PiS: Upamiętnić w Sejmie "żołnierzy wyklętych"

(fot. ipn.gov.pl)
PAP / slo

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zaapelował w środę do szefa IPN Łukasza Kamińskiego o zorganizowanie na terenie Sejmu wystawy upamiętniającej "żołnierzy wyklętych".

W związku z obchodami 1 marca Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", Błaszczak zwrócił się też ministra sprawiedliwości o podjęcie decyzji w sprawie umieszczenie na murze więzienia śledczego Warszawa - Mokotów (tzw. więzienie mokotowskie) tablicy upamiętniającej pomordowanych w czasach stalinizmu "żołnierzy wyklętych".

DEON.PL POLECA

"IPN od początku swej działalności organizuje duże i stojące na wysokim poziomie merytorycznym wystawy poświęcone ważnym wydarzeniom z historii Polski.(...) Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wymaga należytej oprawy i nagłośnienia. Duże plansze z obiektywną informacją historyczną oraz posiadanymi przez IPN unikatowymi zdjęciami w połączeniu z prezentacjami multimedialnymi powinny zostać niezwłocznie przygotowane i wystawione w Sejmie" - napisał przewodniczący klubu PiS w piśmie do szefa IPN.

Błaszczak zwrócił się też z prośbą do Kamińskiego o rozważenie możliwości wystawienia takiej wystawy w największych miastach Polski, by - jak napisał - "obywatele mogli dowiedzieć się więcej o bohaterach walk o niepodległość". - W przypadku niechęci władz Sejmu do udostępnienia pomieszczeń na wystawę deklaruję, iż klub parlamentarny PiS może udostępnić na ten cel przypisane dla niego sale posiedzeń - dodał Błaszczak.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 r. przez parlament w hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Data Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", 1 marca, upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PiS: Upamiętnić w Sejmie "żołnierzy wyklętych"
Komentarze (1)
A
Alfista
29 lutego 2012, 12:40
Wiele zdjęć, informacji: http://podziemiezbrojne.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?170609 Chwała Bohaterom