Pawlak walczy o fotel prezesa z Piechocińskim

Pawlak walczy o fotel prezesa z Piechocińskim
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / ad

W sobotę przed południem rozpoczęła się robocza część kongresu PSL. W hali BGŻ Arena w Pruszkowie zebrało się ponad tysiąc delegatów Stronnictwa, którzy wybiorą nowe władze partii. Obecny prezes Waldemar Pawlak uznawany jest za faworyta w starciu z Januszem Piechocińskim.

O reelekcję ubiega się też szef Rady Naczelnej PSL, europoseł Jarosław Kalinowski.

Zgodnie z informacją podaną na oficjalnej stronie internetowej kongresu ma wziąć udział 1129 delegatów. Głosowanie będzie poprzedzone wystąpieniami przedstawicieli władz partii i gości kongresu. W uroczystości otwarcia kongresu ma wziąć udział  Władysław Bartoszewski.

Wśród polityków PSL dominuje opinia, że Waldemar Pawlak na kongresie utrzyma funkcję prezesa partii.

DEON.PL POLECA


Poseł Stronnictwa Stanisław Żelichowski powiedział PAP, że utrata przez Pawlaka, jako wicepremiera w rządzie PO-PSL, kierowniczej funkcji w partii byłaby dla PSL porównywalna niemal do trzęsienia ziemi.

"Na Piechocińskiego nie będą głosowali ci, których poderwie jego wizja, tylko ci, którzy się nie zgadzają z Pawlakiem" - uważa Żelichowski. Poseł podkreślił, że ciężko przewidzieć, jakimi kryteriami będą się kierować delegaci. Jego zdaniem mogą decydować emocje, medialny wizerunek obu kandydatów, a nawet liczba zdjęć, jakie będą sobie robić z oboma politykami delegaci na kongres. "Gdyby się okazało, że Piechociński wygrał, to mamy potężny problem w PSL" - konkludował. Jego zdaniem będzie "25-30 procent dla Piechocińskiego".

Wg Kalinowskiego "to będą prawdziwe wybory". Również on ocenia jednak, że znacznie większe szanse ma Pawlak.

Z kolei według polityka PSL, który jest zwolennikiem Piechocińskiego, Pawlak nie ma programu dla Stronnictwa. "Cały czas mówi o sukcesach, choć słabego poparcia PSL w sondażach sukcesem nazwać nie można" - powiedział rozmówca PAP, pragnący zachować anonimowość.

Władze PSL są wybierane raz na cztery lata. Między kongresami najwyższą władzą Stronnictwa jest Rada Naczelna. Nowo wybrany prezes partii z tego gremium wybierze skład Naczelnego Komitetu Wykonawczego.

Licząca około 120 osób Rada Naczelna w nowym składzie jest już w zdecydowanej większości wybrana. Statut PSL przewiduje, że jej członkowie wybierani są na zjazdach powiatowych i wojewódzkich, które odbyły się przed kongresem. Kongres natomiast wybierze jeszcze 20 członków Rady.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pawlak walczy o fotel prezesa z Piechocińskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.