Polska z Gruzją powołają tzw. konferencję tbiliską
Polska będzie wspierać unijne aspiracje Gruzji - podczas wtorkowej wizyty w Gruzji szef MSZ Grzegorz Schetyna podpisze umowę ws. powołania tzw. konferencji tbiliskiej. Będzie to cykl szkoleń, konferencji organizowanych przez nasz kraj.
Do Gruzji Schetyna uda się wspólnie z ministrami spraw zagranicznych Szwecji i Danii.
- To kolejna wizyta w takim łączonym formacie. To pokazuje wagę, jaką Polska wraz z partnerami przywiązuje do programu Partnerstwa Wschodniego, którego Gruzja jest członkiem. Będziemy rozmawiać o przygotowaniach do szczytu Partnerstwa w Rydze, o implementacji przez Gruzję umowy stowarzyszeniowej z Unią (Gruzja od roku jest krajem stowarzyszonym z UE - PAP). Będziemy też rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa - poinformował PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.
Schetyna i szefowie dyplomacji Szwecji i Danii spotkają się z prezydentem, premierem i szefem MSZ Gruzji. Porozmawiają też z przedstawicielami opozycji i organizacji pozarządowych.
- W trakcie wizyty zostanie podpisane memorandum w sprawie powołania tak zwanej konferencji tbiliskiej. To ma być platforma prowadzona przez Polskę na rzecz Gruzji. Będziemy się w jej ramach dzielić naszym doświadczeniem w integracji europejskiej, proeuropejskich reform. Będziemy w szczególny sposób wspierać Gruzję w integracji europejskiej - powiedział rzecznik MSZ.
Konferencja tbiliska będzie cyklem tematycznych spotkań, seminariów, konferencji, wizyt roboczych.
Zanim Schetyna dotrze do Gruzji, w poniedziałek w Barcelonie weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów SZ UE z krajami sąsiedztwa południowego. Gospodarzami są wspólnie hiszpański rząd i wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Federica Mogherini.
- Udział w tym spotkaniu podkreśla, że Polska z jednakową uwagą traktuje sąsiedztwo południowe, jak i sąsiedztwo wschodnie Unii Europejskiej. Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat obecnych zagrożeń. Niedawno doszło do serii zamachów terrorystycznych w Tunezji, musimy wspólnie stawić czoła Państwu Islamskiemu i jego agresji w szeregów krajów regionu - powiedział rzecznik MSZ.
- Chcemy wspierać kraje sąsiedztwa południowego w rozwoju. Jesteśmy zainteresowani wspólną pracą nad kwestiami polityki imigracyjnej - dodał.
Skomentuj artykuł