Ograniczyć nieuczciwy import węgla z Rosji!

(fot. PAP/Tomasz Waszczuk )
PAP / slo

Górnicy, protestujący w środę na polsko-rosyjskim przejściu granicznym w Braniewie, żądają "podjęcia zdecydowanych działań w sprawie ograniczenia nieuczciwego importu węgla kamiennego z Federacji Rosyjskiej".

Petycję z takim żądaniem skierowanym do premier Ewy Kopacz odczytał w Braniewie wojewodzie warmińsko-mazurskiemu Marianowi Podziewskiemu szef górniczej Solidarności Dominik Kolorz.

W środę od godz. 4 około 200-osobowa grupa górników zablokowała polsko-rosyjskie przejście kolejowe w Braniewie. Protestujący podkreślają, że to akcja "obywatelskiego sprzeciwu wobec nadmiernego importu węgla z Rosji". Ich zdaniem rosnący import rosyjskiego surowca jest jedną z głównych przyczyn dramatycznej sytuacji w polskim górnictwie.

- My, górnicy śląskich kopalń protestujący przy węźle kolejowym w Braniewie, żądamy podjęcia zdecydowanych działań w sprawie ograniczenia nieuczciwego importu węgla kamiennego z Federacji Rosyjskiej do naszego kraju. Przedstawiciele rządu RP (...), wielokrotnie obiecywali nam wdrożenie instrumentów pozwalających powstrzymać ten proceder rujnujący polskie górnictwo i zabierający nasze miejsca pracy - napisali protestujący.

- Niestety, wszelkie deklaracje składane zarówno przez przedstawicieli resortu gospodarki, jak i przez premiera Donalda Tuska okazały się pustymi obietnicami. W sytuacji, gdy polskie spółki węglowe stoją na skraju upadku, do naszego kraju importowane są coraz większe ilości węgla. Torami, na których dzisiaj protestujemy, w zeszłym roku wjechało do naszego kraju ok. 11 mln ton rosyjskiego węgla. Nie możemy dłużej tolerować takiej sytuacji. Dlatego zdecydowaliśmy się nałożyć dzisiaj obywatelskie embargo na rosyjski węgiel - podkreślili górnicy.

Protestujący przypomnieli, że "podczas rozmów naszych przedstawicieli ze stroną rządową, przedstawili gotowe rozwiązania pozwalające ograniczyć zjawisko nieuczciwego importu węgla do naszego kraju, które spotkały się z aprobatą przedstawicieli rządu".

Chodzi przede wszystkim - jak napisali w petycji - "o wprowadzenie koncesji na handel węglem, wdrożenie systemu certyfikatów jakościowych w obrocie tym surowcem, a także ograniczenie importu węgla o niskich parametrach jakościowych, którego cena w dodatku wcale nie jest konkurencyjna w stosunku do ceny surowca wydobywanego w polskich kopalniach". Górnicy chcą także "wprowadzenia w polskim prawie, a zwłaszcza w ustawie o zamówieniach publicznych, zapisów gwarantujących spalanie polskiego węgla w komunalnych ciepłowniach".

W dokumencie znalazł się także aspekt lokalny. Górnicy zaapelowali do wojewody o "podjęcie natychmiastowych działań uniemożliwiających rozbudowę infrastruktury przeładunkowej dla rosyjskiego węgla w Braniewie, która doprowadzi do zwiększenia możliwości sprowadzania i składowania tego surowca".

W ocenie górników "te rozwiązania pozwoliłyby nie tylko ochronić polskie górnictwo przed nieuczciwą konkurencją, ich wprowadzenie leży również w interesie milionów obywateli naszego kraju ogrzewających swoje domy węglem i korzystających z energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie węglowe".

- Dlatego też oczekujemy od Pani Premier Ewy Kopacz, że w expose wskaże konkretny termin realizacji postulatów zgłaszanych przez stronę związkową, przyjętych do realizacji przez poprzedniego premiera - napisali w dokumencie protestujący.

Wojewoda powiedział, że jak najszybciej przekaże petycję od górników do Kancelarii Premiera, gdzie trwa posiedzenie rządu. Podkreślił, że gdy tylko otrzyma opinię w sprawie postulatów górniczych ze strony rządu, to wróci do protestujących.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ograniczyć nieuczciwy import węgla z Rosji!
Komentarze (3)
A
arkus
24 września 2014, 18:16
Trzeba chronić polskich konsumentów, a nie górników. Skoro śląski węgiel jest droższy od węgla z dowolnego kraju świata, to nie ma sensu wydobywac tego węgla na Śląsku. Lepiej jest importować tańszy węgiel, bo dzięki teu będzie tańśza energia, co pozwoli na tańszą produkcje różnych towarów w Polsce. Nie ma żadnych powodów, aby dopłacać do wydobycia węgla, do wczesnych i wysokich górniczych emerytur i innych przywilejów górniczych. Jamizg aż mi Ciebie żal, że tak płytko myśliśz ! Rosjanie teraz sprzedają tanio, jak wykończą nasze kopalnie to wtedy podniosą ceny. No ale widzę kolega myśli tylo oby dziś , jutro go nie interesuje! Takich też mamy rządzących, obiecywali wiele ,teraz Ci co rok temu zaprzeczali,że nie przyjmą propozycji z uni na ciepe posady po roku zmienili zdanie !
1
100mk
24 września 2014, 18:10
Z jednej strony całkowicie popieram postulaty górników. Powinniśmy bazować na naszym węglu , a nie sprowadzać go z zagranicy(jakbyśmy nie mieli węgla u siebie). Z drugiej strony sami są sobie winni. Tak się składa , że na Śląsku(w Zagłębiu Dąbrowskim zresztą też) w wyborach od 2007 zwyciężała zawsze PO.
jazmig jazmig
24 września 2014, 16:23
Trzeba chronić polskich konsumentów, a nie górników. Skoro śląski węgiel jest droższy od węgla z dowolnego kraju świata, to nie ma sensu wydobywac tego węgla na Śląsku. Lepiej jest importować tańszy węgiel, bo dzięki teu będzie tańśza energia, co pozwoli na tańszą produkcje różnych towarów w Polsce. Nie ma żadnych powodów, aby dopłacać do wydobycia węgla, do wczesnych i wysokich górniczych emerytur i innych przywilejów górniczych.