Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN

(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

16 maja odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, poświęcone sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce - poinformował w środę rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski.

Jak dodał, sędziowie zwrócili się do pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf o zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia sędziów, w celu "zastanowienia się nad sytuacją wymiaru sprawiedliwości w Polsce, sposobem procedowania zmian ustrojowych w wymiarze sprawiedliwości i zapowiedziami zmian w przepisach dotyczących działania SN".

Jednocześnie sędzia Laskowski dodał, że w podjętej w poniedziałek uchwale sędziowie SN poparli ideę organizacji 20 maja Kongresu Prawników Polskich i zaapelowali do przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych o wzięcie udziału w Kongresie.

Zaplanowany na 20 maja i mający się odbyć w Katowicach Kongres Prawników Polskich współorganizują: Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych.

DEON.PL POLECA

"Środowiska adwokackie, radcowskie i sędziowskie podkreślają, że reforma wymiaru sprawiedliwości musi kierować się zasadami demokratycznego państwa prawa, a szczególnie zasadą zachowania niezależności sądów, niezawisłości sędziów oraz autonomiczności samorządów prawniczych. Zmiany te wymagają przemyślanych decyzji, wypracowanych i konsultowanych z praktykami" - napisali w poniedziałkowym komunikacie organizatorzy Kongresu.

Dodali wówczas, że "prawnicy wskazują również na konieczność ułatwienia dostępu do pomocy prawnej zarówno na etapie przedsądowym, jak i sądowym; łączy się z tym zagwarantowanie na każdym etapie sprawy profesjonalnej pomocy adwokata lub radcy prawnego".

O "zainicjowanie zwołania" Kongresu Prawników Polskich zaapelował w jednej z podjętych uchwał nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich, który odbył się we wrześniu zeszłego roku w Warszawie. Zaapelowano wówczas także m.in. o przekazanie nadzoru administracyjnego nad sądami pierwszemu prezesowi SN.

W poniedziałek Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN - poza uchwałą dotyczącą Kongresu i kwestią nadzwyczajnego posiedzenia - zajmowało się ponadto wyborem kandydatów na stanowiska sędziów SN, ogłoszone do obsadzenia obwieszczeniem pierwszej prezes SN z 30 listopada 2016 r. Do obsadzenia, zgodnie z obwieszczeniem, przewidziano trzy stanowiska w Izbie Karnej i jedno stanowisko w Izbie Wojskowej.

Po przeprowadzonym głosowaniu wskazano kandydatów, którzy zostaną przedstawieni KRS. W Izbie Wojskowej jest to Piotr Raczkowski, sędzia Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, a w Izbie Karnej: prof. dr hab. Uniwersytetu Jagiellońskiego Małgorzata Wąsek-Wiaderek, członek Biura Studiów i Analiz SN, prof. dr hab. Paweł Wiliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Jacek Błaszczyk, sędzia Sądu Apelacyjnego.

Sędziowie SN omówili także w poniedziałek projekt informacji o działalności Sądu Najwyższego w 2016 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.