PiS: wniosek o wotum nieufności wobec rządu

(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / pz

Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował w piątek, że wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu zostanie złożony w Sejmie w poniedziałek. Politycy PiS wcześniej zdecydowali, że nie będą go zgłaszać przed zakończeniem szczytu budżetowego UE.

Termin zgłoszenia wniosku był kilkakrotnie zmieniany. W czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że wniosek - z kandydaturą na premiera prof. Piotra Glińskiego - zostanie złożony jeszcze w tym tygodniu.

- Nie chcieliśmy składać wniosku przed zakończeniem szczytu. Dopóki Donald Tusk negocjował w imieniu Polski, nie chcieliśmy osłabiać jego pozycji. Planowaliśmy zrobić to dzisiaj, ale szczyt się przeciągnął - powiedział w piątek Hofman.

- Urząd marszałkowski rozpoczyna pracę w poniedziałek, to jest najbliższy możliwy termin - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 19-22 lutego; następne - 7-8 marca. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz mówiła, że wniosek PiS nie będzie raczej rozpatrywany w tym miesiącu i stanie się to raczej na pierwszym posiedzeniu w marcu.

Zgodnie z artykułem 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 posłów) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

PiS: wniosek o wotum nieufności wobec rządu
Komentarze (2)
D
DNA
8 lutego 2013, 21:41
Szanuję Pana Godsona, ale te dziesięć wartości pryska jak banki mydlane kiedy szef partii kazał się wycofać w sprawie zmiany ustawy aborcyjnej i na tym tle Pan Godson przestaje byc wiarygodny. Ale byc może w koncu cos zrozumiał, ze nie można dwum panom słuzyć?
P
PO
8 lutego 2013, 19:43
Oto dwanaście wartości posła Johna Godsona: 1. Traktuj Politykę jako służbę - Żyć to służyć. 2. Bierz odpowiedzialność - nie czekaj by ktoś inny to zrobił. 3. Wszystko co robisz - rób, dobrze i należycie. 4. Nie lekceważ małych rzeczy- bądź wierny w małych rzeczach. 5. Dotrzymuj danego słowa i obietnic wyborczych (jeżeli jest to niemożliwe, powiedz o tym szczerze). 6. Bądź otwarty i dostępny dla mieszkańców. 7. Postępuj z innymi tak jak byś chciał by inni postępowali z Tobą. 8. Bądź uczciwy w ocenianiu innych; a zwłaszcza oponentów - szanuj swoich oponentów. 9. Mów dobrze o wszystkich, a źle o nikim. 10. Nie odpłacaj złem za zło. 11. Nie broń się - to Bóg będzie Cię bronił. 12. Codziennie proś Boga o jego wyposażenie: odwagę, by móc umieć podejmować trudne decyzje, mądrość i prowadzenie, by wiedzieć jak postępować oraz miłość, by kochać innych nawet kiedy jest to trudne.