Pomnik ku czci ofiar katastrofy - 1 listopada

Znicze płoną wieczorem pod granitową tablicą, umieszczoną na ścianie Pałacu Prezydenckiego (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / mik

Pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej na stołecznych Wojskowych Powązkach powinien być gotowy już na 1 listopada - zapowiedział w czwartek w rozmowie z PAP autor projektu obelisku rzeźbiarz Marek Moderau.

Pomnik ma mieć formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

DEON.PL POLECA


Obelisk upamiętniający 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem ma stanąć u wylotu Alei Profesorskiej na Wojskowych Powązkach. Część głównej białej bryły będzie umieszczona nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach brył, które powstały w wyniku przełamania, umieszczono napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010" oraz listę ofiar.

Poszczególne nagrobki wchodzące w skład memoriału będą zrobione z czarnego granitu. Na każdej z 28 mogił (szczątki tylu ofiar smoleńskiej katastrofy pochowano we wspólnej kwaterze na wojskowych Powązkach) umieszczona będzie tablica z białego granitu.

- Jutro mają trafić do analizy końcowe projekty realizacyjne pomnika. To powinno zamknąć prace projektowe i będzie już można zamawiać konkretne ilości materiałów, potrzebna będzie m.in. duża ilość kostki bazaltowej. Teraz pozostają też konkretne ustalenia dotyczące np. tytułów naukowych ofiar i zamówienia materiału na relief. Potem prawdopodobnie zostanie zorganizowany przetarg lub sformułowana zostanie oferta na wykonanie fundamentów pod pomnik. Sądzę, że na 1 listopada obelisk powinien być gotowy - mówił Moderau.

Jak zaznaczył, chociaż w normalnym konkursie autor projektu dostaje, jako honorarium, realizację pomnika, w tym przypadku z racji uproszczenia procedur nie było to możliwe. - Wykonawca projektu realizacyjnego został wyłoniony na podstawie przetargu. Ostatecznie ja zachowuję prawa autorskie i we współpracy z biurem architektonicznym zajmuję się stroną plastyczną, do architektów zaś należy analiza konstrukcyjna i obliczenia. Końcowy projekt wykonawczy powstawał podczas spotkań moich, pracowników biura architektonicznego, miejskiego Wydziału Architektury i Zarządu Cmentarzy Komunalnych - opowiadał rzeźbiarz.

Wedle jego relacji, podczas tych spotkań omawiano wiele szczegółowych kwestii np. wygląd samej bryły pomnika, która została nieco zmodyfikowana w stosunku do projektu pierwotnego. - Zmieniony został nieco układ tablic tekstowych, co bardziej uwidoczni pęknięcie głównej bryły i przez to wzbogaci relief - dodał Moderau.

Wspominał również współpracę z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w okresie, kiedy jej szefem był zmarły w smoleńskiej katastrofie Andrzej Przewoźnik. - Współpraca z nim to była bardzo dobra szkoła myślenia przy tworzeniu upamiętnień. Z natury jestem minimalistą, czemu sprzyjał tam również fakt, że były to cmentarze żołnierskie, gdzie nie było miejsca na jakieś szaleństwa. Z reguły sens i wyraz odnajdywałem w najprostszych rozwiązaniach. Mam w związku z tym dosyć spore doświadczenie w projektowaniu takich pomników - relacjonował rzeźbiarz.

Zwrócił również uwagę na fakt, że głównym założeniem jego projektu było stworzenie obelisku w formie jednego pomnika złożonego z obelisku centralnego i kwater indywidualnych. - I chociaż to było trudne, udało mi się przekonać rodziny ofiar do takiej wspólnej formy upamiętnienia. Dodatkowym argumentem były obawy rodzin, by pomiędzy mogiłami ich bliskich nie umieszczano potem innych przypadkowych grobów, a stworzenie jednolitego pomnika usuwa takie zagrożenie. Bliscy będą jednak mieli oczywiście możliwość wybrania spośród kilku wersji tych nagrobków indywidualnych - powiedział Moderau.

- Sama koncepcja pomnika nie nawiązuje, wbrew wielu interpretacjom, do lotniska ze strąconym samolotem. Chodziło mi raczej o przełamanie bryły monolitu, czyli tej jednej struktury, która nagle w sposób niekontrolowany i nieoczekiwany została przełamana i właśnie w jej środku są nazwiska ofiar. Pewnym dosłownym skojarzeniem z katastrofą jest tu raczej zarycie się w ziemię rogów obelisku. Natomiast nie było moim zamierzeniem, żeby się to kojarzyło z lotniskiem czy pasem startowym. Bardziej poprzez długi pas nagrobków chodziło mi o pokazanie skali tej tragedii - podsumował rzeźbiarz.

Jak poinformował PAP zastępca dyrektora gabinetu prezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, wykonanie pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej zostało powierzone Miejskiemu Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych, zaś umieszczona w czwartek na ścianie Pałacu Prezydenckiego tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej została wykonana z takiego samego białego granitu, z jakiego powstaną elementy pomnika na Wojskowych Powązkach.

