Niespodziewana wypowiedź ojca premiera Morawieckiego ws. przyjęcia uchodźców

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / ml

Rząd Morawieckiego powinien uruchomić korytarze humanitarne i zaproponować uchodźcom naszą kulturę - powiedział w czwartkowej "Rzeczpospolitej" Kornel Morawiecki, lider partii Wolni i Solidarni, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego.

Morawiecki powiedział, że "te 7 tysięcy (uchodźców - PAP) na 40-milionowy kraj, na które zgodził się poprzedni rząd, nie powinno być problemem". "Zaproponujmy im naszą kulturę. Powinniśmy z uchodźców czynić nas. Tylko powinniśmy przybyszom postawić wymagania, zmusić ich do wysiłku, sami podjąć działania, które ich przerobią na nas". Ocenił, że rząd kierowany przez jego syna powinien uruchomić korytarze humanitarne, o które od dłuższego czasu apeluje Kościół. "Nie ma powodów do zwlekania" - zaznaczył.

DEON.PL POLECA

Premier Mateusz Morawiecki także wypowiedział się na temat przyjmowania uchodźców. "Będziemy przedstawiali nasze podejście do polityki relokacji uchodźców. To bardzo ważne, bo jesteśmy na zakręcie w rozumieniu podejścia do polityki ws. uchodźców. Cieszy mnie, że nasze podejście znajduje coraz większe zrozumienie w Brukseli" - powiedział dziennikarzom Mateusz Morawiecki tuż przed spotkaniem z premierami Grupy Wyszehradzkiej i Włoch.

Ocena Antoniego Macierewicza

Kornel Morawiecki był też pytany o ocenę ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i jego wpływ na relacje Polski z Rosją. Na uwagę dziennikarza, że szef MON "publicznie oskarża Rosję o katastrofę smoleńską", powiedział, że "Antek nie powinien tak mówić bez żelaznych dowodów, bo psuje relacje Polski z sąsiadami". "Nie możemy odwracać się od Rosji. Powinniśmy szukać porozumienia" - ocenił polityk. Dodał, że w kierowanym przez Macierewicza zespole badającym okoliczności katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. powinni się znaleźć eksperci z komisji Jerzego Millera, która wcześniej zajmowała się badaniem tego zdarzenia.

Pytany, czy Macierewicz powinien zasiadać w rządzie, Kornel Morawiecki odpowiedział, że "pod warunkiem, że znajdzie porozumienie z prezydentem".

Morawiecki był też pytany, czy jako opozycjonista z czasów PRL nie widzi problemu, że "twarzą PiS zmian w sądownictwie" jest Stanisław Piotrowicz - prokurator z czasów stanu wojennego. Przyznał, że "ma problem z panem Piotrowiczem". "Pan poseł Piotrowicz jest na eksponowanym stanowisku przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości. To zła decyzja" - ocenił polityk.

Korytarze humanitarne

W marcu szef PiS Jarosław Kaczyński, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" pozytywnie wypowiedział się o pomyśle utworzenia korytarzy humanitarnych: "jeśli chodzi o korytarze humanitarne, pomoc nawet kilkuset chorym osobom, to ja nie mam nic przeciwko temu. To nie moja decyzja, tylko rządu, ale można ją podjąć".

Korytarze humanitarne to efekt współpracy ekumenicznej katolików i protestantów - Wspólnota Sant’Egidio, Federacja Kościołów Ewangelickich oraz Kościoły Waldensów i Metodystów postanowiły połączyć siły na rzecz zaawansowanego projektu humanitarnego. W ramach korytarzy humanitarnych przewidywane jest przyjęcie do Włoch w przeciągu dwóch lat tysiąca uchodźców z Libanu (w większości uciekających przed wojną Syryjczyków), Maroka (dokąd trafia większość uciekinierów z krajów Afryki Subsaharyjskiej dotkniętych wojnami domowymi i szerzącą się przemocą) oraz z Etiopii (Erytrejczycy, Somalijczycy i Sudańczycy).

