List z okazji Dnia Pracownika Socjalnego
Satysfakcji z pracy i docenienia przez społeczność lokalną i władze samorządowe życzył pracownikom socjalnym w dniu ich święta prezydent Bronisław Komorowski. List głowy państwa z okazji Dnia Pracownika Socjalnego znalazł się na stronie internetowej prezydenta.
"Dziś po raz 20. obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji składam najlepsze życzenia wszystkim pracownikom socjalnym. Ustawa o pomocy społecznej sprzed 20 lat, której zapisy znalazły potwierdzenie w Konstytucji, przyznała obywatelom naszego kraju prawo do pomocy społecznej. To fundamentalne prawo do wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych tych wszystkich, którzy sami nie mogą sobie poradzić.
Sensem tego prawa jest stworzenie poczucia bezpieczeństwa - bo przecież trudna sytuacja życiowa może dotknąć każdego. Przyczyną biedy może być bowiem choroba, bezrobocie, ale również brak wykształcenia czy bezradność wobec wyzwań codzienności" - napisał prezydent.
Jak zaznaczył, prawo do pomocy społecznej nakłada na samorząd lokalny zobowiązanie nie tylko do udzielania pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, lecz także do tworzenia warunków aktywnego współdziałania w przezwyciężaniu tych sytuacji. "To niełatwe zadanie spoczywa przede wszystkim na stutysięcznej kadrze samorządowych pracowników socjalnych" - dodał w opublikowanym w niedzielę liście.
"Niesienie pomocy wymaga odpowiedniej wiedzy i szczególnych umiejętności. Dysponują nimi pracownicy socjalni, zazwyczaj na co dzień niewidoczni, znani tylko tym, którym pomagają, i wynagradzani wdzięcznością ludzi. Częściej o nich słyszymy wtedy, gdy im się coś nie uda, niż gdy swoją codzienną, mało efektowną i trudną pracą przyczyniają się do zmniejszenia poczucia bezradności i łatwiejszego pokonania przeciwności losu" - zaakcentował Komorowski.
Podkreślił również, iż zdaje sobie sprawę, że nie jest łatwo być pracownikiem socjalnym, a oczekiwania wobec nich przerastają często możliwości. "Ale wiem również, że to właśnie pracownicy socjalni znajdują się na pierwszej linii frontu w walce z biedą i wykluczeniem. To Wy na co dzień spotykacie się z najtrudniejszymi sytuacjami i krzywdami ludzkimi, z goryczą i bezradnością. Towarzyszą Wam organizacje pozarządowe i wolontariusze - wspólną pracą tworzycie przestrzeń dla solidarności społecznej" - kontynuował w piśmie prezydent.
Przypomniał także, że rok 2010 to Europejski Rok Walki z Ubóstwem, a jego celem jest mobilizacja społeczeństw Unii Europejskiej do skutecznego zmniejszenia skali ubóstwa i wykluczenia społecznego. Jak zaznaczył, kraje członkowskie Unii solidarnie zobowiązały się do zmniejszenia do roku 2020 liczby osób żyjących w ubóstwie o 20 milionów. "To zobowiązanie dla nas wszystkich" - podkreślił Komorowski.
"Pracownikom socjalnym i wszystkim Państwa współpracownikom życzę satysfakcji z pracy i docenienia przez społeczność lokalną i nowo wybrane władze samorządowe Waszej tak ważnej i odpowiedzialnej misji" - napisał prezydent.
Skomentuj artykuł