"Potrzebny komisarz ds. Partnerstwa Wschodniego"

 "Potrzebny komisarz ds. Partnerstwa Wschodniego"
Szef MSZ Radosław Sikorski (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / zylka

Polska przekonuje do stworzenia w Komisji Europejskiej teki dla komisarza, który odpowiadałby za Partnerstwo Wschodnie - poinformował szef MSZ Radosław Sikorski podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

- Szczególnie zależałoby nam, gdyby w podziale tek w nowej Komisji Europejskiej mogłaby się znaleźć teka, w której Partnerstwo Wschodnie byłoby czymś znaczącym, np. teka dla komisarza ds. rozszerzenia i Partnerstwa Wschodniego albo teka dla komisarza ds. Partnerstwa Wschodniego i Unii dla Śródziemnomorza - powiedział posłom Sikorski.

Podkreślił, że dobrze byłoby, gdyby w KE była osoba koordynująca te inicjatywy. - Do tego przekonuję naszych partnerów. (...) Mam wrażenie, że dziś przekonałem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - dodał szef MSZ. W środę Sikorski spotkał się z szefem PE Jerzym Buzkiem i polskimi europosłami.

Sikorski podkreślił też, odpowiadając na pytania posłów o stosunek Rosji do Partnerstwa Wschodniego, że realizacja tej inicjatywy nie zależy od woli politycznej Rosji. - W żadnym wypadku nie jest ono (Partnerstwo) zakładnikiem woli politycznej Federacji Rosyjskiej - zaznaczył.

- Jeżeli chodzi o nową tarczę my dopiero zaczniemy się ustosunkowywać do tych propozycji amerykańskich, gdy dostaniemy je na piśmie, co mamy obiecane zresztą w najbliższych dniach - mówił minister.

- Gdyby to, co (Amerykanie) mówią ustnie, potwierdziło się pisemnie, a potem w praktyce, to są to bardzo ciekawe propozycje - dodał szef MSZ. Nie chciał mówić o szczegółach.

W zeszłym tygodniu prezydent USA ogłosił, że podjął decyzję o nowym podejściu do obrony przeciwrakietowej w Europie. Zdaniem Baracka Obamy, nowa polityka antyrakietowa ma sprawić, by obrona Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w Europie była doskonalsza, silniejsza i szybsza. Obama zapewnił też, że USA będą kontynuować współpracę z - jak to określił - "naszymi bliskimi przyjaciółmi i sojusznikami: Republiką Czeską i Polską".

Minister obrony USA Robert Gates dodał, że USA nie zamierzają całkowicie zrezygnować z systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. Jak zaznaczył, w USA zmianie uległy poglądy na temat zagrożenia ze strony Iranu i obecnie koncentrują się one na zagrożeniu związanym z rakietami krótkiego i średniego zasięgu.

Sikorski podkreślił też, że kwestia ratyfikowania przez Polskę umowy w sprawie tarczy (umowa była tylko podpisana) nie mogła w jego ocenie mieć wpływu na decyzję Amerykanów.

Zadeklarował też, że Polska jest gotowa do podpisania umowy o małym ruchu granicznym z Białorusią, a umowa ta może zostać podpisana jeszcze w tym roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Potrzebny komisarz ds. Partnerstwa Wschodniego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.