PiS o szczególnej roli przemysłu chemicznego

(fot. PAP/Marcin Bednarski)
PAP / slo

Polska gospodarka może się rozwijać tylko poprzez innowacyjność - podkreślił w czwartek w Płocku prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego firmy takie jak Orlen i Lotos "powinny czynnie uczestniczyć w polityce gospodarczej państwa".

Według Kaczyńskiego polska gospodarka powinna opierać się o innowacje. - Dzisiaj pod tym względem polska gospodarka stoi nie najlepiej. Byliśmy kilka lat temu na 44. miejscu, jeśli chodzi o innowacje, spadliśmy o dwadzieścia miejsc w rankingach światowych.(...) Degradujemy się pod tym względem, a powinno być dokładnie odwrotnie, powinniśmy awansować - podkreślił.

- Polska gospodarka może się rozwijać, możemy wychodzić z pułapki średniego rozwoju i iść do przodu, zbliżać się do państw wysokorozwiniętych tylko poprzez innowacyjność - ocenił prezes PiS.

Kaczyński w tym kontekście mówił "o szczególnej roli przemysłu chemicznego". Podkreślił, że przed tą gałęzią przemysłu są wielkie szanse i możliwości rozwojowe.

Prezes PiS mówił, że firmy takie jak Orlen i Lotos "powinny czynnie uczestniczyć w polityce gospodarczej państwa". - Z niepokojem słyszymy, kiedy kierownictwo Orlenu mówi o swojej firmie, że ma to być firma paliwowa. Nie proszę państwa. To ma być firma chemiczna, także paliwowa. To ma być firma chemiczna, która będzie wprowadzała innowacje. To samo dotyczy Lotosu - podkreślił.

Kaczyński zaznaczył, że w programie PiS jest mowa o wielu środkach przeznaczonych na rozwój.

- Ten rozwój ma koncentrować się na sprawach innowacji, postępu technicznego w różnych odmianach. Te strumienie środków, tej ogromnej sumy, którą planujemy, przeszło biliona złotych, mają iść w wielkiej mierze ku przemysłowi chemicznemu, zarówno małemu, ale także ku tym wielkim przedsiębiorstwom. Tylko tutaj musi być wspólna wola zmian, działania na rzecz i przedsiębiorstwa i kraju. To nie może być myślenie krótkookresowe, w kategoriach zysk w najbliższym roku i premie dla kierownictwa - podkreślił szef PiS.

Kaczyński dodał, że potencjał firm chemicznych, w tym Orlenu, powinien być wykorzystywany także dla rozwoju regionów, w których się znajdują.

- Dążenie do postępu ekonomicznego poprzez innowacje musi się odnosić także do firm zagranicznych, które są w Polsce. Tego rodzaju przykłady mamy. Są w Polsce duże ośrodki badawcze, innowacyjne obcych firm. To jest kropla w morzu potrzeb - zaznaczył Kaczyński.

Prezes PiS zachwalał kandydatów do parlamentu z okręgu płockiego. Podkreślił, że klub PiS po wyborach powinien liczyć przeszło 300 posłów i być "wielkim wsparciem dla rządu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PiS o szczególnej roli przemysłu chemicznego
Komentarze (3)
LK
leon k
17 października 2015, 18:07
Może niech politycy zajmą się tworzeniem prawa sprzyjającemu rozwojowi a gospodarkę zostawią tym co sie na niej znają. Kiedy słyszę jak kandydatka Eląbieta Krukz, zawodu historyczka, w Puławach poucza, że budowa elektrowni gazowej to chybiona inwestycja, to ręce opadają. Zaczyna się robić PRL pełną gębom a co będzie dalej?
WDR .
17 października 2015, 20:22
W tym przypadku nie opadają, bo kandydatka prezentuje nie tylko swoje poglądy, ale także partii, którą reprezentuje.
jazmig jazmig
15 października 2015, 16:35
UE już chyba ze 20 lat temu uchwaliła wzrost innowacyjności unijnych gospodarek, a okazało się, że UE w stosunku do świata cofa się w innowacyjności. Innowacyjności nie można zadekretować, a ostatnim, który może spowodować wzrost innowacyjności, jest państwowa biurokracja. Bilion zł przeznaczony na ten cel zostanie zmarnowany, ponieważ biurokraci nie są kompetentni w tej materii. O innowacyjności  decyduje zapotrzebowanie i konkurencja między producentami, a nie państwowe molochy. Orlen, mając praktycznie monopol na paliwa w Polsce, nie ma potrzeby być innowacyjny, co nie oznacza, że nie weźmie pieniędzy na ten cel. Tyle tylko, że te firma te pieniądze wyda, na papierze będzie wszystko ładnie, a w życiu będzie po staremu. Dokładanie Olrenowi chemii to jeszcze większa głupota. Kaczyński jest z krwi i kości komuchem, wg niego idealny ustrój panował w PRL, a jedyną wadą PRL była ta, że nie rządzili obaj bracia. Państwo nie powinno inwestować w przemyśle, od tego są prywatne firmy. Ich właściciele, szukając zysku, sami pociągną gospodarkę i innowacyjność, a państwo ma im zapewnić stabilne funkcjonowanie. Państwo może budować drogi, linie kolejowe, chronić przed przestępcami, ale nie powinno zajmować się przemysłem i gospodarką.