórzy piszą z przerażeniem ;-)) PiS chce iść drogą Orbana więc, pomijając złośliwość autora, do tego źle umiejscowioną w czasie, jest to pozytywna opinia.
3 grudnia 2015, 14:36
Zastanawiające dlaczego prezydent(a właściwie prezes)nie chciał poczekać kilku godzin do orzeczenia trybunału?Odpowiedź wydaje się prosta , doskonale wiedzieli że 3 sędziów zostało wybranych zgodnie z prawem.
3 grudnia 2015, 13:58
https://www.facebook.com/686202768192033/photos/a.686871018125208.1073741828.686202768192033/746641135481529/?type=3&theater
3 grudnia 2015, 13:30
Jeśli Sejm "ma możliwość samodzielnego ukształtowania procedury" to w takim razie skąd krytyka ustawy z 25 czerwca oraz wyboru sędziów w dniu 8 pażdziernika przez Sejm poprzedniej kadencji.
WDR .
4 grudnia 2015, 02:10
Bo procedowali według 2 różnych procedur (z każdej wybierali co im lepiej pasowało).
3 grudnia 2015, 13:28
Komedia !!Śmiać się czy płakać ?  03.12 | Sędzia Marek Zubik pierwsze pytanie skierował do przedstawiciela rządu. Sędzia zapytał, jaka była podstawa prawna, dzięki której Kancelaria Premiera opublikowała uchwały stwierdzające nieważność październikowego wyboru nowych sędziów TK. - W tej chwili nie jestem w stanie podać tego przepisu - odpowiedział przedstawiciel KPRM. (http://www.tvn24.pl)
3 grudnia 2015, 13:15
Wczoraj GPW była najsłabszym rynkiem na świecie. Od 25 października, czyli momentu "dobrej zmiany", jak to określała zwycięska partia, WIG20 należy do trójki najsłabszych indeksów na świecie, obok Kolumbii i Grecji. Strata liczona w dolarach to blisko 15%, a od początku roku aż 30% (10- tka najgorszych indeksów). Warto dodać, że zaliczany do tego samego koszyka węgierski BUX notuje w tych okresach niemały zysk. Trudno więc nie dopatrywać się ryzyka politycznego, jakie uwzględniają w swoich decyzjach inwestorzy. Stratedzy JP Morgan od rynków wschodzących w najnowszym raporcie radzą unikać polskiego rynku Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/banki/news/podatek-bankowy-juz-w-grudniu,2214642,1024?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome