Nie zaproszono premiera na rocznicę "Wujka"

KWK "Wujek" (fot. Herr Kriss / wikipedia.pl)
PAP / wm

16 grudnia odbędą się obchody 29. rocznicy tragicznej pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach. Ma w nich wziąć udział m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski. Premiera nie zaproszono.

Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek zaprosił też m.in. wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

- Prezydent Komorowski na 99 proc. przyjedzie. Dziś dostałem potwierdzenie. Zaprosiliśmy go ze względu na pełnioną funkcję, będzie na uroczystościach po raz pierwszy. Waldemar Pawlak to wicepremier i minister gospodarki, poza tym jedyny polityk, który dotrzymał słowa i zadbał o to, by rodziny górników, którzy zginęli, dostały odszkodowania od Katowickiego Holdingu Węglowego - powiedział w czwartek przewodniczący komitetu Krzysztof Pluszczyk.

DEON.PL POLECA

Na obchody nie zaproszono szefa rządu Donalda Tuska. - Premier dotychczas niczym wielkim się nie przysłużył sprawie "Wujka". W każdej chwili może tu przyjechać, jeśli tylko zechce - dodał przewodniczący.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział PAP, że premier nie jest zapraszany na te obchody od kilku lat, więc ten rok nie jest wyjątkowy. - To smutne, że polskie tragiczne rocznice są ciągle wykorzystywane do dzielenia Polaków, ale szanujemy wolę organizatorów - podkreślił.

Uroczystość rozpocznie popołudniowa msza święta w kościele w pobliżu kopalni, potem jej uczestnicy przejdą przed pomnik. Tam prezydent ma odznaczyć ludzi zasłużonych dla sprawy "Wujka", m.in. lekarzy, którzy nieśli pomoc rannym górnikom.

Podczas uroczystości zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, który zginął w katastrofie smoleńskiej. "Za to, że przez wiele lat nam pomagał. Duży remont pomnika przed 5 laty - to zasługa pana Andrzeja, to że mamy to muzeum - nie dalibyśmy rady go otworzyć 1 grudnia 2008 r., gdyby nie pomoc Rady Ochrony Pamięci. Publikacje, jakie udało nam się wydać, międzynarodowe turnieje szachowe - to wszystko była pomoc pana Andrzeja. Był tu wielokrotnie - przemawiał przed pomnikiem 16 grudnia, spotykał się z rodzinami. Z pełną odpowiedzialnością mówię, że takich ludzi jest bardzo niewielu" - powiedział Pluszczyk.

- Będzie nam brakować ludzi, którzy co roku tu byli, a zginęli pod Smoleńskiem - Macieja Płażyńskiego, Krystyny Bochenek, Andrzeja Przewoźnika - dodał.

