Opozycja chce odrzucenia projektu PiS

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / pk

PO, PSL i Nowoczesna chcą odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu PiS noweli ustawy o służbie cywilnej, zarzucając, że upolitycznia on służbę i doprowadzi do jej likwidacji. Według PiS projekt unowocześnia administrację rządową i otwiera jej kadry na nowych ludzi.

Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytanie odbędzie się w czwartkowym bloku głosowań, zaplanowanym po godz. 13.

- Rząd musi oprzeć się na ludziach, którzy nie tylko będą kompetentni i doświadczeni, ale będą się utożsamiać z polityką rządu, którzy nie będą ślepo wykonywać naszej polityki, tylko będą podejmować zadania i decyzje ze zrozumieniem, a także ideową identyfikacją - podkreślał Artur Górski (PiS) podczas sejmowej debaty nad projektem zmian w ustawie o służbie cywilnej.

Według niego projekt porządkuje i naprawia kwestie związane z administracją rządową; likwiduje główne mankamenty systemu. Poseł PiS wyraził przekonanie, że zawarte w projekcie rozwiązania "unowocześnią administrację, otworzą jej kadry i zasilą nowymi, wartościowymi, wykwalifikowanymi pracownikami, którzy wypełnią zawodowo i rzetelnie powierzone im zadanie".

DEON.PL POLECA

- Nie chcemy robić rewolucji w kadrach, nie chcemy nikogo krzywdzić, ale musimy mieć pewność, że ambitne zadania, które postawimy przed służbą cywilną, zostaną właściwie i efektywnie wykonane. Nie chcemy zasklepionej w sobie, sztywnej, politycznie zabetonowanej administracji, przesiąkniętej starymi nawykami - zaznaczył Górski.

Marek Wójcik, zabierając głos w imieniu PO, podkreślił, że przygotowana przez PiS nowela "prowadzi do politycznej czystki w administracji". - W ciągu 30 dni od wejścia w życie ustawy ulegnie rozwiązaniu stosunek pracy z najbardziej doświadczonymi urzędnikami służby cywilnej. Czystka będzie dotyczyła nawet kilku tysięcy urzędników - ocenił Wójcik.

Miejsce zwalnianych urzędników - mówił poseł Platformy - "zajmą osoby, od których nie wymaga się właściwie żadnych kwalifikacji, poza tym, by w sposób dyspozycyjny realizowały politykę rządu". W jego ocenie propozycje PiS "faktycznie zrujnują służbę cywilną w Polsce". Jak argumentował, "przerwane zostaną ścieżki awansu zawodowego, zburzone zostanie zaufanie urzędników do państwa". - Dyspozycyjnymi urzędnikami zastąpicie urzędników najbardziej doświadczonych - dodał.

Z kolei Nowoczesna zarzuciła, że przygotowany przez PiS projekt nowelizacji zawiera niezgodne z konstytucją przepisy. Jak mówił Zbigniew Gryglas (N), chodzi o zapis umożliwiający obsadzanie przez polityków wyższych stanowisk w służbie cywilnej włącznie ze stanowiskiem jej szefa. Według posła Nowoczesnej łamie on art. 153 konstytucji.

- Państwo nie chcecie administracji apolitycznej, a przeciwnie, chcecie administracji powoływanej wprost przez polityków i zależnej od polityków - zwrócił się do posłów PiS, autorów projektu. W jego ocenie wprowadzenie w życie zmian doprowadzi do likwidacji służby cywilnej w Polsce.

Według PSL projekt PiS jest całkowitym bublem prawnym. - Projekt niweczy wiele lat budowania apolitycznej służby cywilnej, jest kolejnym etapem ograniczania demokracji - oceniła posłanka ludowców Andżelika Możdżanowska. Jak dodała, PiS chce zastąpić "swoimi kolesiami apolityczną kadrę zarządzającą w urzędach i ministerstwach".

