Kraków: siódmy dzień protestu głodowego w kuratorium oświaty

Kraków: siódmy dzień protestu głodowego w kuratorium oświaty
(fot. Nam Hoang on Unsplash)
PAP / jp

Niedziela jest siódmym dniem protestu głodowego oświatowej Solidarności w krakowskim kuratorium. Uczestniczy w nim pięcioro nauczycieli. Jednocześnie w innej sali budynku siedmioro przedstawicieli Solidarności kontynuuje okupację.

Głodujący mają rozłożone materace, mogą liczyć na opiekę medyczną; piją wodę i soki. Zamierzają zostać w kuratorium, dopóki rząd nie podejmie decyzji poprawiających sytuację w oświacie.

- Jesteśmy trochę zdenerwowani, ale nie tracimy nadziei. Mamy nadzieję, że jutro dojdzie do porozumienia i strajk w szkołach nie będzie potrzebny - powiedziała PAP nauczycielka z Krakowa Katarzyna Niewiadomska-Węgrzyniak, która w okupacji uczestniczy od samego początku.

Jak poinformowała, w niedzielę po południu w kuratorium głoduje pięć osób - jedna z nauczycielek ze względów zdrowotnych musiała zrezygnować z takiej formy protestu.

DEON.PL POLECA

- Parametry były takie, że zdecydowała, że nie ma co ryzykować, i po prostu pojechała do domu - podkreśliła Niewiadomska-Węgrzyniak. Dodała, że z pozostałymi głodującymi "wszystko jest dobrze".

Podkreśliła, że w sumie wszystkich osób głodujących jest siedmioro, dlatego, że jedna z nauczycielek wyjechała z kuratorium, ale głodówki nie przerwała.

- Będzie głodowała, ale musi jutro iść do pracy - podkreśliła Niewiadomska-Węgrzyniak. Przypomniała również, że poza kuratorium głoduje także syn nauczyciela Piotra Pakosza, również nauczyciel. Wyjaśniła, że "jeżeli nie dojdzie jutro do porozumienia, sztab protestacyjny będzie podejmował decyzje".

- My cały czas mamy nadzieję, że jednak do niego dojdzie, że władze i nasi rządzący dostrzegą, zauważą problem, jaki jest w tej chwili w oświacie. To jest olbrzymi problem - problem całego środowiska, które jest bardzo zawiedzione - zaznaczyła. Jak dodała, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa "przygotowuje się do jutrzejszych negocjacji".

Od 11 marca, czyli 21. dzień, w tym samym budynku, ale w innej sali, od kilku do kilkunastu pracowników oświaty prowadzi okupację (akcja ma charakter rotacyjny, uczestnicy się zmieniają). Mają taki sam cel jak głodujący. W niedzielę po południu okupujących było siedmioro.

Nauczycielska "S" domaga się m.in. skrócenia ścieżki awansu zawodowego, zmiany przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc.

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. Uczestniczyli w nim m.in. wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska i szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Według związkowców strona rządowa nie przedstawiła podczas spotkania żadnych nowych propozycji. Wicepremier Beata Szydło poinformowała zaś, że rozmowy w sprawie sytuacji w oświacie będą kontynuowane w poniedziałek, 1 kwietnia. Zapewniła, że rząd jest otwarty na dialog.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: siódmy dzień protestu głodowego w kuratorium oświaty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.