Płock: pogotowie przeciwpowodziowe
W sześciu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego oraz w Płocku (Mazowieckie) ogłoszono w niedzielę pogotowie przeciwpowodziowe. Na wezbranej z powodu odwilży rzece w okolicach Kępy Polskiej utworzył się zator lodowy.
Jak poinformował płocki Urząd Miasta, pogotowie przeciwpowodziowe dla tego miasta wprowadzono tam w związku z osiągnięciem przez Wisłę w niedzielę po południu stanów ostrzegawczych.
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zobowiązało mieszkańców Płocka i właścicieli działających tam firm "do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego i potencjalnego zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku".
Wcześniej, w niedzielę w południe, z uwagi na wzrost poziomu Wisły i utworzenie się zatoru lodowego na rzece w okolicach Kępy Polskiej, starosta płocki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w sześciu gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Słubice, Mała Wieś, Bodzanów i Słupno.
Pogotowie przeciwpowodziowe w Płocku i w powiecie płockim obowiązuje do odwołania.
Zator na Wiśle w okolicach Kępy Polskiej utworzył się na skutek spływającej z górnego biegu rzeki kry lodowej, która piętrząc się, ogranicza przepływ wody. W ciągu półtorej godziny w rejonie tym z powodu zatoru poziom Wisły wzrósł o 100 cm.
W niedzielę po południu poziom Wisły w Kępie Polskiej osiągnął 588 cm, czyli 138 cm ponad stan alarmowy. W położonym powyżej Wyszogrodzie poziom rzeki w tym czasie wynosił 470 cm, czyli 30 cm poniżej stanu ostrzegawczego.
Służby przeciwpowodziowe w Płocku i w powiecie płockim zapewniają, że sytuacja na Wiśle jest na bieżąco monitorowana.
Skomentuj artykuł