MSWiA: w poniedziałek rusza kwalifikacja wojskowa; obejmie ponad 220 tys. osób

(fot. depositphotos.com)
PAP / df

W poniedziałek rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, która obejmie ponad 220 tys. mężczyzn i niemal 4 tys. kobiet - poinformował w piątek wydział prasowy resortu spraw wewnętrznych i administracji. Kwalifikacja potrwa do końca kwietnia.

Jak informuje MSWiA kwalifikacja wojskowa obejmie głównie mężczyzn urodzonych w 2001 r. oraz urodzonych w latach 1996-2000, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Przeprowadzą ją 392 powiatowe komisje lekarskie powołane przez wojewodów.

Kwalifikacja wojskowa obejmie również kobiety urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania takich kwalifikacji, a także kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, jak również kobiety będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria - jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

"Do kwalifikacji mogą zostać wezwane również osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej" - informuje MSWiA.

Resort zaznacza, że osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; dokumentację medyczną (jeśli taką posiadają); aktualną fotografię bez nakrycia głowy o wymiarach 35 mm x 40 mm; dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe, albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.

Z kolei osoby, które stawią się do kwalifikacji po raz kolejny powinny przynieść: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 lub 24 miesięcy; książeczkę wojskową.

"Informacje o szczegółowych terminach i miejscach kwalifikacji wojskowej w poszczególnych województwach, powiatach (miastach) i gminach zostały podane do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń. Dodatkowo, każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzyma od wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) wezwanie imienne" - informuje MSWiA.

Resort przypomina, że po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej zostanie orzeczona jedna z kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej: kategoria A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej; kategoria B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy; kategoria D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju; kategoria E, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MSWiA: w poniedziałek rusza kwalifikacja wojskowa; obejmie ponad 220 tys. osób
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.