Międzyparlamentarny szczyt w Auschwitz

Międzyparlamentarny szczyt w Auschwitz
(fot. Wikimedia Commons)
PAP / slo

Parlamentarzyści z różnych krajów wezmą udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które 27 stycznia odbędą się w byłym niemieckim obozie Auschwitz oraz w Krakowie. Na czele delegacji Sejmu stanie marszałek Ewa Kopacz.

Główna ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady odbędzie się na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, z udziałem byłych więźniów, przedstawicieli władz polskich, duchowieństwa i gości z całego świata. Wśród nich będzie liczna grupa posłów Knesetu pod przewodnictwem szefa Izby Juliego Joela Edelsteina oraz naczelni rabini Izraela: aszkenazyjski Dawid Lau i sefardyjski Icchak Josef. Portal informacyjny izrael.org.il podał, że przyjedzie też noblista Elie Wiesel.

Po oficjalnych wystąpieniach przed pomnikiem ofiar obozu zmówione zostaną modlitwy i zapalone znicze.

Przed południem, bezpośrednio przed główną ceremonią, izraelscy parlamentarzyści zwiedzą były obóz Auschwitz I.

Wieczorem w Krakowie odbędzie się uroczysta sesja zatytułowana "Refleksje o Auschwitz - pamiętając o przeszłości, patrząc w przyszłość". Zgromadzi ona parlamentarzystów z kilkunastu krajów, m.in. Polski, Izraela, Czech, Grecji, Francji, Estonii, Litwy, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Węgier.

DEON.PL POLECA

W skład polskiej delegacji wejdą m.in. członkowie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, którą kieruje posłanka Beata Małecka-Libera (PO). W obecnej kadencji grupa skupia 26 posłów i sześciu senatorów. W spotkaniu poświęconym pamięci ofiar Holokaustu uczestniczyli będą też m.in. przedstawiciele polskiego rządu oraz europosłowie. Po obradach planowane są spotkania grup bilateralnych. Posłowie mają rozmawiać m.in. o przyszłości Muzeum Auschwitz i wzajemnych relacjach.

Inicjatorem przyjazdu deputowanych Knesetu do Polski jest fundacja "From the Depths", którą kieruje 27-letni Izraelczyk Jonny Daniels, wnuk ocalonych z Zagłady Żydów.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne NZ. 27 stycznia przypada rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz.

W tym roku obchody będą miały szczególnie podniosły charakter ze względu na przypadające rocznice. 70 lat temu Niemcy deportowali do obozu w ciągu trzech miesięcy ok. 438 tys. Żydów z Węgier. Większość z nich zgładzili. Tyle samo lat upłynęło od likwidacji getta w Łodzi oraz buntu więźniów z Sonderkommando w Auschwitz II-Birkenau, który był największym wystąpieniem więźniów w historii obozu. W tym roku przypada też 70. rocznica likwidacji tzw. obozu romskiego w Birkenau i deportacji do Auschwitz 13 tys. Polaków aresztowanych podczas powstania warszawskiego.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów.

W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60 Armii I Frontu Ukraińskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Międzyparlamentarny szczyt w Auschwitz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.