Ponad 70 proc. Polaków uważa działania rządu ws. pedofilii w Kościele za niewystarczające

Ponad 70 proc. Polaków uważa działania rządu ws. pedofilii w Kościele za niewystarczające
(fot. depositphotos.com)
PAP / df

71,4 proc. Polaków ocenia działania rządu ws. problemu pedofilii w Kościele Katolickim za niewystarczające; pozytywnie prace rządzących w tej dziedzinie oceniło ponad 11,1 proc. respondentów - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Onetu.

Badanie przeprowadzono w związku z emisją kolejnego filmu dokumentalnego braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", dotyczącego tematu pedofilii w Kościele Katolickim.

Z sondażu wynika, że łącznie 71,4 proc. ankietowanych negatywnie ocenia działania podejmowane przez rząd ws. pedofilii w Kościele, z czego 47,2 proc. zaznaczyło, że reakcje rządu wobec problemu pedofilii są "zupełnie niewystarczające", a 24,2 proc. określiło je jako "niewystarczające". Pozytywnie prace rządzących w tej dziedzinie oceniło 11,1 proc. respondentów, z których zdecydowanie pozytywne zdanie miało zaledwie 1,7 proc. badanych, a 9,4 proc. udzieliło odpowiedzi, że reakcje rządu są "wystarczające". 17,5 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma na ten temat zdania.

IBRiS zbadał także podejście do tematu w ramach elektoratów partyjnych.

DEON.PL POLECA

Według badania ponad 90 proc. respondentów, popierających partie opozycyjne, uważa, że walka z pedofilią jest prowadzona w sposób niewystarczający. Dane te dotyczą Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i Konfederacji. Bardziej zróżnicowaną opinię na temat działań rządu mają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. 40 proc. z nich zaznacza, że rząd działa w sposób niewystarczający, 24 proc. reakcje rządu ws. walki z pedofilią w Kościele ocenia pozytywnie, a 36 proc. nie chce wypowiadać się na ten temat.

Jak wynika z sondażu IBRiS, duże znaczenie na ocenę działań rządu ws. pedofilii ma źródło, z którego czerpane są informacje.

"Najmniej krytycznie rząd oceniają osoby, które informacje uzyskują z serwisów informacyjnych TVP Info, Wiadomości TVP, ale również słuchają radia i oglądają +Wydarzenia+ Polsatu. Choć należy zaznaczyć, że korzystający z tych źródeł informacji w większości prace rządzących oceniają negatywnie (są to odpowiednio: 56, 57, 58 i 62 proc.)" - podaje "Onet".

Użytkownicy portali internetowych w 80 proc. uważają działania rządu za niewystarczające. 9 proc. zaznaczyło odpowiedź "wystarczające", a 11 proc. nie ma na ten temat zdania. Osoby czerpiące informacje z gazet (zarówno dzienników jak i tygodników) posiadają negatywną opinię na temat działań rządu ws. pedofilii w Kościele w 80 proc. Najbardziej negatywną opinię wyrażały osoby korzystające z serwisów informacyjnych TVN 24, Faktów TVN i Polsat News. Negatywna ocena działań rządu wynosi tam odpowiednio 86, 84 i 83 proc.

Istotna w badaniu jest również kwestia wiary. Jak wynika z danych IBRiS-u, najmniej krytyczne wobec działań rządu ws. walki z pedofilią wśród księży są osoby, które identyfikują się jako wierzące i praktykujące regularnie. Połowa z nich uważa, że działania rządu są niewystarczające. 23 proc. określa je jako wystarczające, a 27 proc. nie ma zdania na ten temat. Bardzo podobne wyniki można dostrzec wśród osób wierzących i praktykujących nieregularnie oraz wierzących i niepraktykujących. Grupą, która udzielała zdecydowanie najbardziej negatywnych odpowiedzi, są osoby niewierzące, które w 96 proc. uważają, że rząd nie wywiązuje się ze swoich obowiązków dotyczących przeciwdziałania zjawisku pedofilii w Kościele.

Badanie zostało zrealizowane 16 maja 2020 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na ogólnopolskiej próbie 1100 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 proc.

***

Jeśli jesteś osobą skrzywdzoną w Kościele i potrzebujesz pomocy lub rozmowy, skorzystaj z tej infolinii. Stworzyli ją ludzie świeccy poruszeni Twoim losem:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad 70 proc. Polaków uważa działania rządu ws. pedofilii w Kościele za niewystarczające
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.