Odrzucono projekty ws. związków partnerskich

(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / pz

Sejm odrzucił w piątkowym głosowaniu wszystkie trzy projekty ustaw dotyczących związków partnerskich, zarówno ten złożony przez PO, jak i dwa autorstwa Ruchu Palikota i SLD. Za ich odrzuceniem opowiedzieli się posłowie PiS, SP, PSL i część posłów Platformy.

Za odrzuceniem projektu PO w pierwszym czytaniu było 228 posłów, 211 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.
Za odrzuceniem projektu swego klubu było 46 posłów PO. 146 posłów Platformy było przeciwnych odrzuceniu tego projektu; 8 wstrzymało się od głosu.
Wśród 46 posłów PO, którzy opowiedzieli się za odrzuceniem projektu byli m.in.: minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, Elżbieta Radziszewska, Marek Biernacki, Jerzy Budnik, Andrzej Czerwiński, Joanna Fabisiak, John Godson, Andrzej Gut-Mostowy, Roman Kosecki, Jerzy Kozdroń, Antoni Mężydło, Konstanty Miodowicz, Kazimierz Plocke, Damian Raczkowski, Ireneusz Raś, Krystyna Skibińska, Henryk Siedlaczek, Jacek Tomaczak, Jacek Żalek.
Odrzucenie projektu PO poparło 137 posłów PiS (bez głosów przeciwnych i wstrzymujących się); 17 posłów SP (bez głosów przeciwko i wstrzymujących się).
Nikt z posłów Ruchu Palikota nie zagłosował za odrzuceniem projektu PO (42 było przeciwnych; nikt nie wstrzymał się od głosu). Także żaden z posłów SLD nie zagłosował za odrzuceniem tego projektu (23 było przeciwnych; nikt nie wstrzymał się od głosu).
W PSL 27 posłów było za odrzuceniem projektu PO, m.in. wicepremier Janusz Piechociński, Waldemar Pawlak, Marek Sawicki, Józef Zych, Stanisław Żelichowski. Nikt nie był za dalszymi pracami, dwóch posłów wstrzymało się od głosu.
Z kolei za odrzuceniem pierwszego ze wspólnie złożonych przez SLD i RP projektów było 276 posłów, 150 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu.
Przeciwko temu projektowi opowiedziało się 94 posłów PO (84 było przeciwnych; 23 wstrzymało się od głosu).
Za jego odrzuceniem opowiedzieli się wszyscy posłowie PiS (136 głosów za, bez głosów przeciwko i wstrzymujących się) oraz SP (17 głosów za, bez głosów przeciwko i wstrzymujących się). Wniosek poparło też 28 posłów PSL (jeden głos przeciwko - Janusza Piechocińskiego, nikt nie wstrzymał się od głosu).
Z klubu Ruchu Palikota nikt nie zagłosował za odrzuceniem projektu (42 posłów było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu), wniosku o odrzucenie nie poparł też nikt z klubu SLD (23 posłów było przeciwko; nikt nie wstrzymał się od głosu).
W sprawie drugiego wspólnego projektu SLD i RP: za odrzuceniem było 283 posłów, przeciw 137, od głosu wstrzymało się 30.
Przeciwko projektowi opowiedziało się 101 posłów PO (72 było przeciwko, 29 wstrzymało się od głosu).
Za jego odrzuceniem opowiedziało się 137 posłów PiS (bez głosów przeciwko i wstrzymujących się); 27 posłów PSL (bez głosów przeciwko, jednym wstrzymującym się); 17 posłów Solidarnej Polski (bez głosów przeciwko i wstrzymujących się).
Z klubu Ruchu Palikota nikt nie zagłosował za odrzuceniem tego projektu (42 posłów było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu), także z klubu SLD nikt nie zagłosował za odrzuceniem projektu (23 posłów było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu).
Premier Donald Tusk oraz minister finansów Jan Rostowski wstrzymali się od głosu w głosowaniu nad projektami SLD i RP.
Spośród polityków PO przeciwko odrzuceniu projektów głosowali m.in. ministrowie: Bartosz Arłukowicz, Sławomir Nowak, Krystyna Szumilas, Joanna Mucha, Bogdan Zdrojewski, Barbara Kudrycka, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, rzecznik rządu Paweł Graś, a także marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz wicemarszałek Cezary Grabarczyk i posłowie Grzegorz Schetyna, Jakub Szulc, Adam Szejnfeld, Artur Dunin, Małgorzata Kidawa-Błońska, Joanna Kluzik-Rostkowska, Katarzyna Hall, Iwona Guzowska, Magdalena Kochan.
Szef klubu PO Rafał Grupiński w pierwszym głosowaniu był przeciwko odrzuceniu, w drugim wstrzymał się od głosu, podobnie minister Radosław Sikorski oraz posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Odrzucono projekty ws. związków partnerskich
Komentarze (13)
PP
podziekujmy posłom
30 stycznia 2013, 00:41
