Obywatelski Parlament Seniorów: jako społeczność 9 mln Polaków mamy jeszcze wiele do zaoferowania

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / df

Jako społeczność 9 mln Polaków mamy temu społeczeństwu, własnej rodzinie, krajowi i wzajemnie samym sobie jeszcze bardzo wiele do zaoferowania. To jest ogromny potencjał społeczny i gospodarczy – mówiła w Senacie Krystyna Lewkowicz, przewodnicząca prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

W czwartek w Senacie odbyła się VI sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS). Tematem tegorocznych obrad była sytuacja osób starszych w Polsce z uwzględnieniem aspektów medycznych, społecznych i ekonomicznych.

Marszałek Tomasz Grodzki, witając w Senacie delegatów różnych organizacji senioralnych, zwrócił uwagę, że "Senat z pochodzenia swej nazwy to jest swego rodzaju rada starszych i Senat jest tym miejscem, w którym Parlament Seniorów powinien czuć się jak u siebie".

"9 mln seniorów to jest rzesza osób, które z jednej strony kipią energią i entuzjazmem, a z drugiej strony są w stanie zaoferować naszej ojczyźnie mądrość, doświadczenie i coś, co nazywamy relacjami wyniesionymi z całego naszego życia, które pozwalają nam spojrzeć inaczej na rzeczywistość, z pewnego dystansu, a jednocześnie służyć swoją wiedzą i mądrością innym pokoleniom, władzom tego kraju i naszym dzieciom i wnukom. To jest kapitał bezcenny" – powiedział marszałek.

Przewodnicząca Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Krystyna Lewkowicz dziękowała marszałkowi Grodzkiemu za umożliwienie organizacji obrad w Senacie.

"Wielokrotnie mówiliśmy, że żadne dobra materialne nie są w stanie zrekompensować nam tego, że nie mogliśmy współpracować z Sejmem przez ostatnie 4 lata. Była to dla nas szczególnie deprymująca okoliczność" – powiedziała.

Dziękowała również za wsparcie, jakie Parlamentowi Seniorów udziela samorząd Warszawy.

"Obrady Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej to właściwe miejsce na poważną debatę z seniorami i o seniorach, czujemy się bowiem współodpowiedzialni za losy kraju, za warunki, w jakich żyją i żyć będą nasze dzieci i wnuki oraz za sposób wychowania przyszłych pokoleń" – powiedziała Lewkowicz.

Przypomniała, że motto działania Obywatelskiego Parlamentu Seniorów to: "seniorzy i przyszłość Polski".

"Mamy bowiem jako społeczność 9 mln Polaków temu społeczeństwu, własnej rodzinie, krajowi i wzajemnie samym sobie jeszcze bardzo wiele do zaoferowania. Dysponujemy wiedzą, doświadczeniem, mamy za sobą dobre kariery zawodowe, tworzymy wolontariat, dysponujemy siłą nabywczą naszych skądinąd skromnych emerytur i rent, ale o wartości 140 mld zł oraz 9 mln głosów wyborczych. To jest ogromny potencjał społeczny i gospodarczy" – powiedziała Lewkowicz.

Jak poinformowano na stronie Senatu, w przyjętej deklaracji programowej uczestnicy VI sesji plenarnej Parlamentu Seniorów zaapelowali, aby sprawy osób starszych stały się jednym z priorytetów działań każdego rządu, władz samorządowych, wszystkich instytucji i organizacji senioralnych. OPS stwierdza, że sytuacja zdrowotna i społeczna osób starszych w okresie pandemii wyraźnie się pogorszyła. Jak wskazano, pierwszoplanowe zadania to przywrócenie podstawowej opieki zdrowotnej w tradycyjnej formie, pilne wdrożenie zmian dokonanych w ustawie dotyczącej bezpłatnych leków dla seniorów "75 plus", a także priorytetowe szczepienia przeciw grypie.

W ocenie OPS konieczne jest zintensyfikowanie monitorowania sytuacji seniorów, zwłaszcza samotnych, żyjących w miejscach słabo skomunikowanych z najbliższymi ośrodkami pomocowymi, podjęcie działań przeciwdziałających ich wykluczeniu, zwiększenie dostępności państwowych i samorządowych ośrodków stacjonarnego długoterminowego pobytu oraz zapewnienie standardów gwarantujących godny pobyt, szacunek i bezpieczeństwo.

Obywatelski Parlament Seniorów zwrócił się do senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej ido Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w sprawie nowelizacji ustawy o osobach starszych, która powinna w sposób kompleksowy regulować prawa osób starszych. Jako niezbędne wskazuje też m.in. utworzenie Narodowego Programu Zdrowia 60 plus i wdrożenie Narodowego Planu Alzheimerowskiego.

Posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów odbyło się w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r. Jesienią 1993 r. w Luksemburgu z inicjatywy Parlamentu Europejskiego odbył się Europejski Parlament Seniorów, w którym udział wzięli przedstawiciele organizacji seniorskich ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. W konkluzji zgromadzenia rekomendowano, aby w każdym państwie członkowskim powstał Parlament Seniorów jako krajowe forum osób starszych i reprezentacja seniorów, która mogłaby wpływać na politykę państwa wobec osób starszych.

Delegatami OPS są m.in. przedstawiciele wszystkich środowisk senioralnych w Polsce, w szczególności Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz gminnych rad seniorów

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obywatelski Parlament Seniorów: jako społeczność 9 mln Polaków mamy jeszcze wiele do zaoferowania
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.