Marszałek spotkał się z uczestnikami olimpiady
Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna spotkał się w sobotę z młodzieżą uczestniczącą w zbliżającej się do finału 52. Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Marszałek odpowiedział na szereg pytań zadawanych przez uczniów.
Zwracając się do zgromadzonych w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego uczniów, którzy na finał olimpiady przyjechali ze szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju, marszałek podkreślił wagę zainteresowania życiem społeczno-politycznym kraju i świata wśród młodych ludzi. Według niego, uczniowie powinni odczuwać nie tylko głód wiedzy, ale również pragnienie aktywnej obecności w Polsce oraz jej zmiany.
"Miałem takie szczęście, że ten budynek znam z dłuższej obecności w końcu lat 80., gdzie w 88 i 89 roku negocjowaliśmy rejestrację Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Wtedy naprawdę młodzi ludzie mieli ogromny wpływ na Polskę tamtych dni - mówił Schetyna. - Gdy patrzymy na to z perspektywy kilkudziesięciu lat, widzimy, jak wiele udało się zrobić". "Dzisiaj Wy wybieracie przez naukę, przez chęć pogłębiania wiedzy (...) wybieracie swoje miejsce na następne lata, ale też wybieracie miejsce Polski, bo Polska będzie taka, jak Wy ją będziecie zmieniać, jak będziecie ją tworzyć" - powiedział uczniom marszałek.
Schetyna odpowiadał również na pytania uczestników olimpiady, którzy pytali m.in. o największą porażkę rządu Donalda Tuska, przyczyny spadku poparcia dla Platformy Obywatelskiej, stosunek do Narodowej Rady Libijskiej, możliwości powstania koalicji SLD-PO oraz o to, czy marszałek wciąż gra w piłkę z premierem.
Olimpiadę Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym - której 52. edycja zakończy się w niedzielę w Warszawie - organizuje od 1991 roku komitet działający na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (w latach wcześniejszych funkcję organizatora pełnił Związek Harcerstwa Polskiego). Jego członkami są m.in.: dziekan tego wydziału prof. Janusz Adamowski oraz specjalista w dziedzinie systemów politycznych prof. Konstanty Wojtaszczyk.
Olimpiada jest skierowania do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju. Jej uczestnicy muszą wykazać się wiedzą na temat struktur życia politycznego w kraju i na świecie oraz przemianami społeczno-politycznymi.
Co roku na uczniów czekają także szczegółowe pytania z zakresu jednej z wybranych dziedzin życia społecznego. W tym roku uczniowie wykazywali się wiedzą na temat sportu. Pytani byli m.in. o prawne podstawy sportu w Polsce i Unii Europejskiej, międzynarodowe organizacje sportowe, historię sportu i Euro 2012.
52. Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym na poziomie szkół rozpoczęła się w listopadzie. Wtedy wzięło w niej udział prawie 20 tys. uczniów z całej Polski. Potem zakwalifikowani do dalszego etapu uczniowie brali udział w zawodach okręgowych.
12 i 13 marca około 120 uczniów, którzy na etapie okręgowym wypadli najlepiej, biorą udział w zawodach na poziomie centralnym. Po pisemnym teście i ustnym egzaminie zostanie wyłonionych 20 finalistów, którzy otrzymają indeksy na wybrane kierunki studiów na polskich wyższych uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim.
Olimpiada zakończy się w niedzielę. Najlepsza dwudziestka uczniów weźmie wtedy udział w specjalnym quizie. Będą walczyli o stypendia i nagrody pieniężne.
Skomentuj artykuł