Lux Veritatis zaskarżyła KRRiT ws. TV Trwam

KAI / slo

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła w środę skarga fundacji Lux Veritatis do WSA w Warszawie na decyzję odmawiającą przyznania miejsca na multipleksie cyfrowym dla TV Trwam.

Skarga jest obszernym dokumentem, liczącym 250 stron. Zawiera m.in. wyjaśnienia kwestii finansowych Fundacji - podawanych przez KRRiT jako główny powód odmowy miejsca na multipleksie cyfrowym dla TV TRWAM.

- Argument, że nie złożyliśmy stosownych wyjaśnień w kwestii zadłużenia Fundacji jest nieprawdziwy - mówi w rozmowie z KAI Lidia Kochanowicz z Fundacji Lux Veritatis w Warszawie. - Sprawozdanie finansowe za rok 2009 Fundacji z obszernym opisem zadłużenia i jego spłaty złożyliśmy razem z wnioskiem o miejsce na cyfrowym multipleksie - tłumaczy. - Dodatkowo później, 5 kwietnia ub.r., złożyliśmy drugie wyjaśnienie dotyczące już samej pożyczki, z zaznaczeniem, że termin spłaty obejmuje lata 2015-2019. Odtajniliśmy także - za zgodą Zgromadzenia Redemptorystów - punkt umowy dotyczący warunków spłaty.

DEON.PL POLECA

Chodzi o pożyczkę, jakiej Fundacji udzieliła Prowincja Zgromadzenia Redemptorystów na okres 2002-2019.

Zdaniem Lidii Kochanowicz, rozmowy z KRRiT są niezwykle trudne, ponieważ nie opierają się na argumentach, a ocena wniosku Fundacji o miejsce na multipleksie dla TV TRWAM była "wybiórcza i dowolna". - Wiemy, że sprawa jest trudna, ale chodzi nie tylko o nas, ale i o inne podmioty starające się o miejsce na multipleksie, ponieważ nie tylko my zostaliśmy ocenieni według wybiórczych kryteriów - podkreśla Kochanowicz. Ma ona nadzieję, że Wojewódzki Sąd Administracyjny zajmie się tą sprawą w krótkim terminie, a samo rozpatrywanie skargi nie będzie ciągnąć się latami.

17 stycznia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o utrzymaniu w mocy poprzednio podjętej decyzji koncesyjnej, w której nie przyznano TV Trwam miejsca na multipleksie.

"Wniosek Fundacji został odrzucony z powodów ekonomiczno-finansowych" - przekonywał wówczas przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Poinformował, że z dokumentacji jaką dysponowała Rada wynika, iż majątek Fundacji Lux Veritatis wynosi ok. 90 mln zł, ale ponad połowę stanowi pożyczka, jakiej udzieliła Fundacji Polska Prowincja Zgromadzenia Redemptorystów na okres 2002-2019.

Na pytanie ze strony biura KRRiT o warunki spłaty tej pożyczki, której termin mija w okresie koncesjonowania, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, jedynie informację, że zostało to objęte dyskrecją pomiędzy stronami - mówił Dworak.

Krzysztof Luft z KRRiTV przypomniał ponadto, że jeszcze w 2012 r. zostanie ogłoszony kolejny konkurs na miejsca na multipleksie pierwszym, które najpóźniej do kwietnia 2014 r. zwolni Telewizja Polska. - Tak jest zapisane w ustawie cyfryzacyjnej, to żadna nowość i powtarzamy to przy każdej okazji - zaznaczył.

Ustawa przewiduje, że najdalej w kwietniu 2014 r. programy TVP muszą zostać przeniesione na multipleks trzeci, zwalniając tym samym połowę multipleksu pierwszego dla nowych nadawców. Konkurs ten KRRiT musi ogłosić jeszcze w 2012 r. Dokładna data nie jest jeszcze znana. - Może to nastąpić za dwa miesiące, jak i po wakacjach. Nie potrafię w tej chwili jej określić, wiemy jakie mamy ramy prawne - stwierdził. Ale to jest drugorzędne - ważne aby konkurs zakończyć w terminie umożliwiającym przygotowanie się do podjęcia nadawania przez nowe podmioty natychmiast po zwolnieniu przez TVP miejsc na MUX 1.

Obecnie budowane są trzy multipleksy. Jak wyjaśnia członek KRRiT, multipleks pierwszy został przeznaczony dla nowych nadawców, drugi - w całości dla dotychczasowych nadawców komercyjnych, a multipleks trzeci - w całości dla Telewizji Polskiej. Jego budowa będzie mogła być zakończona dopiero po zakończeniu nadawania analogowego przez TVP w lipcu 2013 r. Wtedy też TVP zostanie przeniesiona z czasowo przez nią użytkowanego multipleksu pierwszego na docelowy dla niej multipleks trzeci.

Na zwolnione przez TVP miejsce na multipleksie pierwszym zostanie rozpisany konkurs dla nowych nadawców, co zgodnie z ustawą nastąpi jeszcze w 2012 r. Może w nim wziąć udział każdy nadawców.

Przeciwko decyzji KRRiT odbyły się już dwie uliczne manifestacje w Warszawie i Olsztynie. Zbierane są też podpisy pod protestem, a swój sprzeciw wyrażali hierarchowie Kościoła oraz organizacje i stowarzyszenia katolickie a nawet radni kilku miast.

W sprawie TV Trwam wystąpiła "w imię zasady równości i pluralizmu" Rada Stała KEP. 16 stycznia w specjalnym oświadczeniu biskupi wyrazili nadzieję, że "TV Trwam - nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową - zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lux Veritatis zaskarżyła KRRiT ws. TV Trwam
Komentarze (1)
C
Czlowiek
22 lutego 2012, 22:37
Przeciez zyjemy w totalitarnym ZAMORDYZMIE wiec juz nic mnie nie jest w stanie zaskoczyc! Ale mam cicha nadzieje , poniewaz chrzescijanin jest czlowiekiem nadzieii ze to juz nie dlugo potrwa i bedzie wolnosc ...prawdziwa WOLNOSC !