"Mgła" - film o katastrofie smoleńskiej

Zobacz galerię
Redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz i prezes PiS Jarosław Kaczyński w kinie Kultura po premierze dokumentalnego filmu "Mgła". (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Premiera filmu dokumentalnego "Mgła" dotyczącego katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku odbyła się w poniedziałek w warszawskim kinie Kultura. Na premierę przybył m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej.

Film "Mgła" został zrealizowany przez Joannę Lichocką i Marię Dłużewską, a jego producentem jest "Gazeta Polska".

Dokument opowiada o wydarzeniach z 10 kwietnia ubiegłego roku z perspektywy byłych urzędników Kancelarii Prezydenta. W filmie występują Andrzej Duda, Adam Kwiatkowski, Jakub Opara, Jacek Sasin, Marcin Wierzchowski i Paweł Zołoteńki. Opowiadają m.in. o atmosferze wokół lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego na uroczystości do Katynia, o tym, w jaki sposób dowiedzieli się o katastrofie, co czuli obserwując tłumy żegnające ofiary przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, o wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.

DEON.PL POLECA

Przybyły na poniedziałkową premierę filmu Jarosław Kaczyński witany był brawami publiczności zgromadzonej w kinie Kultura. Po seansie zabrał głos, dziękując twórcom filmu oraz "Gazecie Polskiej" za wydanie dokumentu. Jak ocenił "Gazeta Polska" jest kawałkiem niepodległości (...) w dzisiejszej Polsce".

Kaczyński powiedział, że jest "pod wrażeniem" filmu "Mgła". "To jest sprawa dotycząca mnie w najbardziej bezpośredni sposób, jak tylko jest to możliwe" - mówił. Jak ocenił, film "Mgła" "wnosi coś (...) nowego, jeśli chodzi o wiedzę o tym, co się wydarzyło" dziewięć miesięcy temu.

- Nawet ludzie najbardziej tym zainteresowani być może odnajdą w tym wszystkim coś, czego nie wiedzieli. Nie chodzi tutaj o samą tajemnicę, pytanie: dlaczego to się zdarzyło, czym w istocie była katastrofa?, chodzi w gruncie rzeczy o dzisiejszą Polskę, o to kto nią dzisiaj rządzi, kim ci ludzie są, jacy są" - ocenił Kaczyński.

- Nawet ja - choć tych ludzi znam od dziesięcioleci i chociaż bardzo wiele na ich temat wiem i bardzo wiele wiem na temat tych wszystkich wydarzeń - mimo wszystko czegoś nowego się dowiedziałem. Mam nadzieję, że ta wiedza kiedyś zmieni się w coś, co będzie zmieniało nasz kraj, bo nasz kraj trzeba zmienić i to jest wniosek, który można dzisiaj w Polsce wyciągnąć z ogromniej ilości przesłanek, także - z tego filmu - mówił prezes PiS.

Na pytanie dziennikarzy, czy takich filmów powinno być więcej, Kaczyński odparł: - Powinno być więcej, bo zadaniem filmów dokumentalnych jest pokazywanie rzeczywistości, a demokracja m.in. na tym polega, że obywatele wiedzą w jakiej rzeczywistości żyją. Chociaż u nas bardzo często głosi się tezę przeciwną (...), że obywatele nie powinni tego wiedzieć. Otóż powinni.

Wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie, Magdalena Merta, dziękowała twórcom filmu, a w szczególności tym, którzy w filmie wystąpili - pracownikom kancelarii Lecha Kaczyńskiego. - To wielka nadzieja, że tacy ludzie jak wy wciąż są, wciąż mogą stanąć w służbę, ponownie - w służbę Rzeczypospolitej. Patrząc na ten film wiedziałam, że obserwuję urzędników wolnego państwa polskiego, w momencie, kiedy to państwo jeszcze istniało, bo ja mam wątpliwości, czy dzisiaj z takim wolnym, suwerennym państwem wciąż mamy do czynienia. Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że obejrzałam ten film w obecności premiera tego wolnego niezawisłego państwa, które jak wierzę - będzie miał jeszcze kiedyś szanse to państwo odbudować - mówiła Merta.

