"Ktoś tutaj się bardzo dzisiaj denerwuje"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprzecza, by na informacje o rzekomych powiązaniach syna Lecha Wałęsy ze światem przestępczym zareagował słowami: "przez młodego wyjdziemy na starego". Sam Wałęsa nie wątpi, że było tak, jak napisała "Gazeta Wyborcza" w tekście "Jak PiS polował na Wałęsę".
W środowej "GW" w tekście "Jak PiS polował na Wałęsę" zrelacjonowano przebieg jednego ze spotkań w kancelarii premiera za czasów rządów PiS, wiosną 2007 r. Szef ABW Bogdan Święczkowski miał wtedy przekazać ówczesnemu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu informacje o rzekomych powiązaniach syna Lecha Wałęsy - Jarosława ze światem przestępczym; Kaczyński miał powiedzieć: "Przez młodego wyjdziemy na starego".
Zdarzenie miało mieć miejsce - jak podała "GW" - podczas spotkania Jarosława Kaczyńskiego z szefem ABW Bogdanem Święczkowskim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, szefem CBA Mariuszem Kamińskim i ministrem spraw wewnętrznych Januszem Kaczmarkiem. Taki opis spotkania przedstawić miał Janusz Kaczmarek w zeznaniach złożonych podczas śledztwa w sprawie inwigilacji dziennikarzy w czasach rządów PiS.
- To jest po prostu absurd i tyle, takie słowa nigdy nie padły - oświadczył w środę Kaczyński, odnosząc się do publikacji. - Obawiam się, że ktoś tutaj się w Polsce bardzo dzisiaj denerwuje - dodał.
Jego zdaniem "praktyka taka przypomina działania osławionej "grupy Lesiaka". Podkreślił w przesłanym PAP oświadczeniu, że ani on, ani żadne osoby z kierownictwa ABW, gdy był jej szefem, nie podejmowały działań inwigilujących w sposób bezprawny jakichkolwiek obywateli RP, tym bardziej polityków. - Ustawowym natomiast zadaniem ABW jest i było weryfikowanie wpływających do niej informacji, pod kątem ewentualnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, co też czyniono i, mam nadzieję, czyni się i dzisiaj. Często zresztą informacje takie po ich zweryfikowaniu okazywały się całkowicie nieprawdziwe - dodał.
Święczkowski poinformował też, że w przypadku niepodjęcia przez prokuraturę z urzędu śledztwa, złoży zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ujawnienia tajemnicy państwowej oraz usiłowania ograniczenia jego prawa do kandydowania (Święczkowski ubiega się mandat poselski w listy PiS w okręgu wałbrzyskim).
Dodał, że docierają do niego informacje o "podejmowanych przez obecne kierownictwo państwa czy kierownictwa służb specjalnych działaniach inwigilacyjnych co do kilku opozycyjnych kandydatów do parlamentu, w tym także jego". Powodem takich działań - według niego - "mają być wymyślane na potrzeby Sądu Okręgowego w Warszawie podejrzenia naruszania przez te osoby tajemnicy państwowej".
- Zwracam się zatem do premiera Donalda Tuska z publicznym pytaniem, czy służby specjalne inwigilują kandydatów do Sejmu RP i czy uczestniczą w prowokacjach politycznych mających ich dyskredytować - napisał Święczkowski w swoim oświadczeniu.
Natomiast Ziobro informacje "GW" nazwał insynuacjami Janusza Kaczmarka. - Informacje jakoby Jarosław Kaczyński miał kiedykolwiek powiedzieć takie słowa są oszustwem, kłamstwem Kaczmarka. Takim samym jak to, że nie spotykał się w hotelu Marriott z Ryszardem Krauze - powiedział PAP Ziobro.
- Jeśli chodzi o informacje operacyjne na temat poszczególnych osób, to jeśli one trafiają do służb, to w praworządnym państwie dzieje się tak, że służby je weryfikują niezależnie od tego, kogo dotyczą. Często jest tak, że informacje te są nieprawdziwe. Jak wynika z tego artykułu tak miało być i w tym przypadku - dodał.
Lech Wałęsa na środowej konferencji prasowej w Gdańsku, mówiąc o publikacji "GW", oświadczył: - Ja nie mam najmniejszych wątpliwości, że tak było.
- Dla mnie to nie jest żadna sensacja, tylko to są stwierdzone fakty. Na ile są dowody, to czas pokaże. Niemniej dziś jest kampania wyborcza, idźmy do przodu, a jutro niech się inni zastanowią, co z tym zrobić - powiedział były prezydent.
- Ja i mój syn, biorąc się za sprawy społeczne, musieliśmy być naprawdę czyści, przezroczyści i nigdy nie popełniliśmy błędów, które próbowano nam dopisywać - czy agenturalność, czy jakieś kontakty z przestępcami. My jesteśmy ideowi - i mój syn, i ja. To nie wchodzi w ogóle w myślenie, że coś takiego mogło być - podkreślił Wałęsa.
Były prezydent dodał, że w piątek osobiście zamierza porozmawiać z synem m.in. o artykule w "GW". - Może też dziś telefonicznie, jeśli będzie go to interesowało. Ale on o tym wiedział, więc tam nie ma rewelacji - zaznaczył.
Jarosław Wałęsa przebywa w szpitalu w Warszawie, gdzie trafił 2 września po ciężkim wypadku, do którego doszło, gdy jechał na motocyklu. Eurodeputowany PO miał w sumie 37 złamań. Teraz będzie wymagał długiej rehabilitacji.
Skomentuj artykuł