Kukiz'15: zmiana konstytucji jedynym wyjściem

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / jm

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza ocenił w poniedziałek, że jedynym wyjściem z zaostrzającego się konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego jest zmiana konstytucji, proponowana przez Kukiz'15.

Kulesza powiedział w rozmowie z PAP, że po wydaniu opinii przez Komisję Wenecką szefowie klubów parlamentarnych lub szefowie partii powinni natychmiast spotkać się i osiągnąć kompromis ws. TK.

Dodał, że takie spotkanie może zorganizować Kukiz'15. "Czekamy na zaproszenie od pana marszałka Sejmu, jeśli ono nie nastąpi, będziemy dzwonić do przedstawicieli wszystkich ugrupowań parlamentarnych i sami zorganizujemy takie spotkanie.

Liczymy, że w tym spotkaniu wezmą udział osoby decyzyjne z każdej partii" - zaznaczył poseł Kukiz'15.

DEON.PL POLECA

"Szefowie partii parlamentarnych powinni się spotkać i nie wychodzić z pokoju, dopóki nie osiągną konsensusu" - ocenił Kulesza.

Projekt zmiany konstytucji, autorstwa Kukiz'15 (podpisany też przez posłów PiS) przewiduje wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy.

W projekcie znalazł się również zapis mówiący o tym, że kadencja sędziów TK wybranych przed dniem wejścia w życie tej ustawy wygasa w ciągu 60 dni; w ich miejsce mają zostać powołani nowi sędziowie.

"Tylko w ramach ugrupowań parlamentarnych można rozwiązać ten spór, tylko posłowie mogą zmienić ustawy, w tym ustawę zasadniczą.

Tylko w zmianie konstytucji upatrujemy szansy na rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego" - podkreślił Kulesza. Przypomniał, że politycy Kukiz'15 już w piątek zaproponowali spotkanie szefów klubów parlamentarnych, aby wspólnie rozmawiać o rozwiązaniu konfliktu wokół TK.

W weekend premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności TK podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce.

Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kukiz'15: zmiana konstytucji jedynym wyjściem
Komentarze (2)
14 marca 2016, 13:26
Najważniejszą sprawą jest publikowanie i wykonywanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego.  Jeśli utrwali się zasada, że rząd sobie swobodnie może odmówić publikowania wyroków czyli po prostu odmówi ich wykonywania, to żadne najwspanialsze zmiany nic nie pomogą. To wyłącznie mydlenie oczy obywatelom grą pozorów. Co z tego, że prawnicy i politycy wyrzeźbią nawet najpiękniejszy kształ Trybunału, jak władza odmówi wykonywania wyroków. W ten sposób to wracamy do państwa socjalistycznego. W socjalizmie tez była demokracja, a ściśle rzecz biorąc "demokracja", istniał Sejm, rząd, nawet partie polityczne. Tyle tylko, że to były fasadowe instytucje, gdyż decyzje i tak podejmowało Biuro Polityczne PZPR,  a Biuro Polityczne było sterowane przez przełożonych na Kremlu. To, że Kaczyński ze swoimi marionetkami pokroju Prezydenta RP Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło chcą w Polsce odtworzyć państwo socjalistyczne nie jest żadną tajemnicą.
Bolesław Zawal
14 marca 2016, 22:13
Leszek takich dyrdymał jak Ty piszesz nie da się nawet czytać. Człowieku przeciaż Ty nawet nie rozumiesz tego co napisałeś. Od kiedy prawica może być lewicowa?  Jeżeli chodzi o to co wypocił pan Rzepiński nie można nazwać wyrokiem bo wydaniu wyroku powstały przeszkody prawne, celowo pominięte przez tego pożal się Boże sędziego. Nawet Pan Rzepiński jest zobąwiązany do przestrzegania prawa w sposób całościowy a nie wybiórczy (co mi pazuje to wezmę pod uwagę). Rządy socjalistyczne były wprowadzane przez PO partię wyraźnie postkomunistyczną uważającą się za liberalną. Ale tak zatwardziały beton jak Ty nie jest w stanie pojąć (a może nie chce) tych różnic jakie są widoczne gołym okiem.