Polska i Kraków otwierają na oścież serca

(fot. EPA/SEBASTIAO MOREIA)
PAP / slo

Papież Franciszek ogłosił w niedzielę, że Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. odbędą się w Krakowie. Z tej okazji papież złoży wizytę w Polsce. Władze kościelne i państwowe przyjęły wiadomość z radością, wspominając także o organizacyjnym wyzwaniu.

Papież ogłosił Kraków gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. podczas mszy św. w Rio de Janeiro na zakończenie 28. zlotu młodych katolików z całego świata. Wiadomość wywołała aplauz ok. trzech milionów pielgrzymów ze 190 krajów, w tym z Polski. Gdy tylko papież wymienił nazwę "Kraków", Polacy ubrani w biało-czerwone koszulki dali upust radości oklaskami i tańcem.

DEON.PL POLECA

W kraju informację tę także przyjęto z zadowoleniem. Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała PAP, że prezydent Bronisław Komorowski z radością przyjmuje fakt, że w 2016 r. ma dojść do wizyty papieża Franciszka w Polsce. Zaznaczyła, że to bardzo ważna wiadomość zarówno w wymiarze religijnym, jak i politycznym.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, który w rządzie odpowiada za kontakty z Kościołami i związkami wyznaniowymi, powiedział PAP, że jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o szczegółach wizyty papieża i Światowych Dniach Młodzieży w Polsce, ale państwo dołoży wszelkich starań, by pomóc w dobrej organizacji tych wydarzeń.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w oświadczeniu odczytanym w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podkreślił, że Polska i Kraków otwierają na oścież serca, by za trzy lata przyjąć młodych pielgrzymów z papieżem Franciszkiem na czele. Kardynał bierze udział obchodach w Rio de Janeiro.

Młodzi katolicy zgromadzeni w sanktuarium w Łagiewnikach z okazji spotkania modlitewnego "Rio w Krakowie" po ogłoszeniu decyzji papieża okazali radość i entuzjazm wymachując flagami Polski i Watykanu.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik powiedział PAP, że organizacja obchodów będzie dużym wyzwaniem. Według niego nie da się ich zorganizować tylko w jednej diecezji, trzeba będzie, aby cała Polska przyjęła młodych ludzi. Abp Michalik przypomniał też, że Światowe Dni Młodzieży to inicjatywa papieża Jana Pawła II.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który także jest w Rio de Janeiro, powiedział PAP, że młodzi ludzie z całego świata będą przebywać w Polsce w 2016 r. przynajmniej tydzień: odbędą się katechezy, droga krzyżowa, wieczorne czuwanie i niedzielna Msza Św.

Według sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, bpa Wojciecha Polaka, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. będą okazją do zaproszenia młodych ludzi ze Wschodu - Litwy, Białorusi czy Ukrainy, a także z Rosji.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch mówił z kolei, że okazją do goszczenia papieża w naszym kraju będą też obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, przypadającej na 2016 r.

Zdaniem ks. Andrzeja Leszczyńskiego, w latach 2009-2012 duszpasterza młodzieży archidiecezji gdańskiej, wybór Krakowa jako miejsca spotkania w 2016 r. jest nieprzypadkowy także dlatego, że w tym roku minie dokładnie 25 lat od obchodów Światowych Dni Młodzieży, które miały miejsce w 1991 r. w Częstochowie.

Komentując decyzję papieża prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że zaszczyt organizowania Dni Młodzieży Kraków zawdzięcza przede wszystkim błogosławionemu Janowi Pawłowi II i jego wyjątkowej więzi z miastem.

W niedzielę uruchomiono stronę internetową Światowych Dni Młodzieży w Krakowie www.krakow2016.com. Zostało na niej umieszczone wystąpienie kard. Dziwisza.

Starania, by Kraków był gospodarzem zlotu katolickiej młodzieży, trwały od spotkania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 r. Pierwotnie wskazywany był 2015 r., w którym minie 10 lat od śmierci Jana Pawła II. Jesienią 2011 r. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wystosowała list do Benedykta XVI z prośbą, by rozważył organizację wydarzenia w naszym kraju.

Tuż po wyborze papieża Franciszka kardynałowie Dziwisz i Nycz zaprosili papieża do Polski, sugerując przyjazd w 2015 r. na Światowe Dni Młodzieży lub rok później na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Wkrótce potem zaproszenie wystosował także prezydent Bronisław Komorowski, który rozmawiał z papieżem Franciszkiem w dniu inauguracji jego pontyfikatu 19 marca.

Pierwsze Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 1985 r. w Rzymie. Ich idea narodziła się w 1984 r., kiedy po zakończeniu Roku Świętego Jan Paweł II przekazał młodzieży czterometrowej wysokości drewniany krzyż, wzywając młodych, aby ponieśli go przez cały świat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska i Kraków otwierają na oścież serca
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.