Polskie służby: jesteśmy gotowi na nagły napływ uchodźców

(fot. PAP/EPA/HERBERT P. OCZERET)
PAP / kw

Polska ma przygotowane różne warianty planów kryzysowych na wypadek ewentualnego nagłego wzrostu liczby uchodźców - zapewnia szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala. Od stycznia o ochronę międzynarodową wystąpiło 6,8 tys. osób, status uchodźcy otrzymało 249.

Szef UdSC, który odpowiada za politykę azylową, przyznał w rozmowie z PAP, że zmienia się obraz zjawiska migracji i uchodźstwa.

"Zaczyna się wymykać precyzyjny podział na cudzoziemców poszukujących ochrony i cudzoziemców, którzy w celu poprawienia swojej sytuacji bytowej migrują do Europy. Mamy do czynienia z migracją mieszaną. Są osoby, u których praprzyczyną wyjazdu była sytuacja azylowa, ale w międzyczasie trafiły do kraju bezpiecznego, gdzie nie byli prześladowani. Niemniej ich sytuacja bytowa jest bardzo trudna" - powiedział Rogala.

"W wielu indywidualnych przypadkach może być problem z zakwalifikowaniem tych osób. Musimy rozważać każdorazowo, czy taki cudzoziemiec jest osobą, która poszukuje ochrony międzynarodowej, czy która migruje ze względów ekonomicznych. Zaczynają zacierać się różnice między tymi dwiema grupami" - podkreślił.

Duża ilość wniosków o azyl

Jak podał szef UdSC od stycznia do września tego roku o ochronę międzynarodową wystąpiło 6,8 tys. osób, status otrzymało 249. W całym 2014 r. na 8,1 tys. osób, były to 262 osoby.

"Sytuacja w Polsce jest pod kontrolą. Jeśli pojawią się w Polsce osoby, które będą składać wnioski uchodźcze, to my mamy plany kryzysowe. W tych planach są różne warianty uwzględniające ewentualne przyjęcie różnych liczb uchodźców - od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy" - powiedział Rogala.

Jak podkreślił, podobne plany "zapobieżenia skutkom masowej migracji z Ukrainy" służby podległe MSW opracowały w 2014 r. Jeden z wariantów przewidywał możliwość utworzenia obozowisk dla cudzoziemców, m.in. na terenie poligonu wojskowego w Nowej Dębie (Podkarpackie).

Rogala powiedział, że zgodnie z deklaracją z lipca, UdSC oraz inne podmioty przygotowują się do przyjęcia 2 tys. uchodźców. "Zgodnie z uzgodnieniami z lipca jest decyzja dotycząca przyjęcia 2 tys. osób w ramach programów przesiedlenia i relokacji uchodźców. W ostatnich tygodniach sytuacja się zmieniała, ale nie pojawiły się żadne formalne propozycje" - powiedział Rogala.

Planowane zwiększenie liczby uchodźców

W piątek Komisja Europejska potwierdziła oficjalnie, że chce zaproponować relokację między kraje UE dodatkowych 120 tys. imigrantów, oprócz 40 tys., których rozdzielenie zaproponowano w czerwcu. Oznacza to możliwość skierowania do Polski ok. 8 tys. dodatkowych osób.

"Rozdzielmy dwie rzeczy. Czym innym jest sytuacja migracyjna z ostatnich dni, na przykład na Węgrzech, która ma znamiona kryzysowe, zupełnie inna była sytuacja, gdy uzgodniliśmy w lipcu przyjęcie tych 2 tys. osób" - dodał.

Polska zadeklarowała gotowość przyjęcia 2 tysięcy cudzoziemców, głównie Syryjczyków i Erytrejczyków, w ciągu dwóch lat. Chodzi o 1100 osób, które przyjęlibyśmy od Włoch i Grecji w ramach programu relokacji, oraz 900 miejsc dla uchodźców przesiedlanych bezpośrednio z obozów poza Unią Europejską.

Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

Ostry kryzys

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej.

Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie. Według danych, ogłoszonych w piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), ponad 300 tys. imigrantów i uchodźców przedostało się przez Morze Śródziemne od początku roku.

Około 200 tys. dotarło do Grecji, a ok. 110 tys. do Włoch; ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu, próbując dotrzeć do Europy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polskie służby: jesteśmy gotowi na nagły napływ uchodźców
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.