Podsumowanie polskiej prezydencji w UE

Rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz (L) oraz sekretarz stanu ds. europejskich i polityki ekonomicznej Mikołaj Dowgielewicz (P) podczas prezentacji filmu dot. polskiej prezydencji w Unii Europejskiej (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / drr

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz z zadowoleniem podsumował we wtorek kończące się przewodnictwo Polski w Radzie UE. Podał wyniki sondażu OBOP, według którego 68 proc. badanych pozytywnie ocenia polską prezydencję; negatywnie zaś - 28 proc.

- To dla wielu ludzi zaangażowanych w polską prezydencję było wielkie przeżycie, wielkie emocje, wiele pracy, ale też wiele satysfakcji. Jesteśmy zadowoleni z prezydencji - powiedział Dowgielewicz na konferencji prasowej podsumowującej polskie przewodnictwo.

- Widzimy, że ocena Polaków też jest pozytywna - dodał, cytując dane OBOP: 68 proc. badanych uważa, że Polska poradziła sobie z prezydencją dobrze, nie zgadza się z tym 28 proc.

Minister powiedział, że podczas polskiej prezydencji podpisane zostały 53 akty prawne (za węgierskiej prezydencji w 1. poł. roku - 33). - Ponadto ponad 100 spraw zostało skonkludowanych na poziomie Rady UE - dodał. - Pomijając aspekty polityczne, to bardzo dobry, konkretny wynik.

DEON.PL POLECA

Dowgielewicz podał także, że w budżecie prezydencji, na który z budżetu państwa przeznaczono 380 mln złotych, zaoszczędzono ok. 10 mln. - Polska pokazała się jako przewodnictwo, któremu bardzo zależy na jedności UE (...). Po drugie Polska dobrze wypełniła swoją rolę tego (kraju), który stara się, by drzwi do UE były otwarte (...). Po trzecie uważam, że udało się Polskę pokazać jako dynamiczny kraj, który się kojarzy z nowoczesną gospodarką i rozwojem gospodarczym - powiedział.

- Zrobiliśmy to, co mogliśmy, w sprawie walki z kryzysem euro. Zrobiliśmy to, co konieczne, jeśli chodzi o przywracanie szans na szybszy wzrost gospodarczy. Kilka pomysłów, które wprowadziliśmy do krwiobiegu UE pozostanie, jak chociażby Europejski Fundusz na rzecz Demokracji czy otwarcie Partnerstwa Wschodniego na nowe inicjatywy - podsumował Dowgielewicz. Podkreślił też bezprecedensowy program kulturalny, który promował Polskę na świecie.

Za trzy największe sukcesy prezydencji Dowgielewicz uznał ostateczne przyjęcie sześciopaku, czyli pakietu sześciu aktów legislacyjnych wzmacniających dyscyplinę finansową w UE i strefie euro; oparcie negocjacji nad nowym wieloletnim budżetem UE 2014-2020 na wyjściowej propozycji Komisji Europejskiej z czerwca br.; utrzymanie idei rozszerzenia UE.

Pytany o porażki przyznał, że prezydencja była rozczarowana brakiem ostatecznej zgody na przyjęcie Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen. Ale zwrócił uwagę na zapowiedzi Holandii, że wycofa swoje weto, jeśli kolejne dwa raporty KE w zakresie rumuńskiego i bułgarskiego sądownictwa i spraw wewnętrznych będą pozytywne. Oznacza to, że oba kraje mają szansę wejść do strefy już na wiosnę.

- To, co zrobił rząd holenderski, nie jest jeszcze tożsame z decyzją UE, ale to niewątpliwie postęp, że rząd holenderski odblokowuje ten proces - powiedział Dowgielewicz.

Pytany o kształt nowej fiskalnej umowy międzyrządowej negocjowanej w UE oraz o polskie zobowiązania w ramach wzmacniania Międzynarodowego Funduszu Walutowego, minister apelował o cierpliwość. - Niewyrywanie się z konkretnymi propozycjami raczej wzmacnia naszą pozycję w rozmowach, a nie ją osłabia. Dajmy sobie jeszcze parę dni na to, aby zdefiniować, jakie są nasze możliwości. Zobaczymy, (jak) ten wspólny wysiłek unijny będzie wyglądał po Nowym Roku - powiedział.

1 stycznia przewodnictwo w Radzie UE przejmuje Dania. Dowgielewicz powiedział, że wielkim wyzwaniem nowej prezydencji będą negocjacje nowego wieloletniego budżetu UE. - Ja bym Duńczykom powiedział, żeby nie pękali. Presja ze strony płatników netto będzie gigantyczna i będzie bardzo, bardzo ciężko. Można się spodziewać, że negocjacje budżetowe w przyszłym roku pokażą najgorsze oblicze Unii Europejskiej - powiedział. Dodał, że po polskiej prezydencji "aktualną kwotą" do osiągnięcia przez Polskę w negocjacjach jest 80 mld euro w latach 2014-2020.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podsumowanie polskiej prezydencji w UE
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.