Obchody 70. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej

Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy 11 Lipca

Ludobójstwo dokonane na ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich podczas II wojny światowej było jedną z najstraszniejszych zbrodni w historii narodu polskiego. Te tragiczne wydarzenia wspominamy 11 lipca w rocznicę wołyńskiej "krwawej niedzieli", kiedy równocześnie wymordowano Polaków w 99 miejscowościach na Wołyniu.

Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy 11 Lipca stawia sobie za cel godne uczczenie pamięci ofiar i uszanowanie ich rodzin, pośród których żyją jeszcze świadkowie tortur i zabójstw swoich najbliższych, przywrócenie świadomość społecznej o zagładzie ludności cywilnej w województwach: wołyńskim, lwowskim, tarnopolskim, stanisławowskim, poleskim i lubelskim, o zbrodni dokonanej na obywatelach polskich przez ich sąsiadów, obywateli polskich - członków szowinistycznych formacji OUN-UPA, 14 Dywizji SS "Galizien" oraz policji ukraińskiej przy współudziale ludności chłopskiej i części kleru grekokatolickiego.

DEON.PL POLECA

Prawie pięć tysięcy miejsc, prawie dwieście tysięcy bezbronnych ofiar wciąż czeka na upamiętnienie, a tysiące żyjących - na przywrócenie prawdy historycznej o planowym i okrutnym likwidowaniu narodu polskiego. Uważamy za swój obowiązek przestrzeganie młodego pokolenia przed wpływem i skutkami ideologii opartej na nienawiści i pogardzie dla człowieka.

Przez lata państwo polskie nie objęło opieką psychologiczną rodzin ofiar. Ocaleni z pogromów z trudnością mówili o tym, co widzieli. Traumę rodziców i dziadków wyniesioną z doświadczeń II wojny odziedziczyli ich potomkowie.

Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy 11 Lipca zaprasza do współpracy. Solidarność z ofiarami i ich rodzinami jest naszym wspólnym obowiązkiem.

PROGRAM OBYWATELSKICH OBCHODÓW 70. ROCZNICY LUDOBÓJSTWA NA WOŁYNIU I W MAŁOPOLSCE WSCHODNIEJ 11 LIPCA 2013 r. W WARSZAWIE

11:30 - otwarcie wystawy o ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w gmachu Sejmu RP ul. Wiejska 4/6/8 (obok Pl. Trzech Krzyży). Organizator Klub Parlamentarny PiS.

12:00 - Msza św. w kościele pod wezwaniem św. Aleksandra na Pl. Trzech Krzyży

13:30 - Marsz Pamięci z Pl. Trzech Krzyży, ul. Nowym Światem, ul. Krakowskim Przedmieściem do Pl. Zamkowego. Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na Domu Polonii ul. Krakowskie Przedmieście 64,

ok.15:30 - (plac Zamkowy)Przemówienia, zaprezentowanie stowarzyszeń kresowych.

16:00 Koncert Pamięci - (Pl. Zamkowy) akcent artystyczny na zakończenie zgromadzenia Zostaną wykonane przedwojenne polskie pieśni z Wołynia i Podola oraz nowe utwory do wierszy autorów związanych z Kresami, skomponowane specjalnie na rocznicowy koncert. Wystąpią m.in: Lech Makowiecki , Marcin Styczeń, Teatr Muzyczny Od Czapy z zespołem Piotra Bajusa oraz raper Tadek, znany z autorskiej płyty "Niewygodna Prawda". Na telebimach zobaczymy wizualizację fotografii ofiarowanych przez rodziny pomordowanych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody 70. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.