Polskie weto ws. praw majątkowych związków partnerskich

Polskie weto ws. praw majątkowych związków partnerskich
(fot. European Parliament / flickr.com)
PAP / jm

Polska podtrzyma sprzeciw w sprawie projektu przepisów UE, które mają uregulować prawa majątkowe związków partnerskich, zawartych przez obywateli różnych krajów - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych. Do przyjęcia przepisów potrzebna jest jednomyślność.

Według unijnych dyplomatów w czwartek na spotkaniu w Brukseli ministrowie sprawiedliwości państw UE mają podjąć próbę porozumienia w sprawie projektu rozporządzenia, który Komisja Europejska przedstawiła już w 2011 r.

DEON.PL POLECA
Jego celem było ułatwienie rozstrzygania kwestii majątkowych, jak np. podział majątku w przypadku rozpadu związku partnerskiego zawartego przez obywateli różnych krajów UE czy też śmierci jednego z partnerów. Chodzi m.in. o ustalenie, który sąd oraz prawo którego kraju jest właściwe do rozstrzygania takich spraw.

"Przeciwne rozporządzeniu są Polska i Węgry" - powiedział PAP unijny dyplomata.

DEON.PL POLECA

Polska od początku była bardzo sceptyczna wobec zaproponowanych przez KE przepisów. Już w 2012 r. ówczesny wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski tłumaczył w Brukseli, że powodem tego stanowiska jest to, że polska konstytucja zobowiązuje państwo do "promocji małżeństwa jako podstawowego sposobu regulowania stosunków rodzinnych".

Na przyjęcie rozporządzenia naciskają głównie kraje, gdzie zawieranie związków partnerskich jest bardzo popularne, jak Szwecja czy Holandia.

Komisja Europejska przekonywała, że rozporządzenie jest neutralne w odniesieniu do płci oraz orientacji seksualnej; "nie ma też na celu harmonizacji ani też wprowadzania zmian w treści przepisów krajowych dotyczących małżeństw lub zarejestrowanych związków partnerskich, lecz tylko wprowadzenie ułatwień w odniesieniu do kwestii majątkowych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polskie weto ws. praw majątkowych związków partnerskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.