Obchody rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Apel Pamięci na zakończenie uroczystości poświęconych 67. rocznicy ludobójstwa ludności polskiej Kresów Wschodnich (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / apd

Wspólną modlitwą, apelem pamięci, salwą honorową oraz złożeniem wieńców przy pomniku na Skwerze Wołyńskim w Warszawie uczczono w niedzielę pamięć zamordowanej w 1943 r. na Wołyniu ludności polskiej i ukraińskiej. Tego dnia przypada 67. rocznica Krwawej Niedzieli.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich, żołnierze, harcerze, członkowie rodzin pomordowanych, uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej pt. "Polska i Ukraina w XX wieku" oraz licznie zgromadzeni warszawiacy. Hołd pomordowanym złożył też poseł Partii Regionów z Ukrainy Wadim Kolednicyenko.

- Dziś mija 67 lat od ataku zorganizowanego przez OUN i UPA, czyli Organizację Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińską Powstańczą Armię na północno-zachodnie powiaty Wołynia: Worochów, Włodzimierz Wołyński i Kowel. 11 lipca 1943 r. dowódcy ukraińskich batalionów Powstańczej Armii zmobilizowali ludność ukraińską jadącą za wojakami na konnych wozach. Tak zorganizowana machina poruszała się od południa na północ, paląc i niszcząc po drodze napotkane wsie, kościoły i wszystko, co było do zniszczenia, uprzednio rabując wszystko, co zastano w domach, ogrodach i stajniach. Mieszkająca tam ludność polska była bezwzględnie mordowana. Mordowano też małżeństwa ukraińsko-polskie - mówił podczas uroczystości były prezes Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Edmund Bakuniak.

DEON.PL POLECA

Przed pomnikiem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, upamiętniającym żołnierzy walczących w ramach akcji Burza na Wołyniu i Podlasiu, wystawiono wartę honorową, odśpiewano hymn państwowy i zapalono znicze. Wieńce złożyli przedstawiciele m.in. kancelarii premiera, Ministerstwa Obrony Narodowej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, stowarzyszeń Kresowian oraz władz Warszawy.

Podobne uroczystości w niedzielne południe odbyły się także w innych miastach w Polsce. Przed pomnikami i tablicami upamiętniającymi ofiary UPA z 1943 r. zapłonęły znicze.

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Podczas rzezi zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu
Komentarze (4)
O
obarczeni
11 lipca 2010, 21:41
należy modlić się też za winnymi śmierci tych pomordowanych, za zbrodniarzy, co mają krew niewinną na rękach i za którymi często szły przekleństwa , pomsty, klątwy rzucane na zbrodniarzy i ich rodziny. Dzieci zbrodniarzy obarczeni są winą rodziców, dziadków i też żyją jeżeli są tego świadomi z piętnem zbrodni, nie wszyscy sobie z tym radzą. To nie jest takie proste i łatwe w wielu przypadkach być potomkami zbrodniarzy-ludobójców. Wiele dzieci potrafiło nie zgodzić się z ojcem, potępić zbrodnie ojca, wynagradzać swym zyciem, inni poszli w ślady w różny sposób, innych spotykaja w życiu trudności. Zbrodnie nie wysychają jak źródła.
T
Tadeusz
11 lipca 2010, 19:29
Dusze zamordowanych mogą wstawiać się u Boga za nami, niech odpoczywają w pokoju, cześć Ich pamięci
TS
to straszne
11 lipca 2010, 18:50
bestialski mord
S
szary
11 lipca 2010, 17:03
  Podziękowania  dla  Partii Regionów  z Ukrainy ,  to  dla  nas  ważny  gest!  Na  takie  gesty  czekamy  i  z  serca  dziękujemy  Braciom  Rusinom  za  wszelkie  odruchy  zrozumienia  i współczucia.