Opozycja zarzuca rządowi, że zmusza młodych lekarzy do emigracji

Opozycja zarzuca rządowi, że zmusza młodych lekarzy do emigracji
Poseł Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz podczas debaty po wystąpieniu ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła Minister zdrowia przedstawił, 12 bm. w Sejmie informację w sprawie protestu głodowego lekarzy rezydentów, trwającego od 2 października. (fot. PAP / Jacek Turczyk)
PAP / kw

Czy absolwenci studiów medycznych w Polsce mają obowiązek pracy w publicznych placówkach ochrony zdrowia w Polsce? - pytała ministra zdrowia posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz, odnosząc się do słów, że młodzi lekarze emigrują z powodu złych warunków pracy.

W Sejmie w czwartek odbyła się burzliwa debata na temat protestu lekarzy rezydentów.

Posłanka Lidia Gądek (PO) przypomniała wypowiedzi ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z końca 2015 r. z Forum Rynku Zdrowia, gdy mówił, że nakłady na ochronę zdrowia powinny wynosić minimum 6 proc. PKB najpóźniej za dwa, trzy lata. W tej samej debacie - jak mówiła - Radziwiłł pytany, ile powinni zarabiać rezydenci, odpowiedział, że minimum dwie średnie krajowe. Posłanka podkreślała, że było to dwa lata temu.

Gądek mówiła o tym, że młodzi lekarze są świetnie wykształceni, znają języki obce i w każdej chwili mogą wyjechać z kraju, choć chcieliby pracować w Polsce. "Niech jadą" - padło wówczas z ław poselskich. "Słyszycie? To do was powiedziała posłanka PiS (...). Zamiast wam podziękować, pochylić czoła za to, co robicie dla całej ochrony zdrowia w Polsce, słyszymy: +Niech jadą+" - powiedziała Gądek do rezydentów, którzy przysłuchiwali się debacie w loży dla gości.

Następnie głos zabrała posłanka Joanna Schering-Wielgus (Nowoczesna), która mówiła, że jest zaskoczona debatą. "Państwo powinni przeprosić tych państwa - lekarzy, ludzi, którzy ratują nasze życie. To wstyd i hańba" - powiedziała. Po niej głos zabrał m.in. Sławomir Nitras (PO), który poprosił wicemarszałka Stanisława Tyszkę o przerwę, aby prezydium Sejmu przeprosiło młodych lekarzy. "Pani poseł Hrynkiewicz, przedstawicielka klubu PiS, obraziła naszych gości" - powiedział Nitras. "Zachęcam pana do wystąpienia do komisji etyki; zgadzam się z panem, że są podstawy" - odpowiedział wicemarszałek.

Później głos zabrała Hrynkiewicz. "Czy absolwenci studiów medycznych w Polsce mają obowiązek pracy w publicznych placówkach ochrony zdrowia w Polsce? Czy - tak jak wszyscy w Unii Europejskiej - mają możliwość dowolnego, zgodnego z ich własnym wyborem miejsca pracy" - pytała ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Dopytywała też, "w jakiej proporcji do wynagrodzeń ogółu pracowników w Polsce, mają pozostawać wynagrodzenia lekarzy, w tym lekarzy rezydentów, gdy najczęściej płacone w Polsce wynagrodzenie w roku 2017 wynosi 2,8 tys. zł, a średnie wynagrodzenie, którego nie uzyskuje nawet 70 proc. pracowników, 4,5 tys. zł".

"Państwo rezydenci jesteście nam potrzebni tutaj w Polsce" - mówiła do rezydentów Anna Cicholska z PiS, która występowała po Hrynkiewicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Opozycja zarzuca rządowi, że zmusza młodych lekarzy do emigracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.