Policja od środy do niedzieli prowadzi działania pod hasłem "Bezpieczny Weekend - Boże Ciało". Jednocześnie ruszyła akcja, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach podczas wakacji.
Podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przekazał w piątek PAP, że według wstępnych danych w środę i w czwartek doszło do 174 wypadków drogowych, w których zginęło 15 osób, a 209 zostało rannych. W analogicznym okresie w ubiegłym roku było o 30 więcej wypadków, zginęło 16 osób, a 229 zostało rannych.
Policja częściej niż rok temu miała do czynienia z nietrzeźwymi kierowcami, których w ostatnich dwóch dniach zatrzymała 667. Więcej niż rok temu było też przypadków, w których ktoś przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym - policja ujawniła 174 takich zdarzeń.
Przed kilkoma dniami policja zaprezentowała interaktywną mapę, na której zaznaczane są miejsca, w których doszło w wakacje do śmiertelnych wypadków na drogach. Narzędzie ma m.in. uświadomić kierowcom, że do wypadków dochodzi wszędzie, również w pobliżu ich miejsca zamieszkania.
W czwartek w miejscach śmiertelnych wypadków na mapie pojawiło się pierwszych osiem punktów, które dzień później zmieniły kolor z czerwonego na czarny. W piątek na mapie umieszczono kolejnych sześć migających punktów w województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, opolskim i małopolskim.
Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym opublikowana jest na stronie internetowej www.policja.pl. Funkcjonariusze zaznaczają, że gdyby taka mapa została stworzona przed ubiegłorocznymi wakacjami, pojawiłyby się na niej 592 punkty.
Jak wyjaśnił podinsp. Kobryś, problemem na drogach są w dalszym ciągu nadmierna prędkość i brak uwagi. "Dlatego też powstała ta mapa, żeby możliwości na refleksje w zakresie taktyki swojej jazdy było więcej" - wskazał.
Oprócz interaktywnej mapy policja w każdy czwartek wakacji publikuje na swojej stronie artykuły o faktach i mitach funkcjonujących wśród kierowców, a dotyczących wypadków. Pierwszy z mitów obalonych przez policjantów dotyczy dobrej pogody, która miałaby rzekomo zwiększać bezpieczeństwo na drodze. W tym wypadku funkcjonariusze przestrzegają: "Im lepiej w pogodzie, tym gorzej na drodze".
Policjanci podkreślają, że wśród wszystkich wypadków drogowych, do których doszło w wakacje 2018 roku, ponad 76 proc. miało miejsce podczas dobrych warunków atmosferycznych. Do 85 proc. zdarzeń doszło w ciągu dnia, a do 84 proc. - na suchej nawierzchni.
"Dobra pogoda i nawierzchnia błędnie sugeruje kierowcom możliwość jazdy z wyższą prędkością, podczas której niestety mamy mniej czasu na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną" - wyjaśniają
Skomentuj artykuł