"Orzecznictwo TK nie może zastępować ustawodawcy"

(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / pk

Orzecznictwo konstytucyjne nie może zastępować ustawodawcy - napisał prezydent Andrzej Duda do TK w liście odczytanym przez Annę Surówkę-Pasek, reprezentującą go podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

W liście prezydent podkreślił, że "kontrola konstytucyjności powinna opierać się na wzorcach jasnych i czytelnych, wynikających z tekstu samej konstytucji. - Wiąże się z tym oczekiwanie powściągliwości, gdy treść konstytucji może być przedmiotem różnych interpretacji - napisał prezydent.

Podkreślił, że "orzecznictwo konstytucyjne nie może bowiem zastępować ustawodawcy, pozbawiając go tym samym jego wyłącznej i niezbywalnej funkcji".

- Jedną z gwarancji niezależności jest powierzony Sejmowi indywidualny wybór sędziów TK. Zasada ta stanowi bezpośrednie następstwo zasady sprawowania władzy przez naród, poprzez swoich przedstawicieli, zasady będącej podstawą ustroju RP - wskazał prezydent.

DEON.PL POLECA

- Pluralizm składu TK oraz oparcie jego orzecznictwa i działalności o normy konstytucji, w tym art. 7, w związku z art. 197 konstytucji, uznaję za zasadniczą gwarancję działania Trybunału w służbie Rzeczypospolitej - zakończył prezydent swój list.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Orzecznictwo TK nie może zastępować ustawodawcy"
Komentarze (13)
AB
Aleksander Borowski
21 kwietnia 2016, 10:16
Prezydent powinien zachować kolejność przy odbieraniu ślubowania. 3 sędziów oczekuje na zaprzysięzenie od listopada, a on przyjmuje ślubowanie poza kolejnością.Sejm nie powinien wybierać teraz nowych sędziów, bo wówczas rzeczewiście jest więcej niż 15.Posłowie PIS też powinni przestrzegać Konstytucję RP,są przecież Polakami.
PG
p g
20 kwietnia 2016, 21:31
Kuriozalne jest to ciągłe namawianie prezydenta do złamania konstytucji. Konstytucja mówi o tym, że TK liczy 15 sędziów i tylu ich jest aktualnie.   Nie można wiec przyjąć ślubowania od nastepnych 3. To takie proste. Matematyka. Ale niektórzy udają,że tego nie rozumieją. No, chyba,że rzeczywiście mają z tym problemy.
20 kwietnia 2016, 22:10
Przeydent z premedytacją złamał prawo. Miał obowiązek mianowania 3 sędziów. I dalej ma ten obowiązek. Przecież ustawa poprzedniego Sejmu była z domniemania konstytucyjna, prawda?
PG
p g
20 kwietnia 2016, 22:54
Mylisz pojęcia. Sejm wybiera sędziów uchwałami. One nie mają domniemania konstytucyjności, a TK nie ma prawa się nimi zajmować co zresztą sam przyznał niejednokrotnie. Uchwałę poprzedniego sejmu uchylił nowy sejm zgodnie z przysługujacym mu prawem.  I taki jest stan prawny aktualnie.
AB
Aleksander Borowski
20 kwietnia 2016, 15:28
Pan prezydent powinien wykonać swoje obowiazki-3 sędziów wybranych zgodnie z prawem oczekuje na przyjęcie ślubowania od wielu miesięcy. Prezydent nie jest adwokatem mafii, powinien zachowywaćsie godnie i stosować polskie prawo określone w Konstytucji.Przysięgał ,że bedzie strzegł Konstytucji. Jeżeli Prezydent ma jakieś wątpliwościprawne  to może zapytać o opinię Prezesa Sądu  Najwyższego , Prezesa TK, przedstawicieli Komisji Weneckiej albo swojego promotora na UJ.Ale te osoby i instytucje już się wypowiedziały.TRZEBA PRZYJĄĆ ślubowanie od już wybranych śedziów i stopniowo przywracać ład konstytucyjny.Trzeba pomyśleć o przyszłości , o odpowiedzialności za złamanie Konstytucji. Przyznanie się do błędu teraz będzie okolicznością łagodzącą. Szczęście występnych nie trwa wiecznie.
20 kwietnia 2016, 22:09
Prezydent z premedytacją łamie prawo.
20 kwietnia 2016, 14:29
Niestety, ale wywody prezydenta nie grzeszą logiką i są wewnętrznie sprzeczne. -------- Jedną z gwarancji niezależności jest powierzony Sejmowi indywidualny wybór sędziów TK. -------- Problem polega na tym, że Sejm poprzedniej kadencji przecież też dokonał wyboru pięciu sędziów. Więc dlaczego prezydent zakwestionował decyzję poprzedniego Sejmu i zaakceptował decyzję nowego Sejmu w tej samej sprawie ? Przekaz jest chyba taki, że "powierzony Sejmowi wybór ..." jest skuteczny, gdy chodzi o Sejm gdzie większośc ma Prawo i Sprawiedliwości, a nieskuteczny, gdy większość miała koalicja PO-PSL.
20 kwietnia 2016, 22:08
Marionetka kica jak prezesik nakaże. A jeśli zrobi coś czego prezesik nie chce to prezesik go ukarze. 
20 kwietnia 2016, 14:18
Co prawda to nie jest wielkie nieszczęście, że niejaki lleszek zagnieździł się na tym forum i wciska tu swoją ideologię, ciągle obrażając ludzi którzy zasługują na szacunek, ale niesmak jak najbardziej :)
20 kwietnia 2016, 14:07
"kontrola konstytucyjności powinna opierać się na wzorcach jasnych i czytelnych, wynikających z tekstu samej konstytucji. - Wiąże się z tym oczekiwanie powściągliwości, gdy treść konstytucji może być przedmiotem różnych interpretacji - napisał prezydent. I o to właśnie chodzi.
20 kwietnia 2016, 22:05
Gdy ktoś działa w złej woli zawsze będzie interpretował każdy zapis w sposób niegodny z jego duchem. 
20 kwietnia 2016, 14:05
To prawdziwe nieszczęście, że urząd Prezydenta sprawuje kiepski prawnik, usprawiedliwiający swoje decyzje za pomocą lichych, prywatnych wywodów. W Konstytucji nie ma kategorii "pluralizm składu Trybunału".  W Konstytucji powinien być zapis, że prezydentem powinien być inżynier budownictwa, kierowca autobusu czy specjalista IT, ktoś odległy od prawa. Wtedy taki prezydent będzie w sprawach prawnych zasięgał porady specjalistów, a nie wytwarzał własne, mocno naciągane wywody.
20 kwietnia 2016, 22:03
Prawnik , który jest politykime to zazwyczaj kiepski prawnik. W przypadku Prezydenta ta zasada sie sprawdza.