Kukiz'15: zmiana konstytucji jedynym wyjściem
Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza ocenił w poniedziałek, że jedynym wyjściem z zaostrzającego się konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego jest zmiana konstytucji, proponowana przez Kukiz'15.
Kulesza powiedział w rozmowie z PAP, że po wydaniu opinii przez Komisję Wenecką szefowie klubów parlamentarnych lub szefowie partii powinni natychmiast spotkać się i osiągnąć kompromis ws. TK.
Dodał, że takie spotkanie może zorganizować Kukiz'15. "Czekamy na zaproszenie od pana marszałka Sejmu, jeśli ono nie nastąpi, będziemy dzwonić do przedstawicieli wszystkich ugrupowań parlamentarnych i sami zorganizujemy takie spotkanie.
Liczymy, że w tym spotkaniu wezmą udział osoby decyzyjne z każdej partii" - zaznaczył poseł Kukiz'15.
"Szefowie partii parlamentarnych powinni się spotkać i nie wychodzić z pokoju, dopóki nie osiągną konsensusu" - ocenił Kulesza.
Projekt zmiany konstytucji, autorstwa Kukiz'15 (podpisany też przez posłów PiS) przewiduje wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy.
W projekcie znalazł się również zapis mówiący o tym, że kadencja sędziów TK wybranych przed dniem wejścia w życie tej ustawy wygasa w ciągu 60 dni; w ich miejsce mają zostać powołani nowi sędziowie.
"Tylko w ramach ugrupowań parlamentarnych można rozwiązać ten spór, tylko posłowie mogą zmienić ustawy, w tym ustawę zasadniczą.
Tylko w zmianie konstytucji upatrujemy szansy na rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego" - podkreślił Kulesza. Przypomniał, że politycy Kukiz'15 już w piątek zaproponowali spotkanie szefów klubów parlamentarnych, aby wspólnie rozmawiać o rozwiązaniu konfliktu wokół TK.
W weekend premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału.
W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności TK podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce.
Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.
Skomentuj artykuł