Najsilniejszy rezonans magnetyczny w Europie

(fot. KasugaHuang / CC BY-SA 3.0)
PAP / ptsj

Najsilniejszy w Europie wschodniej aparat do rezonansu magnetycznego o mocy 7 Tesli oddany zostanie do użytku naukowcom w przyszłym roku w Lublinie. Posłuży głównie do badań nad chorobami mózgu.

Urządzenie o wartości około 10 mln dolarów zainstaluje firma GE Healthcare, a jego użytkownikiem będzie konsorcjum naukowe Ecotech-Complex, którego liderem jest UMCS w Lublinie. Będzie to pierwszy w Polsce, a także w naszej części Europy, rezonans o mocy 7 Tesli, o rozmiarach umożliwiających badanie człowieka. W czwartek podpisane zostało porozumienie dotyczące przyszłej współpracy pomiędzy konsorcjum Ecotech-Complex a firmą GE Healthcare.

Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski podkreślił, że zainstalowanie tak nowoczesnego aparatu jest inwestycją ważną nie tylko dla Polski. "Ten rezonans będzie dla nas wyzwaniem w dziedzinie międzynarodowej współpracy, umożliwi nam występowanie o unijne środki na badania naukowe wspólnie z innymi środowiskami. Jeśli GE deklaruje dziś współpracę z nami w tym obszarze, to jesteśmy bardzo wdzięczni i bardzo zainteresowani" - powiedział Michałowski na konferencji prasowej.

Prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Dariusz Matosiuk dodał, że nowy rezonans pozwoli na prowadzenie unikalnych badań, szczególnie w dziedzinie neurologii i neurochirurgii. "Będziemy dysponować sprzętem na światowym poziomie, to nam umożliwi wejście do europejskiego obszaru badawczego" - powiedział Matosiuk.

Prezes i dyrektor generalny GE Healthcare Europe Jean Michel Malbrancq zaznaczył, że aparaty do rezonansu magnetycznego o mocy 7 Tesli posiadają takie prestiżowe uniwersytety jak Stanford czy Berkeley. "Konsorcjum dołączy do tego grona" - zauważył.

"Będzie to szansa dla naszej firmy, by rozwijać współpracę w tym regionie. Takie urządzenie ma też uniwersytet w Pizie i inne w Europie, chcemy skojarzyć te ośrodki, by pomóc Lublinowi rozwijać się i korzystać z doświadczeń innych" - dodał Malbrancq.

Na świecie funkcjonuje obecnie jedynie 40 aparatów do rezonansu o mocy 7 Tesli, odpowiadających rozmiarom człowieka, a pięć kolejnych jest instalowanych. Urządzenie w Lublinie ma służyć naukowcom głównie do badania chorób mózgu i zaburzeń spowodowanych chorobami nowotworowymi, zawałami, chorobami Alzheimera, Parkinsona, autyzmem, epilepsją.

"Rezonans ten gwarantuje, że można zobaczyć bardzo niewielkie zmiany, występujące we wczesnej fazie choroby. Duża średnica otworu do umieszczania pacjenta umożliwi badania wszystkich organów ciała, na przykład serca. Będzie mógł też być używany do badań na zwierzętach, także dużych" - powiedział kierownik projektu Ecotech-Complex dr. Andrzej Stępniewski.

W skład konsorcjum Ecotech-Complex wchodzą: UMCS, Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, a także Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska. Projekt przewiduje urządzenie zespołu interdyscyplinarnych laboratoriów, w których będą prowadzone badania w dziedzinie zdrowia, ekologii, przetwórstwa żywności, nowych materiałów i inne. Łączna wartości projektu to 143 mln zł, z czego blisko 50 mln zł pochłonie wzniesienie budynku, a resztę z jego wyposażenie i aparatura. Projekt finansowany jest unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Laboratoria mają być oddane do użytku w przyszłym roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Najsilniejszy rezonans magnetyczny w Europie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.