Poparcie środowisk medycznych i środowiska pacjentów dla zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów

Poparcie środowisk medycznych i środowiska pacjentów dla zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów
Fot. depositphotos.com
PAP / jk

Poparcie dla prac Ministerstwa Zdrowia nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów zadeklarowali przedstawiciele środowisk medycznych i środowiska pacjentów, którzy w piątek uczestniczyli w posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom.

„Mamy do czynienia z nowym trendem, bardzo niebezpiecznym, zagrażającym zdrowiu i życiu, szczególnie dzieci i młodzieży” – podkreśliła przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom Małgorzata Niemczyk. Jak wskazała, jednorazowe e-papierosy, obok nikotyny, zawierają substancję słodzącą – bardzo często jest to sukraloza, której słodkość jest 300-800 razy większa w porównaniu do sacharozy. Są też tanie i pozwalają na wiele zaciągnięć, ze względu na wielkość pojemników. Wskazała też na to, że jednorazowe e-papierosy mają bardzo atrakcyjne, kolorowe opakowania i często w sklepach leżą na półkach obok słodyczy. Sukraloza, podana w formie pary wodnej, jest substancją, która bardzo silnie uzależnia, a wdychana do płuc może działać rakotwórczo oraz powodować nieodwracalne zmiany w mózgu.

DEON.PL POLECA
W Polsce w ostatnich latach bardzo wzrasta sprzedaż „jednorazówek”. W 2022 r. sprzedano 32 mln sztuk, a w 2023 r. już ponad 100 mln sztuk. Co piąty sprzedawany na świecie papieros to właśnie jednorazowy e-papieros smakowy. Wartość rynku "jednorazówek" w Polsce to 2 mld zł. Polska jest w niechlubnej czołówce państw Unii Europejskiej jeśli chodzi o rozpowszechnienie palenia e-papierosów wśród dzieci i młodzieży. W Polsce jest zakaz sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia zarówno jednorazowych e-papierosów, jak i e-papierosów do wielokrotnego użycia. Ale ten zakaz, jak widać, jest w dużej mierze nieskuteczny.

Podczas posiedzenia zespołu głosy z poparciem dla deklaracji Ministerstwa Zdrowia o pracach nad zakazem sprzedaży jednorazowych e-papierosów wyrazili przedstawiciele środowiska medycznego i organizacji pacjenckich. Pod apelem, którego celem jest wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów smakowych podpisało się Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuc oraz kilka innych organizacji.

DEON.PL POLECA

Pod koniec stycznia wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych zapowiedział brytyjski rząd. Podobne plany ogłosiły już Australia, Francja, Niemcy i Nowa Zelandia. Wdrożyła je dotąd tylko Nowa Zelandia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Stoparczyk

Niezwykły talent, wyrazista postać. Kim był, że każdy chciał się z nim zaprzyjaźnić?

Brał wszystko na dystans – może z wyjątkiem studiów aktorskich, do których pchała go potężna siła artystycznego powołania. Grał postaci zadumane jak...

Skomentuj artykuł

Poparcie środowisk medycznych i środowiska pacjentów dla zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.