Obchody 200-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego

Prezydent Niemiec Christian Wulff składa kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich we Wrocławiu. (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
PAP / slo / slo

O duchowej jedności Europy i współpracy międzynarodowej w dziedzinie edukacji i nauki - mówili prezydenci Polski i Niemiec Bronisław Komorowski i Christian Wulff podczas wtorkowych uroczystości jubileuszowych 200-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego.

W uroczystościach nie wziął udziału również zaproszony do Wrocławia prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, któremu przylot do stolicy Dolnego Śląska uniemożliwiła mgła na wrocławskim lotnisku.

- Dzieje Uniwersytetu Wrocławskiego stanowią symbol duchowej jedności Europy - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Auli Leopoldyńskiej wrocławskiej uczelni. W jego ocenie, Uniwersytet Wrocławski działa rozumiejąc, iż duchowe bogactwo Europy nie jest pełne bez krajów Europy Wschodniej, w tym szczególnie bez Ukrainy. Podkreślał także, że Uniwersytet Wrocławski "to tradycje lwowskiej uczelni, ale także przedwojenne tradycje niemieckie".

Według Komorowskiego, obecność we Wrocławiu prezydenta Niemiec i zapowiadana obecność prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza to dowód, że "chcemy i potrafimy kontynuować uniwersyteckie dzieło, na które złożył się dorobek wielu lat historii społeczności uniwersyteckiej Wrocławia i wielu narodów, które przez wieki ją współtworzyły". Dodał też, że ogromne uznanie budzi fakt, iż Uniwersytet Wrocławski pragnie kontynuować wielokulturową tradycję w jednoczącej się Europie.

W podobnym duchu współpracy między narodami wypowiedział się prezydent Niemiec Christian Wulff. - Uniwersytet Wrocławski jest przykładem współpracy w Europie, a wymiana doświadczeń naukowych jest filarem stosunków polsko-niemieckich - stwierdził Wulff.

Według niego, wrocławskie uczelnie wyższe bardzo dobrze współpracują z zagranicznymi placówkami, a najlepszym przykładem jest wymiana młodzieży. Prezydent Niemiec podkreślił również współpracę z lwowskimi uczelniami i wiążące je tradycje z Uniwersytetem Wrocławskiem. Wrocław jest przykładem współpracy i otwartości - mówił.

W tym kontekście nawiązał do wspieranej przez Polskę koncepcji Partnerstwa Wschodniego. - Ukraina, wschodni sąsiad UE, powinna zbliżyć się do Europy poprzez współpracę społeczną i gospodarczą - powiedział prezydent Niemiec.

Wręczono także statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej, które przyznawane są m.in. za wkład w pojednanie polsko-niemieckie. Otrzymali je: Olga Krzyżanowska - lekarz, działaczka społeczna i polityk (UD, UW, UP), członkini rady Fundacji Batorego, prezes Stowarzyszenia Pamięci Narodowej; oraz Wolfgang Thierse - polityk SPD, wiceprzewodniczący Bundestagu (w latach 1998-2005 przewodniczący).

Jubileusz 200-lecia Uniwersytetu we Wrocławiu związany jest z rozkazem gabinetowym króla Fryderyka Wilhelma III z dnia 3 sierpnia 1811 r., na mocy którego połączono Akademię Leopoldyńską, składającą się z dwóch wydziałów: teologii katolickiej i filozofii, z założonym w 1506 r. Uniwersytetem we Frankfurcie nad Odrą, zwanym Viadriną. Nowa uczelnia miała pięć wydziałów. Największym był wydział filozofii, który obejmował zarówno nauki humanistyczne, jak i przyrodnicze.

Wydarzenie z 1811 r. uważa się za moment utworzenia pruskiego uniwersytetu państwowego. Ta data, obok roku 1702, kiedy to z inicjatywy zakonu jezuitów powołana została Akademia Leopoldyńska, oraz roku 1945, kiedy uczelnia wznowiła działalność po wojnie, jest jedną z przełomowych w historii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody 200-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.