Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowy model opieki nad pacjentami z rakiem piersi

Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowy model opieki nad pacjentami z rakiem piersi
(fot. pl.depositphotos.com)
PAP / jb

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenia implementujące nowy model organizacyjny opieki nad pacjentami z nowotworem piersi - przekazał w środę wiceszef resortu Sławomir Gadomski.

Tworzenie ośrodków kompleksowego leczenia narządowego wynika - jak akcentuje MZ - z potrzeby zwiększenia skuteczności w walce z nowotworami.

Wprowadzenie tzw. Breast Cancer Unitów (BCU) obejmuje trzy rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu: leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji leczniczej.

Dzięki nim powstaną wyspecjalizowane jednostki przeznaczone dla pacjentów z rakiem piersi, zapewniające im kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces leczenia onkologicznego. W ośrodkach BCU będą przyjmowali lekarze różnych specjalności m.in., onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemio- i radioterapii, psycholodzy kliniczni oraz rehabilitanci.

DEON.PL POLECA

Rozporządzenia - jak poinformował Gadomski - mają wejść w życie od października br.

Wiceminister wskazał w środę, że 29 maja to historycznie dobry dzień dla polskiej onkologii. Tego dnia w 1932 r. - jak zauważył - odbyła się uroczystość otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie, "kolebki polskiej onkologii".

"Spotykamy się dzisiaj, żeby poinformować, że minister zdrowia podpisał rozporządzenie o kompleksowej opiece nad pacjentami z nowotworem piersi, potocznie nazywanej Breast Cancer Unitami. Chodzi o zapewnienie wyspecjalizowanej, kompleksowej opieki narządowych centrów w onkologii" - powiedział.

Wiceminister wskazywał, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. "Blisko 15 proc. zgonów u kobiet z powodu nowotworów to zgony z powodu nowotworu piersi, przy czym zachorowalność na raka piersi stale rośnie"- mówił.

Wiceminister podnosił, że tzw. unity narządowe to rozwiązanie, które funkcjonuje w wielu krajach Europy. "Liczymy na poprawę efektywności realizacji świadczeń; na to, że pacjent zostanie zaopiekowany od początku do końca; że pacjent będzie miał gwarancje pomocy - od diagnostyki, przez leczenie, również rehabilitację oraz monitoring skuteczności leczenia, po zakończeniu procesów terapeutycznych" - wskazywał.

"Chcielibyśmy, aby te świadczenia realizowane były przez jak największą liczbę ośrodków, które spełnią kryteria. Kryteria są dość wyśrubowane, bo zależy na jakości. (…) Rozporządzenia zostały podpisane przez ministra i skierowane celem opublikowania. Termin ich wejścia w życie został określony na pierwszy października. Jest to okres m.in. na dostosowanie się ośrodków do wymogów i standardów" - powiedział.

Gadomski podkreślał, że wprowadzane zmiany są oczekiwane zarówno przez środowisko onkologiczne, jak i pacjentów. "Mam nadzieję, że to początek zmian dotyczących powoływania unitów narządowych. Jestem przekonany, że zyskają na tym przede wszystkim pacjenci, w tym przypadku pacjentki z nowotworem piersi. (…) Odczuje to także system bo jest to także pewna efektywność finansowa i operacyjna" - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowy model opieki nad pacjentami z rakiem piersi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.