Portal internetowy o zsyłkach na Sybir

PAP / slo

Muzeum Wojska w Białymstoku tworzy specjalny portal internetowy sybir.com.pl, poświęcony problematyce zsyłek Polaków na Wschód. Będzie można tam zobaczyć w wersji wirtualnej m.in. pamiątki Sybiraków, z powstającego w mieście Muzeum Pamięci Sybiru.

Muzeum Pamięci Sybiru, ogólnopolska placówka zajmująca się tematyką wywózek Polaków na Wschód, ma stanowić część Muzeum Wojska w Białymstoku. Stworzono już projekt architektoniczny muzeum, obecnie powstają projekty wystaw. Władze miasta chcą jego budowę sfinansować przy wsparciu środków z nowego budżetu UE na lata 2013-2020, z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski, portal internetowy będzie "wirtualnym Muzeum Pamięci Sybiru". Odbiorcami mają być osoby zainteresowane tematyką Sybiru w kraju, a także w Rosji, bo - jak podkreślił dyrektor - to zagadnienie dotyczy także tych terenów. Dlatego portal będzie też dostępny w języku rosyjskim.

DEON.PL POLECA

Sadowski zaznaczył, że portal ma służyć też rodzinom Sybiraków - dzieciom i wnukom, którzy szukają informacji, a może też chcą przekazać jakieś dokumenty swoich rodziców czy dziadków. - Chcemy przez portal nawiązać kontakt z Polonią, szczególnie z potomkami zesłańców rozsianymi po całym świecie, którzy przez taki portal będą mogli dotrzeć do naszej placówki - powiedział.

Portal ma powstać do 2014 roku. Do końca tego roku powinien zostać wybrany wykonawca. Sadowski dodał, że najwięcej pracy wymagać będzie digitalizacja zbiorów muzeum.

Muzeum Wojska prowadzi też ciągle zbiór pamiątek sybirackich, które będą stanowiły część wystaw w Muzeum Pamięci Sybiru. Sadowski powiedział, że z placówką chętnie współpracuje środowisko sybirackie z Podlaskiego, ale coraz częściej też odzywają się Sybiracy z innych części kraju. Liczy, że pamiątki uda się też pozyskać od Sybiraków z Rosji, z którymi muzeum udało się nawiązać kontakty.

- Kiedy Sybiracy widzą, że muzeum pozyskuje pamiątki na konkretne działania, że ich listy czy inne rzeczy z wywózki będą udostępnione szerszemu gronu, że ktoś pozna ich historię, to chętniej te pamiątki oddają - powiedział Sadowski.

Portal ma być dofinansowany z unijnych pieniędzy, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Zarząd województwa podlaskiego zdecydował o przekazaniu muzeum na ten cel, ale także na inne działania w placówce, m.in. aranżację nowej wystawy stałej, 850 tys. zł. Jednak nie wiadomo jeszcze, jaka część tego zostanie przeznaczona na stworzenie portalu.

Miejscowy oddział IPN prowadzi badania dotyczące deportacji, m.in. próbuje ustalić rzeczywistą liczbę wywiezionych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Portal internetowy o zsyłkach na Sybir
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.