Order za ratowanie Żydów podczas II wojny

Konieczny został odznaczony za "bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, a także za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich".
PAP / slo

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono w poniedziałek w Młodzawach Dużych (Świętokrzyskie) 89-letniego Mieczysława Koniecznego. W czasie II wojny światowej razem z rodziną ukrywał dziewięciu Żydów.

Odznaczenie nadane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, wręczył Koniecznemu minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak. Konieczny został odznaczony za "bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, a także za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich".

Mieczysław Konieczny urodził się w 1925 roku. W czasie okupacji niemieckiej jego rodzice - Maciej i Marianna - prowadzili duże gospodarstwo we wsi Dzierążnia k. Działoszyc.

W listopadzie 1942 roku żydowski szewc z Działoszyc Chaim Frenkel zwrócił się do Koniecznych z prośbą o pomoc. On i jego syn Zelig, uniknęli śmierci podczas pierwszej akcji likwidacyjnej w getcie - zginęła wówczas jego żona i pięcioro młodszych dzieci. Chaim ukrywał się na początku u Koniecznych razem z synem, ale zginął złapany i rozstrzelany po tym, gdy opuścił kryjówkę. Syn ukrywał się do końca wojny. Przeżył.

Rodzina pomagała kolejnym Żydom. Z wykazu opracowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich w ramach projektu "Polscy Sprawiedliwi - Przywracanie Pamięci" wynika, że do stycznia 1945 w dwóch kryjówkach u Koniecznych mieszkali: Lola Olmer z d. Ikowicz, Sydney Olmer, Tonia Krystal z d. Olmer, Lenart Olmer, Borys Ikowicz, Mania Laufer, Morys Laufer oraz Aszer Rafałowicz. Rodzina kilkakrotnie pomagała też innym żydowskim mieszkańcom, którzy zbiegli z Działoszyc.

W wykopaniu dwóch kryjówek dla ukrywanych, Koniecznym pomagały dzieci - Mieczysław, Piotr i Honorata. Jedna z nich znajdowała się pod podłogą domu, druga - pod klepiskiem stodoły. Rodzina początkowo pobierała od niektórych z ukrywających się drobne opłaty, ale gdy skończyły się im pieniądze, kontynuowała pomoc.

Po donosie sąsiadów w 1943 roku, w gospodarstwie Koniecznych Niemcy przeprowadzili rewizję, która nie ujawniła kryjówek.

Po wojnie rodzina utrzymywała dobre kontakty z osobami, które uratowała - Żydzi wyemigrowali do Izraela, USA i Kanady.

Jak opowiadał wcześniej w wywiadzie dla muzeum Mieczysław Konieczny, rodzina powodowana była współczuciem dla losu prześladowanych: "my ich wzięliśmy na razie. A później płakali, nie chcieli wyjść. No i co pan zrobi? I my się już poddali w ten czas, bo gadam tak: nie dam nikogo na śmierć".

Maciej, Marianna, Mieczysław, Piotr Konieczni i Honorata Rosa z d. Konieczna, otrzymali w czerwcu 1990 roku tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Order za ratowanie Żydów podczas II wojny
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.