Ostra krytyka nowej ustawy o prokuraturze

W środowej uchwale KRP napisała, że autorom projektu "przyświecają li tylko źle rozumiane cele polityczne i wola osiągnięcia określonych efektów populistycznych".
PAP / slo

Krajowa Rada Prokuratury wzywa Jarosława Gowina do zaprzestania dalszych prac nad resortowym projektem nowej ustawy o prokuraturze. Według KRP jest on niezgodny z konstytucją, urąga zasadom przyzwoitej legislacji i służy populistycznym celom.

W przekazanej w środę PAP uchwale KRP wyraża zarazem potrzebę uchwalenia "prawdziwie nowej" ustawy i wyraża gotowość pomocy w doskonaleniu modelu prokuratury w "każdym kręgu neutralnym pod względem politycznym".

- Resort nie zaprzestanie prac nad projektem, skierowanym do konsultacji - skomentowała rzeczniczka MS Patrycja Loose. Dodała, że minister został zobligowany przez Radę Ministrów do prac nad nową ustawą.

DEON.PL POLECA

Podkreśliła, że nie rozumie zarzutów KRP o populizmie i złej legislacji.

W projekcie planuje się też likwidację KRP. W uzasadnieniu resort wskazywał, że "obecnie w prokuraturze funkcjonują dwa autonomiczne ośrodki decyzyjne - są to prokurator generalny i KRP - przy czym pełna odpowiedzialność za funkcjonowanie prokuratury spada na prokuratora generalnego, który w praktyce w wielu kwestiach ma związane ręce". W myśl projektu, kompetencje KRP miałoby przejąć nowe ciało - kilkudziesięcioosobowe Zgromadzenie Ogólne Prokuratury Generalnej i sam szef PG, a także już istniejące zgromadzenia prokuratorów przy prokuraturach apelacyjnych.

Jeszcze we wrześniu KRP - po pierwszych zapowiedziach, że miałaby zostać zlikwidowana - uznała, że oznaczałoby to zniesienie niezależności prokuratorów i prokuratury.

Rada podkreśla, że projekty powstały "poza jakąkolwiek kontrolą z zewnątrz, w ciągu trzech tygodni". Zdaniem Rady stanowią one "naprędce zredagowaną kompilację projektu noweli, ustawy macierzystej, wyrwanych z kontekstu postanowień rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 24 marca 2010 r. - Regulamin wewnętrznego urzędowania jednostek urzędowych prokuratury, jak również sformułowanych ad hoc myśli twórców obu dokumentów".

Rada uznaje za nieprawdziwy argument o dwóch autonomicznym ośrodkach decyzyjnych - prokuratorze generalnym i KRP, bo ich kompetencje są różne.

Rada krytycznie ocenia też zapis, by prokurator przejmował do dalszego prowadzenia sprawy w wypadku uchylenia decyzji prokuratora podległego. Według Rady "może to być wykorzystywane jako jeden z instrumentów łamania zasady niezależności prokuratorskiej" i umożliwiać prowadzenie śledztw przez samą Prokuraturę Generalną (co obecnie nie jest możliwe).

Według Rady omówionych wad nie równoważą "pojedyncze zalety projektu", który - jej zdaniem - "nie kwalifikuje się do dalszego procesu legislacyjnego", a może być tylko "materiałem do dyskusji".

Projektowane przepisy mają zastąpić dotychczasową, wielokrotnie nowelizowaną, ustawę z 1985 r. Zmiany miałyby wejść w życie od początku 2014 r. Wiele elementów projektu zawierał już konsultowany w pierwszej połowie roku projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ostra krytyka nowej ustawy o prokuraturze
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.