Szanowna Pani Poseł, Szanowny Panie Pośle, Pragniemy wyrazić nasze pełne uznania podziękowanie za Państwa postawę podczas głosowania w Sejmie nad projektem ustawy o umowie związku partnerskiego. Wystąpiliście Państwo w obronie milionów polskich małżeństw, które Konstytucja RP obejmuje wyjątkową ochroną. Daliście świadectwo prawdziwej odpowiedzialności i odwagi wobec prób forsowania w Polsce ryzykownych eksperymentów społecznych i relatywizowania pojęcia rodziny. Stanęliście w polskim parlamencie na straży ładu konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej. Jesteśmy, w przeważającej części, społeczeństwem głęboko przywiązanym do wartości rodzinnych, ceniącym trwałość związków małżeńskich i tęskniącym za miłością i wiernością na całe życie, a nie za życiem bez zobowiązań, rozluźnianiem więzi i instytucjonalizacją tymczasowości. Państwa niezłomny i zdecydowany sprzeciw wobec prób niszczenia ładu społecznego i konfliktowania Polaków w jednym z ostatnich obszarów, w którym są jeszcze niemal jednomyślni, troski o dobro i przyszłość rodziny, rozumianej jako związek mężczyzny i kobiety, stał się dla nas źródłem inspiracji do tej obywatelskiej aktywności oraz powodem osobistej wdzięczności. http://www.mamaitata.org.pl/index.php?option=com_petitions&view=petition&id=55
P
placz
26 stycznia 2013, 16:05
Prymas Józef Kowalczyk powinien ustanowić dla uczczenia pamięci zmarłego poprzednika Medal im. Prymasa Józefa Kardynała Glempa, przyznawany wszytkim tym, którzy w sposób bezkompromisowy bronią ładu społecznego w Europie. Pierwsi powinni go otrzymać wszyscy posłowie, którzy wczoraj nie pozwolili na ustawowe zniszczenie rodziny w kraju, który wydał Jana Pawła II i tym samym ocalili godność człowieka i małżeństwa. Te pierwsze medale mogłyby być wykonane z koron, które w Jarosławiu zrzuciła Maryja z wyobrażającej Ją figury, wzywając wszystkich wiernych do przeciwstawienia się kłamliwym żądaniom wprowadzenia związków partnerskich i dopraszając się nowych koron jako wotum za łaskę wczorajszych głosowań.
A
arabeska
25 stycznia 2013, 19:36
Nadal pilnie potrzebne jest włączanie się w codzienną modlitwę  różańcową za Polskę. Pierwsze efekty oglądamy, więc mobilizujmy się, bo o dobro wszystkich nas chodzi. Nie występujemy przeciwko nikomu, ale wody z mózgu też nie dajmy sobie zrobić. Nie wszystkie problemy ludzkie nadają się do  demokratycznego przegłosowywania Postęp zakłada dbałość o  rozwój dobra społecznego. Inaczej sięgalibyśmy u nas po stare wzorce poligamiczne, z których już przed wiekami zrezygnowaliśmy.
A
arabeska
25 stycznia 2013, 19:24
Proszę Panstwa, to wygrana bitwa.Przygotować się trzeba na długoletnią batalię, bo tak w innych krajach działało lobby homoseksualne.Podobnie będzie ono ubezwłasnowolniać naszych polityków.To już się dzieje etapami. Bronić trzeba konstytucji, bo będą na nią napierać w celu uczynienia martwymi jej zapisów.Dziś minister Gowin wytknął niezgodność projektu z konstytucją Rzeczypospolitej, bo tak jest.
O
Obcy.
25 stycznia 2013, 12:56
Jeśli odrzucono wniosek ws.związków partnerskich to powinno się zakazać defilady Parady Miłości w całej Polsce,jako promującej tejże tego związku.
J
jacek
25 stycznia 2013, 12:43
Brawo Sejm. Naturalana zdrowa rodzina: tata+mama+z dziećmi (oby jak najwięcej) jest przyszłością naszego Państwa z bardzo prostych przyczym: rodzina=dzieci=podatnicy. Silny rząd (jeśli taki jest?) powinien ochronić rodziny i zająć się przeprowadzaniem reform mających na celu właściwe i uczciwe inwestowanie publicznych pieniędzy
P
Paweł
25 stycznia 2013, 12:30
Bogu dzięki.
25 stycznia 2013, 12:14
Nawet w Platofrmie jakieś resztki honoru i rozsądku jeszcze są. Choć to raczej kunktatorstwo
K
katolik
25 stycznia 2013, 12:14
Jak by nie odrzucili, to mam nadzieje że w Polsce były by takie marsze za tradycyjnym małżeństwem jak we Francji
M
Mrozek
25 stycznia 2013, 12:14
Chwilowo
N
Nana
25 stycznia 2013, 11:59
Cieszę się, że odrzucili wszystkie projekty.
jazmig jazmig
25 stycznia 2013, 11:55
Gowin ma rację, każdy  projekt ustawy ws. jakichś związków partnerskich będzie niezgodny z konstytucją. Sejm zaoszczędził sobie niepotrzebnej pracy. Tusk powinien siedzieć cicho, zamaist zabierać głos w sprawach, na których się nie zna.
.
.
25 stycznia 2013, 11:53
Brawo dla Sejmu i posłów Platformy Obywatelskiej, którzy wykazali się niezależności. Przypomnieli oni tę "starą" Platformę z przed kilku lat, gdy była to partia wyraźnie wolnorynkowa i chrześcijańsko-konserwatywna.