W Poznaniu - według informacji poznańskiego urzędu miasta - w strajku weźmie udział ok. 80 proc. placówek oświatowych. Na 251 placówek 230 weszło w spór zbiorowy, a strajk ma się odbyć w 197.
"Miasto Poznań nie będzie w stanie całkowicie zniwelować uciążliwości związanych ze strajkiem. Aby zapewnić całkowitą opiekę dla 70 tys. uczniów, potrzebne byłoby kilka tysięcy ludzi zastępujących nauczycieli. Miasto będzie starało się jednak minimalizować skutki protestu" - zapewnił poznański magistrat.
W związku ze strajkiem, w niedzielę od południa działać ma specjalna infolinia - tel. 61 88 88 680.
"Pod tym numerem, w dni robocze - w godz. 7.30-20 oraz w niedzielę - od godz. 12 do 20 pracownicy wydziału oświaty oraz centrum zarządzania kryzysowego będą udzielać informacji na temat strajku - tego, jakie szkoły protestują oraz alternatywnej oferty zajęć dla dzieci. W tych samych godzinach, od poniedziałku do piątku, informacji rodzicom udzielać będą także pracownicy Poznań Kontakt - tel. 61 646 33 44" - podał magistrat.
Bieżące informacje i pomoc
Na stronie miasta Poznania www.poznan.pl na bieżąco będą umieszczane informacje o aktualnej sytuacji w szkołach i przedszkolach. Poznańskie instytucje na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów. Jak podało miasto, niektóre z nich, jak np. osiedlowe domy kultury, zapewniają pełną opiekę.
W sumie pomoc podczas strajku nauczycieli zaoferowało około 30 instytucji kultury i sportu. Pełna lista propozycji jest dostępna na internetowej stronie miasta. Tam też można znaleźć listę placówek, które biorą udział w strajku.
Magistrat podkreślił, że w czasie strajku placówki oświatowe nie będą zamknięte. Nauczyciele będą obecni w budynkach, ale odmówią prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Oznacza to, że rodzice będą mogli uzyskać informacje także bezpośrednio w szkole i przedszkolu.
Skomentuj artykuł