- Proponuję zapis na stałe, że szefem służby cywilnej i jego zastępcą może być tylko i wyłącznie człowiek Prawa i Sprawiedliwości - ironizowała. Zdaniem posłanki PSL, projekt autorstwa PiS to pożegnanie z ideą transparentności. - Wasze pomysły na Polskę to tylko udawania i pudrowanie - oceniła.

Także klub Kukiz'15 zarzucał PiS upolitycznianie służby cywilnej. Poseł Jakub Kulesza przekonywał podczas debaty, że PiS zamiast zająć się wprowadzaniem niezbędnych reform w Polsce zajęło się obsadzaniem dobrze płatnych stanowisk. Jak mówił, komuś, kto czyta projekt PiS, nasuwa się myśl, że adekwatna byłaby zmiana nazwy ze służby cywilnej na służbę na usługach partii politycznych.

Kulesza krytykował PiS m.in. za zniesienie wymogu dla kandydata na szefa służby cywilnej posiadania odpowiedniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym. Skrytykował PiS także za to, że chce wprowadzić "fikcję apartyjności szefa służby cywilnej poprzez zniesienie zakazu przynależności do partii pięć lat wstecz od jego wyboru". - W przypadku zastępcy szefa służby cywilnej nie trudzicie się nawet na taką fikcję, wprowadzając możliwość jego wyboru także spośród członków partii - podkreślił poseł klubu Kukiz'15.

Jak dodał, jeżeli PiS chce zwalniać obecnych pracowników, co również zawiera projekt, to "zamiast wymienić ich na swoich, powinno odchudzić aparat państwowy". Wyraził jednak nadzieję, że "nie do końca właściwe rozwiązania" zawarte w projekcie, przyczynią się do zmniejszenia biurokracji, zatrudnienia w administracji rządowej, a nie jedynie do wymienienia stanowisk obsaczonych przez PO na stanowiska obsadzone przez PiS.

Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa, odpowiadając na pytania posłów, podkreślała, że obecnie przepisy dotyczące służby cywilnej są obchodzone. Skończmy z fikcją i hipokryzją w sprawie obsadzania stanowisk kierowniczych - apelowała. - Padło tu wiele stwierdzeń, które mogą wynikać albo z nieznajomości specyfiki służby cywilnej, albo z tego, że nie chce się znać tej specyfiki (...), albo po prostu ze złej zwykłej woli, albo dlatego, żeby przeciwnikowi politycznemu dołożyć - oceniła Kempa.

Jeśli chce się na stanowisko kierownicze przyjąć urzędnika służby cywilnej, czyli właśnie z owego zasobu, który mamy, to nie można tego zrobić wprost, bo konkurs czasami trwa po prostu trzy miesiące. Np. w przypadku dyrektorów generalnych - prawo na to zezwala - najpierw ustanawia się kandydata na dyrektora generalnego z tego korpusu służby cywilnej zastępującego dyrektora generalnego, potem rozpisuje się ów konkurs, a potem - co pokazuje praktyka - ponad 60 procent tych osób po prostu ten konkurs wygrywa - mówiła szefowa Kancelarii Premiera. - No to po co tę fikcję uprawiać? Po prostu skończmy z fikcją i z hipokryzją - zaznaczyła.

To premier odpowiada za administrację i nie może być tak, że premier RP czy rząd nie może mieć na to wpływu, a tak dzisiaj jest - dodała. - Jak wyglądało w czasach PO-PSL obsadzanie stanowisk kierowniczych, to świadczą rozmowy pana Burego z panem Kwiatkowskim (...), ale tym zajmują się polskie prokuratury, mam nadzieję, że zajmą się również sądy - dodała, zwracając się do krytyków proponowanych przez PiS zmian w ustawie z szeregów byłych partii rządzących.

