Posiedzenie rządu z nowymi ministrami

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / kn

W środę po godz. 13 rozpoczęło się posiedzenie rządu, w którym biorą udział też nowo powołani przez prezydenta ministrowie. Rząd ma zająć się m.in. kwestiami powołania pełnomocnika rządu do spraw polityki klimatycznej oraz utworzenia ministerstwa infrastruktury i rozwoju.

W środę przed południem prezydent Bronisław Komorowski dokonał zmian w składzie Rady Ministrów; powołał Elżbietę Bieńkowską na wicepremiera, ministra infrastruktury i rozwoju, Mateusza Szczurka na szefa resortu finansów, Macieja Grabowskiego na ministra środowiska, Joannę Kluzik-Rostkowską na szefową resortu edukacji, a Andrzeja Biernata na ministra sportu.
Rafał Trzaskowski (będzie nowym szefem MAC) oraz Lena Kolarska-Bobińska (obejmie resort nauki i szkolnictwa wyższego) zostaną powołani w skład rządu 3 grudnia. Z funkcji ministerialnych zostali odwołani w środę: wicepremier Jacek Rostowski, Marcin Korolec (który pozostanie w rządzie na stanowisku pełnomocnika ds. negocjacji klimatycznych), Michał Boni, Krystyna Szumilas, Barbara Kudrycka, Joanna Mucha i Sławomir Nowak.
Rada Ministrów zajmie się w środę projektami rozporządzeń w sprawie: ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw polityki klimatycznej oraz utworzenia ministerstwa infrastruktury i rozwoju, a także zniesienia ministerstwa transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Decyzje rządu w tej sprawie, są wynikiem rekonstrukcji rządu, dokonanej przez premiera Donalda Tuska.
Kolejny punkt posiedzenia rządu, to zmiany w kodeksie wyborczym, które precyzują warunki kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego przez obywateli UE, którzy mieszkają w danym państwie unijnym, ale nie są jego obywatelami.
W obecnym stanie prawnym, osoba, która chce kandydować do europarlamentu, a nie jest obywatelem polskim, do pisemnej zgody na kandydowanie musi dołączyć zaświadczenie wydane przez właściwy organ państwa członkowskiego UE, którego jest obywatelem, że nie pozbawiono go prawa do kandydowania w wyborach do PE w tym państwie.
Zmiany w kodeksie wyborczym wychodzą naprzeciw trudnościom obywateli z identyfikacją organów uprawnionych do wydawania takiego zaświadczenia i terminowego jego otrzymywania.
Projekt zakłada zniesienie wymogu przedkładania przez obywateli UE zaświadczenia. Zastąpi je oświadczenie potwierdzające, że dana osoba nie została pozbawiona prawa do kandydowania w wyborach do PE. Dodatkowym elementem oświadczenia jest informacja o ostatnim adresie zamieszkania kandydata w państwie członkowskim pochodzenia.
Zaświadczenie jest dokumentem, którego obywatel nie może sam sobie wystawić, podczas gdy oświadczenia pisze się samodzielnie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za poświadczenie nieprawdy.
Ministrowie zajmą się też Programem Funduszy Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, który precyzuje zasady dofinansowania inicjatyw obywatelskich.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Posiedzenie rządu z nowymi ministrami
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.