Marek Moderau jest artystą rzeźbiarzem, autorem wielu upamiętnień historycznych, zwłaszcza związanych ze Zbrodnią Katyńską m.in. szklanych drzwi z guzikiem z orzełkiem z oficerskich płaszczy w Kaplicy Katyńskiej w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego oraz pomnika poświęconego krwawym wydarzeniom na Wołyniu na Ukrainie. On też zaprojektował tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, która zostanie odsłonięta i poświęcona 15 sierpnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pomnik ku czci ofiar katastrofy - 1 listopada
Komentarze (8)
ŚW
śmierć wyzwala jest ciszą
13 sierpnia 2010, 11:35
ktoś kiedyś w Rosji nie doczekał się na tych co zginęli, Polacy postawili im drewniany Krzyż, mimo iż byli najeźdżcami, modlili się, zapalali znicze na ich mogile... uszanowali ciszę bo katolicy szanują pamięć zmarłych... a swoich nie żałują niektórzy Polacy... nawet po śmierci ich szkalują... W związku z 90. rocznicą bitwy warszawskiej w Ossowie, jednym z miejsc starć zostanie odsłonięty pomnik poświęcony… żołnierzom bolszewickim. Tę informację podał w dniu wczorajszym portal wpolityce.pl Inicjatywa ustawienia monumentu w tym miejscu pojawiła się dwa lata temu i została poparta przez Bronisława Komorowskiego, który takimi słowami skomentował ten pomysł: “Szacunek dla żołnierzy leży w polskiej tradycji. Warto pokazać Rosjanom, że tak samo odnosimy się do ich poległych. Upamiętnienie mogiły na Polakówej Górce byłoby dobrym gestem w stosunkach polsko-rosyjskich.” Pomnik został zaprojektowany przez Marka Moderau, a za jego wykonanie płaci Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ma on przedstawiać krzyż prawosławny i 21 bagnetów. Odsłonięcie zaplanowano na 14 sierpnia. bibula.com/RWW
MM
masz monopol na oplucie ?
13 sierpnia 2010, 11:15
takie ogromne zaniedbania i takie lekkomyślne potraktowanie delegacji i takie śledztwo i to nie w polskich rękach takie trudności i brak dostępu w zdobyciu dowodów i takie kamuflowanie i zacieranie pamięci takie spłycanie problemu, takie traktowanie rodzin mówi samo za siebie ktoś musi, a kto jak nie Kaczyński ? może ty ???
Jadwiga Krywult
13 sierpnia 2010, 11:03
Kaczyński nie zabiega o wyjaśnienie zaniedbań, ale o udowodnienie z góry przyjętej tezy.
K
Kinga
13 sierpnia 2010, 10:49
do serca i inteligencji i kultury braci Kaczyńskich jest niektórym dalekawo...nie dziwota iż tak ich nienawidzą...zawiść...zazdrość...nigdy nie przyznają się do tego... Kaczyńscy nigdy niczego nie robili na pokaz... całe życie ich jest jasne i po Polsku... a dlaczego ty nie zabiegasz o wyjaśnienie zaniedbań doprowadzających do przyczyny katastrofy ? to by wiecej znaczyło niż wieniec dla tych właśnie 28 ofiar i pozostałych... twoja wrogość Kingo mówi za siebie...
Jadwiga Krywult
13 sierpnia 2010, 10:29
Dwadzieścia osiem ofiar katastrofy jest tam pochowanych, ale Kaczyński z wieńcem tam nie poszedł. Kingo Ty masz jakośc obsesję i jesteś chora z nienawiści... może też wizyta u egzorcysty przydałaby Ci się, bo to co ciągle wypisujesz to jasno widać, że ZŁO przemawia przez Ciebie. Boże miej Cię w swojej opiece! A coś merytorycznie ? Jak oceniasz brak wieńca od Kaczyńskiego na grobach 28 ofiar ?
DK
Do Kingi!
13 sierpnia 2010, 10:06
Dwadzieścia osiem ofiar katastrofy jest tam pochowanych, ale Kaczyński z wieńcem tam nie poszedł. Kingo Ty masz jakośc obsesję i jesteś chora z nienawiści... może też wizyta u egzorcysty przydałaby Ci się, bo to co ciągle wypisujesz to jasno widać, że ZŁO przemawia przez Ciebie. Boże miej Cię w swojej opiece!
KN
Kinga nie zamartwiaj się tak
13 sierpnia 2010, 09:26
Obiecał Pan i wróci Jabłko dawał Szatan Mówiąc: zjedz człowieku Bożym prawem pomiatając I do końca świata I na wieki wieków Pan Bóg wygnał ludzi z Raju Obiecał Ewie Pan Że Mesjasz wstrząśnie światem Obiecał Ewie Pan Że przegra wojnę Szatan Obiecał Ewie Pan Że wróci z końcem świata Na granicy Raju Stoją Aniołowie Miecze płoną pod okryciem Strzec granicy mają Żeby żaden człowiek Nie wziął jabłka z drzewa życia autor: Zbigniew Książek kompozytor: Piotr Rubik
Jadwiga Krywult
13 sierpnia 2010, 08:21
Dwadzieścia osiem ofiar katastrofy jest tam pochowanych, ale Kaczyński z wieńcem tam nie poszedł.