Niepełnosprawni w mieszkaniu treningowym

(fot. Damien [Phototrend.fr] / flickr.com / CC BY-NC 2.0)
PAP / mh

W Białymstoku powstało treningowe mieszkanie chronione, w którym osoby niepełnosprawne intelektualnie uczą się samodzielności, by w przyszłości móc prowadzić własny dom. Obecnie mieszkają w nim cztery osoby, będą tam do końca grudnia.

To pierwsze takie przedsięwzięcie w województwie podlaskim - powiedziała w piątek zastępca prezydenta Białegostoku Renata Przygodzka.

Praktyka mieszkań chronionych, z której korzysta białostocki magistrat, została opracowana przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W treningowym mieszkaniu chronionym osoby niepełnosprawne intelektualnie przebywają trzy miesiące, w tym czasie mieszkają z nimi i pomagają im opiekunowie. Po tym okresie, jeśli są wystarczająco samodzielne, by zamieszkać w pojedynkę, są przenoszone do mieszkania chronionego. Tam już całkiem samodzielnie muszą dysponować budżetem domowym, planować swój dzień i wykonywać wszystkie domowe prace.

Inicjatorką powstania takiego mieszkania w Białymstoku jest Barbara Suszczyńska, kierownik Referatu ds. Osób Niepełnosprawnych w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miasta Białystok. Jak powiedziała dziennikarzom, idea mieszkań chronionych jest rozpowszechniona na całym świecie. Według niej to dobra alternatywa, aby osoby niepełnosprawne nie znalazły się w domu pomocy społecznej. To również - jak dodała - sposób, aby mogły one samodzielnie i w dorosły sposób żyć.

Mieszkanie ma 72 mkw., są tu dwie sypialnie, kuchnia, łazienka i salon. Cztery osoby, dwóch mężczyzn i dwie kobiety, mieszkają tam od tygodnia. Sami muszą sprzątać, prać i prasować. Mają też ustalone dyżury w kuchni. Opiekunowie pomagają im np. robić zakupy w pobliskim sklepie.

Jak mówią mieszkańcy, ich dzień wygląda całkiem zwyczajnie: wstają rano, idą na warsztaty terapii zajęciowej, z których wracają po południu. Wtedy mają czas na odpoczynek, przygotowanie posiłków i oglądanie telewizji.

Na razie treningowe mieszkanie będzie działało trzy miesiące. Przygodzka zapowiedziała, że jeśli spełni swoją funkcję, to w planach jest kontynuacja projektu w przyszłym roku. (PAP)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niepełnosprawni w mieszkaniu treningowym
Komentarze (1)
jazmig jazmig
28 września 2012, 17:56
 Jeżeli rodzina tych ludzi nie nauczyła ich samodzielności przez całe ich dotychczasowe życie, to 3 miesiące raczej niewiele pomogą. Obawiam się, że więcej jest w tym ideologii, niż realizmu. Domyślam się, że chodzi tu o osoby z niewielkim upośledzeniem umysłowym, ale wątpię, czy one sobie poradzą same, bez jakiegoś dochodzącego opiekuna.