Joanna Lichocka dziękowała m.in. Jackowi Sasinowi, od którego - jak mówiła - wszystko się zaczęło. Wspominała jedno ze spotkań z Sasinem, podczas którego usłyszała od niego poruszające wspomnienia i wtedy zrodził się pomysł, by zostały zarejestrowane. - Cieszę się, że mogliśmy dzisiaj wspólnie ten film obejrzeć, choć - proszę mi wierzyć - dałbym naprawdę bardzo wiele, aby ten film nigdy nie powstał, żeby (...) to wszystko się po prostu nie zdarzyło. Ale zdarzyło się, niestety. W związku z tym - dobrze, że jest taka relacja, takie świadectwo - mówił Sasin.

Film będzie można kupić 5 stycznia z "Gazetą Polską".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Mgła" - film o katastrofie smoleńskiej
Komentarze (6)
J
Janek
6 stycznia 2011, 12:58
Można już ten film pobrać w całości: http://pobierz.dlapolski.pl/2011/01/mga-film-dokumentalny.html Dokument arcyciekawy
ZO
znowu obcym służą ?!
4 stycznia 2011, 16:11
Nie obce służby, lecz nasze media klepią nam co dzień, że to jest brednia. Że tego nikt już nie rozgrywał. Nie kombinował. Nie ukrywał. To samo głosi nawet rząd. Jak gdyby chciał wyłączyć prąd. Że to jest całkiem nie to samo. Ta rana nie ma z tamtą raną żadnego śladu obcych rąk. Trzeba odlecieć! Drugi krąg! Wyświetli wszystko w Moskwie pani! I sprawcy będą wszystkim znani ! A Katyń? Zbrodnie? Wiedza świata? Trzeba się bratać, bratać, bratać! Zapomnieć z wczoraj i sprzed lat! Palcem nam grozi Wielki Brat! A wstyd??? -Nic takiego! Przechodziliśmy za Jaruzelskiego! A nasi ojcowie??? Niech już z pamięcią leżą w grobie! Jeżeli chcesz się na to godzić i głos swój jeszcze na to dać i racje innym te dowodzić -Nie matka z ciebie... ale MAĆ!
P
pawel
4 stycznia 2011, 13:50
Film będzie można kupić 5 stycznia z "Gazetą Polską".
MZ
modlitwa za 96-ciu
4 stycznia 2011, 11:28
Mateczko Fatimska... Mateczko Fatimska z łzą kuli w koronie taki wielki ciężar nam włożyłaś w dłonie, że z trudem je teraz wznosimy do Ciebie. Odbierz z lądowiska i poprowadź w niebie tych naszych, kwietniowych rozbitych posłańców od nas rozstrzelanych, od małych powstańców od Twych jasnogórskich, od nas wszystkich żywych i przedstaw ich Panu -To Ci Sprawiedliwi!
M
mgła
4 stycznia 2011, 10:25
Wysocki Władimir Mgła popatrz na mgłę, ileż tajemnic ukrywa mgła! Chcesz do nich dojść, lecz niewiele masz szans, mgła cię pochłonie, ale wiedz - kiedy przegrasz z nią, zęby zaciśnij i idź jeszcze raz! ref.: Zawsze i wszędzie, nawet we śnie, pamiętaj, że wygrać potrafisz, byle we mgle wiary nie stracić, byle we mgle odnaleźć się! Przez tysiąclecia mgła pomagała nam, w jej mleczną toń nie śmiał wejść żaden wróg, dzięki ci, mgło, ale czas dziś już nie ten sam: las nam daj, daj nam klucz do jego wrót.   Kłęby oparów mącą myśli i wzrok, oślizgły knebel wpychają do ust, tajemnice w zasięgu rąk, ale spowite mgłą - milcząca mgła strzeże tajemnic jak stróż.   Więc wszystko na nic, wszystko zostać ma tak jak jest? Mgła będzie górą i radę nam da? Nigdy bo wiem, że od ciepła człowieczych serc topnieje mgła, i coś więcej niż mgła...  
G
gdzie?
4 stycznia 2011, 08:59
A gdzie ten dokument można będzie zobaczyc po tej rzeczonej premierze ?