Piechociński i Demotte o współpracy z Walonią

(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / mh

Sektory farmaceutyczny, lotniczy, kosmiczny to potencjalnie największe pola do współpracy między Polską a francuskojęzyczną częścią Belgii - Walonią - ocenili premier Walonii i Federacji Walonia-Bruksela Rudy Demotte i wicepremier Janusz Piechociński.

Jak podkreślał w poniedziałek na konferencji prasowej po spotkaniu z Piechocińskim Demotte, o ile dotychczasowa współpraca Polski i Walonii przyniosła sukcesy w obszarach kultury, edukacji czy turystyki, o tyle program tej współpracy na lata 2014-2016 będzie koncentrował się na sprawach gospodarki oraz polityce konkurencyjności. Powinniśmy się skupić na sektorach, w których obie strony osiągają sukcesy, czyli przemyśle lotniczym, kosmicznym, farmaceutycznym oraz na dyskusji nad europejską polityką gospodarczą - mówił Demotte.
Premier Walonii zwrócił też uwagę, że trzeba także wspólnie pracować nad europejską polityką energetyczną. Dla wielu przedsiębiorstw koszt energii jest już ważniejszy od kosztów pracy, Europie zależy na reindustrializacji, a dla tego procesu największe znaczenie ma energetyka i koszty energii - podkreślał Demotte.
Jak dodał, jednym z tematów spotkania była też perspektywa umowy o wolnym handlu między UE a USA i związane z nią kwestie ochrony praw autorskich, dóbr kultury, modelu funkcjonowania mediów. "W tych dziedzinach przeciwstawiamy się czysto rynkowej konkurencji, którą prezentują kraje Ameryki Północnej" - zaznaczył szef rządu Walonii.
Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślał, że dla Polski interesujący jest funkcjonujący w Walonii model zarządzania polityką gospodarczą. Jak mówił, działają tam uspołecznione grupy zadaniowe, w których obok menedżerów zasiadają m.in. przedstawiciele związków zawodowych. Warto by było wprowadzić takie swoiste novum do dialogu społecznego w Polsce, byłoby to usprawnienie metody dochodzenia do porozumienia - ocenił wicepremier.
Piechociński przypomniał, że Belgia jest 9. partnerem handlowym Polski w UE i dużym inwestorem. W 2012 r. wzajemne obroty handlowe przekroczyły 6,3 mld euro i chociaż na Walonię przypada tylko 15 proc. tej wymiany, to jednak - jak ocenił - region ten "wychodzi z przemysłu starej generacji i szuka nowej formuły w przemyśle nowej generacji, innowacyjnym". Piechociński ocenił, że szczególnie interesująca dla Polski jest współpraca klastrów technologicznych i przemysłu lotniczego, a szczególnie kosmicznego. "Sądzimy, że razem stworzymy tu nowe impulsy, bo Polska od niedawna należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej" - powiedział wicepremier.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Piechociński i Demotte o współpracy z Walonią
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.