Podczas pacyfikacji kopalni 16 grudnia 1981 r. ZOMO zastrzeliło 9 górników protestujących przeciw wprowadzeniu stanu wojennego, kilkudziesięciu zostało rannych. Dzień wcześniej podczas pacyfikacji kopalni "Manifest lipcowy" w Jastrzębiu Zdroju postrzelonych zostało 4 górników. W czerwcu 2008 r. sąd apelacyjny w Katowicach prawomocnie skazał członków plutonu ZOMO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie zaproszono premiera na rocznicę "Wujka"
Komentarze (7)
O
obserwator
10 grudnia 2010, 23:21
 Z grzesznikami, ale takimi którzy chcą się nawrócić frajerze!! Widać że ty nie chcesz!!
PP
pomordowanym pamięć
10 grudnia 2010, 22:17
Rapsod żałobny pamięci pomordowanych przez siły bezpieczeństwa PRL Dziewięciu Górników z kopalni Wujek. Uwertura. Pamiętam dobrze, to zaledwie wczoraj Lała się krew robotników poznańskich To również z rozkazu ludowej władzy. W grudniu polegli stoczniowcy gdańscy Zdradą następny podszedł krwawy grudzień Jak echo strzałów z przed jedenastu lat? Znów zabici zostali ludzie Na śląskich górników tym razem los padł! II. Pieśń Mieliście jedynie nagie piersi I tylko dłonie swe bezbronne Przed sobą lufy automatów Pancerne auta, gaz i czołgi Mieliście w sobie wolę walki O ludzką godność i o wolność A przeciw wam stanęła siła Siła zakuta w żelazo i podłość Jak wyrok śmierci, zabrzmiał rozkaz? Do tarczy waszych serc strzelają! Wam gniewnym - nie żyć na kolanach Tak drzewa stojąc-umierają III. Tren Przebaczcie nam żywym Tym, co pod krzyżem zostali Kirem głów się nie okryjemy Łzom płynąć nie pozwolimy Lecz wszystko wszystko zapamiętamy! O tym chmurnym grudniowym dniu Będą mówić legendy i pieśni Jak zimą na białym śniegu? Zakwitły czerwone róże Wytrysłe z górniczych piersi IV. Posłanie A ty czarna śląska ziemio Otul ich z troską matczyną O rozstrzelanych twych synach Tu pamięć nigdy nie zginie Niech znicze hutniczych pieców Błysną w chmury wysoko Zapłacze niebo nad nimi Skrwawioną łuną obłoków Niech krzyże wież wyciągowych Obejmą milczącą warte Z ziarna gniewu górników Z przelanej krwi robotników Urodzisz nam skrzydło CZWARTE
GK
górnicy kopalni "Wujek&q
10 grudnia 2010, 22:09
16 grudnia 1981 roku w kopalni "Wujek" od milicyjnych kul zginęło sześciu górników, następnych trzech zmarło w szpitalu, a kilkudziesięciu zostało rannych. 13 grudnia 1981 roku aresztowano Jana Ludwiczaka, uważanego za głównego opozycjonistę województwa katowickiego. Wiadomość ta wywoła zdenerwowanie wśród górników pracujących w kopalni "Wujek". Tego dnia w godzinach porannych zostało również wyemitowane przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego. 14 grudnia - górnicy podjęli decyzję o strajku. Równocześnie wystosowali postulaty dotyczące zwolnienia z więzienia Ludwiczaka i innych działaczy "Solidarności". 15 grudnia - do strajkujących zaczęły dochodzić informacje, że zostały spacyfikowane inne strajkujące zakłady, m.in. kopalnia "Staszic" i "Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu Zdroju. Decyzja o pacyfikacji Wujka zapadła na naradzie Wojewódzkiego Komitetu Obrony w Urzędzie Wojewódzkim. 16 grudnia - przeciwko górnikom w kopalni Wujek skierowano: 5 kompani ZOMO, 2 kompanie ORMO, 1 kompanię NOMO, 7 armatek wodnych, 3 kompanie po 10 bojowych wozów piechoty i 1 kompanię czołgów. W pogotowiu czekał również pluton specjalny ZOMO. Czołgi sforsowały mur, a oddziały ZOMO wkroczyły na teren kopalni. Wobec górników użyto jeszcze środków chemicznych. Byli także polewani wodą. Następnie do akcji wprowadzono pluton specjalny i rozległy się strzały. Podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" zginęli: Józef Czekalski Krzysztof Giza Ryszard Gzik Bogusław Kopczak Zenon Zając Zbigniew Wilk Andrzej Pełka Jan Stawisiński Joachim Gnida. Cześć ich Pamięci !
WS
wiersz stanu wojennego
10 grudnia 2010, 22:05
Maciej Zembaty - Do generała  Za słowa kłamstwem splugawione, Za mundur bratnią krwią splamiony, Za ręce siłą rozłączone, Za naród głodem umęczony, Za oczy dziecka przerażone * Obnoś swój tryumf, w partyjnej chwale Naród dziękuje ci, Generale. * Za pogrom bratni bez litości, Za honor wojska zbezczeszczony, Za mękę strasznej bezduszności, Za ból rozłąki z mężem żony, Za łzy i rozpacz samotności * Ciesz się, żeś działał tak wspaniale Naród dziękuje ci, Generale. * Za połamane pałką kości, Za koszmar walki brata z bratem, Za nienawiści siew i złości, Za to, że żołnierz stał się katem, Za znów zdławiony siew wolności * Pomnik twych zasług wzniosłeś trwale Naród dziękuje ci, Generale. * Za założone znów kajdany, Za zbrodnie łagrów w polskiej ziemi, Za fałsz przemówień wyświechtanych, Za podłość zdrajców między swymi, Za język prawdy zakłamany * Wypnij na Kremlu pierś po medale Naród dziękuje ci, Generale. * Naród ci śle swe podziękowania Żeby ci legły jak kamieniem. Przyjmij te strofy bez wzdragania Może poruszą twe sumienie. * Bo generale, nie znasz godziny Gdy przed Najwyższym Dowódcą świata Raport ostatni zdasz za swe czyny Z piętnem Kaina, krwią swego brata.
W
witek
10 grudnia 2010, 18:30
Dzielic, dzielic, dzielic, i byc przekonanym o 100% racji !!! Diabelska filozofia......zas po chescijansku to jadac z grzesznikami.....et voila! (...) Dla Polski to widac za trudne zadanie....smutne Z grzesznikami, ale takimi którzy chcą się nawrócić frajerze!!
T
teresa
10 grudnia 2010, 18:23
Dlaczego ktoś chce sprywatyzować Śląsk?.Czy nie jesteśmy wszyscy Polakami?Co,Poznań bierze pyry,a Szczecin -ryby?
JS
jonek spawacz
9 grudnia 2010, 21:28
Dzielic, dzielic, dzielic, i byc przekonanym o 100% racji !!! Diabelska filozofia......zas po chescijansku to jadac z grzesznikami.....et voila! (...) Dla Polski to widac za trudne zadanie....smutne