Inicjatywa jest w pełni finansowana ze środków organizacji, które ją zapoczątkowały, poprzez akcję "Osiem Promili" Kościoła Waldensów i inne formy fundraisingu. W żadnym stopniu nie obciąża więc budżetu państwa. Również koszty zakwaterowania uchodźców pokrywane są przez Wspólnotę Sant’Egidio, Federację Kościołów Ewangelickich w ramach projektu "Śródziemnomorska Nadzieja" i przez Kościół Waldensów poprzez Synodalną Komisję Diakonatu.

Również inne stowarzyszenia, takie jak Wspólnota Papieża Jana XXIII, działająca do wielu miesięcy w Tel Abbas w Libanie, poprzez swoje hojne zaangażowanie ułatwiły realizację projektu. Po przybyciu do Włoch uchodźcy nie tylko są witani w kraju, ale także otrzymują możliwość integracji społecznej i kulturowej poprzez naukę języka włoskiego, szkoły dla nieletnich i inne działania.

Dostają także egzemplarz włoskiej konstytucji przetłumaczonej na ich języki. Ze wszystkich powyższych powodów korytarze humanitarne proponowane są jako model do wdrażania przez kraje członkowskie Strefy Schengen, a nie tylko przez stowarzyszenia i jednostki.

* * *

14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów szukają miejsca do życia w pokoju i bezpieczeństwie.
Dotrzyjmy z wyjątkową modlitwą i specjalnym formularzem Mszy świętej do wszystkich, przede wszystkich księży.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niespodziewana wypowiedź ojca premiera Morawieckiego ws. przyjęcia uchodźców
Komentarze (8)
WDR .
28 grudnia 2017, 18:35
Zupełnie niespodziewana szczególnie, że Kornel Morawiecki mniej więcej mówi to samo odkąd pamiętam. LOL
4 stycznia 2018, 16:04
A syna wychować porządnie nie potrafił.
Andrzej Ak
28 grudnia 2017, 15:55
A jednak starych ludzi powinno się izolować od polityki, bo nie dość że jest to najbardziej plugawy zawód zaraz po prostytucji to jeszcze wszelkie pomyłki, nawet te najmniejsze generują bardzo ogromne skutki dla większości społeczeństwa w przyszłości. Osobiście jestem zdania, iż Państwem powinni zarządzać wyłącznie eksperci z konkretnych dziedzin gospodarki. To ogromna pomyłka, iż przedstwiciele zawodu prawniczego masowo opanowali przestrzeń polityki. Dla przykładu taki pan Duda, co on potrafi? "Maliniak" był większym fachowcem niż ten pan.
Agamemnon Agamemnon
3 stycznia 2018, 23:22
Duda podpisał ustawę o obowiązku szczepień w poszerzonym zakresie. Dzieci pod wpływem  niektórych szczepionek zapadają na autyzm. Thimerosal już nie jest wykazywany w opisie składu szczepionek. W Anglii w ogóle  nie ma obowiązku żadnych szczepień. Pan Duda  ofiarował Polakom to czego oni wcale nie chcą. Czy Duda zrekompensuje straty w postaci chorób dzieci, które już weszły w układ powikłań po takich szczepionkach? Zapewne nie. Rozmawiałem z ojcem którego dziecko zpadło na autyzm. Przed szczepieniem było zdrowe. Ojciec materialnie zubożony, ponieważ prace są źle opłacane otrzymał  od prezydenta Dudy w prezencie chorobę swojego dziecka. I jak tu żyć?
DS
Dariusz Siodłak
28 grudnia 2017, 14:51
Spróbujcie przyjąć pisiory choć jednego bisurmana.Glosuję na was tylko dlatego, że sprzeciwianie się przyjmowaniu tzw. uchodźców- reszta waszej polityki to syf. Jedem bisurmański "uchodźca" i zagłosuję na PO, panie Kaczor.
J
Jan
28 grudnia 2017, 16:09
Głupiś, Bonawentura!
AB
Aleksander Borowski
28 grudnia 2017, 23:36
Jezusa i jego Mamy tez pewnie Pan by nie przyjął; jakie to smutne. Dobrze Pan wybrał ,ze głosuje Pan na PIS.Bardzo dobrze. Byłem obcy a nie przzyjeliście mnie..........
28 grudnia 2017, 13:07
Z wypowiedzi starszego Morawieckiego wynika, że wewnątrz rządu jest tak jak wszyscy wiedzą/domyślaja się .... czyli pożar w burdelu.