Pogrzeb Erazma Ciołka - 23 bm. w Warszawie
Pogrzeb Erazma Ciołka odbędzie się 23 listopada na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Uroczystość żałobną rozpocznie msza święta w kościele drewnianym pw. św. Wincentego a Paulo - poinformował PAP Wojciech Szydłowski z Muzeum Historii Polski.
Fotografik, fotoreporter Erazm Ciołek zmarł we wtorek w Warszawie w wieku 75 lat.
W latach 1965-1970 pracował w Centralnej Agencji Fotograficznej (która w 1991 roku została wchłonięta przez PAP), a w latach 1971-1973 w redakcji tygodnika "Polityka".
Erazm Ciołek zasłynął jako ten, który uwiecznił na kliszach zryw Solidarności. Uczestniczył, często jako jedyny fotograf, w tajnych spotkaniach opozycji, był uczestnikiem działań Ruchu Kultury Niezależnej. Na czarno-białych fotografiach pokazał entuzjazm pierwszych strajków w Stoczni Gdańskiej, powstanie Solidarności, formułowanie postulatów wobec władzy.
W latach 80. Ciołek działał w Zespole ds. Kultury Regionu Mazowsze Solidarność, był członkiem podziemnego Przeglądu Wiadomości Agencyjnych PWA, współtworzył też serwis fotograficzny Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA. Mianowany przez ks. Jerzego Popiełuszkę jego osobistym fotografem, uczestniczył w religijnym i społecznym życiu parafii św. St. Kostki w Warszawie. Szesnaście zdjęć ks. Jerzego autorstwa Erazma Ciołka znalazło się na znaczkach poczty podziemnej Solidarności. Ciołek wykonał też serię zdjęć z pogrzebu warszawskiego maturzysty, Grzegorza Przemyka, zamordowanego przez milicję w maju 1983 r.
W czasie obrad Okrągłego Stołu w 1989 r. Erazm Ciołek był fotoreporterem z ramienia Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Przed wyborami do parlamentu 4 czerwca 1989 r. - wraz z Jarosławem Maciejem Goliszewskim - wykonał słynną serię zdjęć do plakatów wyborczych, na których kandydaci z ramienia Solidarności do parlamentu pozowali u boku Lecha Wałęsy.
W roku 1984 Erazm Ciołek otrzymał nagrodę Komitetu Kultury Niezależnej Solidarności, a w 1987 nagrodę Dziennikarzy Niezależnych SDP za całokształt twórczości. Już w roku 1981 wydał album ze strajku w Stoczni Gdańskiej, a w 1990 album "Polska sierpień 80-sierpień 89".
W 2005 roku ASP uhonorowała go Medalem Stulecia, w tym samym roku otrzymał medal od Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z okazji 25-lecia związku. W 2006 roku Erazm Ciołek został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność z lat 80. W roku 2007 otrzymał najwyższe odznaczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Laur SDP - jako pierwszy fotoreporter w Polsce, a w roku 2011 - złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, najwyższe odznaczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Skomentuj artykuł