Kempa podkreśliła, że nie może być mowy o zwolnieniu - po wejściu w życie ustawy - wszystkich urzędników korpusu służby cywilnej. - W tym korpusie mamy ponad 120 tysięcy osób (...). To jest po prostu fizycznie niemożliwe - zaznaczyła. - Jeśli idzie o stanowiska kierownicze, tych stanowisk jest ok. 1600, tylko że osoby, które mogą być na te stanowiska powoływane, w większości będą właśnie urzędnikami służby cywilnej, a wszędzie tam, gdzie trzeba będzie ekspertów, być może bardzo dobrych menadżerów, tam będzie możliwość przyjęcia takich ludzi i powołania na stanowisko kierownicze - przekonywała szefowa KPRM. Obecne przepisy nie dają możliwości dania szansy młodym absolwentom wyższych uczelni - dodała.

Małgorzata Wassermann (PiS) przekonywała z kolei, że podczas debaty padło "bardzo wiele nieprawdziwych stwierdzeń, przekłamań i bardzo wiele obłudy". Według niej przygotowana prze PiS nowelizacja doprowadzi do tego, że "Polacy wykształceni za granicą, którzy zarządzają prywatnymi biznesami, którzy zasiadają w instytucjach państwowych, a także prywatnych , którzy są po praktykach w instytucjach UE i światowych, dostaną szansę wejścia do administracji rządowej". - Spowodujemy, że szklany sufit przez państwa wybudowany pęknie - zwróciła się do posłów PO i PSL.

W sprawie projektu nowelizacji ustawy o SC konferencję w Sejmie zrobiła PO. Jej poseł Tomasz Szymański mówił m.in., że gdy w 2007 r. PO złożyło projekt noweli ustawy o służbie cywilnej, prace nad dokumentem trwały ponad rok. Tymczasem projekt PiS trafił do Sejmu we wtorek 15 grudnia, a już w czwartek odbywa się jego pierwsze czytanie - zaznaczył. - Zmierzamy chyba do całkowitej degrengolady państwa i prawa - ocenił Szymański.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Opozycja chce odrzucenia projektu PiS
Komentarze (7)
WDR .
18 grudnia 2015, 04:35
Cyrk będzie trwał, bo Nowoczesna pożera Platformę...
17 grudnia 2015, 18:50
Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa, odpowiadając na pytania posłów, podkreślała, że obecnie przepisy dotyczące służby cywilnej są obchodzone. Skończmy z fikcją i hipokryzją w sprawie obsadzania stanowisk kierowniczych - apelowała. ----------- Podoba mi się ta szczerość. Beata Kempa zupełnie otwarcie mówi, jakby wyglądała "dobra zmiana" pod rządami PiS. Fikcja, hipokryzja, korupcja, ustawione konkursy. W końcu coś szczerze i otwarcie. Po co Prezes Kaczyński ma się tak trudzić, jak może ten sam cel, czyli obsadzenie stołka swoim człowiekiem, zrobić od ręki i legalnie.  W razie czego, zawsze jest Duda-Pomoc, Prezydent Rzeczpospolitej wierny i posłuszny, nie zostawi partyjnego kolegi na pastwę sądów i prokuratorów.
17 grudnia 2015, 18:39
J Kaczyński sprowokował całą awanturę o TK delegując do niego swojego senatora i posła. Próbuje stworzyć wrażenie, że trybunał jest partyjny sam wprowadzając partyjne nominacje. Dla przypomnienia: mandaty z fotoradarów - niekonstytucyjne, zwalnianie pracowników korpusu służby cywilnej - niekonstytucyjne, przyznanie ministrowi sprawiedliwości wglądu w akta sądowe - niekonstytucyjne, zobowiązanie NBP do zbycia akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych - niekonstytucyjne). Jest tego dużo więcej. Widać więc jak bardzo TK był partyjny. Dla przypomnienia - była sędzia TK Teresa Liszcz (z PIS) - potrafiła zachować się jak prawnik i poglądy zostawić w szatni.  Kiedy premier mówi o demokracji to (jak nazwała to jedna z dziennikarek) jest to oksymoron. Zastanawiam się co będzie dalej? Wojna domowa? - bo przecież ci ludzie nie mają żadnych hamulców i z niczym się nie liczą.
17 grudnia 2015, 18:34
Kolejna odsłona "dobrej zmiany" prezydenta Dudy. Do tej pory obsadzanie stołków w administracji swoimi ludźmi odbywało się po cichu, a "dobra zmiana" polega na tym, że będzie się to odbywać jawnie i otwarcie.  --------- Kulesza krytykował PiS m.in. za zniesienie wymogu dla kandydata na szefa służby cywilnej posiadania odpowiedniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym. --------- Ja całkowicie popieram. Każdy doskonale wie, że najlepszą rekomendacją jest rekomendacja Prezesa Kaczyńskiego i nic więcej nie jest potrzebne. "Doświadczenie na stanowisku kierowniczym" jest niczym w porównaniu do doświadczenia w wiernej i lojalnej służbie na rzecz PiS i Prezesa Kaczyńskiego.  Żadne studia czy ślęczenie nad podręcznikami i książkami nie zastąpią mocnego ściśnięcia dłoni i poklepania po ramieniu przez Prezesa.  Ma to także inne zalety. Taki "wykształciuch" zacznie jeszcze coś kręcić nosem, krytykować, wypowiadać własne zdanie. Jak ma kwalifikacje i wykształcenie, to może byc nawet bezczelny, bo wie, że w razie jak go wywalą, to załapie się gdzie indziej. A szef, którego podstawową kompetencją jest być wiernym i posłusznym, będzie zawsze wierny i posłuszny.
17 grudnia 2015, 18:30
Słuchając parlamentarzystów z PiS zastanawiam się czy ci ludzie żyją w alternatywnej rzeczywistości. Bo nie wierzę, że wszyscy z nich to bezmyślni cynicy gotowi zagłosować zgodnie z wolą prezesa. Część z nich to zapewne uczciwi i mądrzy ludzie. Dlaczego więc tak działają? Nie mam pojęcia. Partia, która 8 lat przygotowywała się do rządzenia i zgodnie ze słowami pani premier - ma pełne szuflady gotowych ustaw - do dzisiaj nie ogłosiła żadnej z nich. Żadna z ich sztandarowych propozycji wyborczych nie ujrzała światła dziennego. Rządzą nami miesiąc a już wywołali awantury, że nie tylko wewnątrz tego kraju ludzie są oburzeni, ale cała Europa patrzy nam na ręce. Zajęli się Trybunałem Stanu i pokazali kpinę dla Konstytucji. Teraz walczą ze służbą cywilną (bo przecież ludzie nie muszą być kompetentni tylko wierni), spółkami skarbu państwa zaczynają kierować zaufani ludzi (nieważne, że z przeszłością z PRL - ławka dostępnych w PiSie nie jest taka długa jak się okazuje); próbują zmienić ustawę o VAT i wprowadzić podatek VAT dla szkół językowych (przecież głupim społeczeństwem lepiej się rządzi. No i pewno niewielu w PiSie mówi w jezyku obcym, bo i po co - ważne, że historię smoleńską znają na pamięć i na wyrywki). Jak obserwuję debatę publiczną to albo ci ludzie są tak cyniczni, albo ich zachowanie wyczerpuje definicję sekty.
17 grudnia 2015, 15:55
67-letni Wojciech Jasiński, były działacz PZPR i do niedawna poseł PiS został właśnie prezesem Orlenu, jednej z największych polskich firm. Jeszcze dekadę temu zapewniał, że w takich spółkach nie ma miejsca na politycznych nominatów. Dodał też, że PiS zadba, aby zarządzali nimi młodzi i zdolni menadżerowie.
WDR .
18 grudnia 2015, 04:27
A pisałem, że się nadajesz! Brawo!