Pożegnanie "Czarodzieja ringu"

Pożegnanie "Czarodzieja ringu"
(fot. PAP/Michał Walczak)
PAP / mh

Przedstawiciele polskiego pięściarstwa, mieszkańcy regionu świętokrzyskiego, serdeczny przyjaciel aktor Daniel Olbrychski oraz rodzina pożegnali w czwartek Leszka Drogosza, trzykrotnego mistrza Europy, olimpijczyka, "Czarodzieja ringu".

Ceremonia pogrzebowa, która odbyła się w Kielcach - rodzinnym mieście Leszka Drogosza, zgromadziła kilkaset osób. Specjalny hołd wieloletniemu trenerowi klubu Błękitni Kielce oddała kompania honorowa świętokrzyskiej policji. Wspomnienia o karierze wybitnego boksera nazywanego "Czarodziejem ringu" przeplatały się ze wspomnieniami jego bliskich znajomych.

"Nie przypuszczałem drogi Leszku, że staniesz się moim przyjacielem dzięki Bohdanowi Tomaszewskiemu i Jerzemu Suszce, którzy napisali scenariusz do filmu +Bokser+. Było to 46 lat temu i od tego czasu stałeś się moim największym przyjacielem, porównywalnym do Adama Hanuszkiewicza i Andrzeja Wajdy. Byłeś poetą ringu i człowiekiem o nieskalanej szlachetności i dobroci. Żegnaj mistrzu, żegnaj przyjacielu, a właściwie mój starszy bracie" - mówił przyjaciel Leszka Drogosza, Daniel Olbrychski. Aktor przeczytał listy pożegnalne od boksera Zbigniewa Pietrzykowskiego i reżysera Andrzeja Wajdy.

"Odszedł od nas kolejny z wielkich bokserów, kto wie czy nie najlepszy. Stoczył 377 walk i tylko 14 przegrał, niewielu jest na świecie pięściarzy, którzy mają taką statystykę. Niedawno pożegnaliśmy Jerzego Kuleja, wcześniej Tadeusza Walaska, a przed nim Kazimierza Paździora, Artura Olecha i Lucjana Słowakiewicza. Myślę, że Feliks Stamm tam w niebie tworzy drużynę marzeń i ściąga do siebie tych najlepszych"  - powiedział prezes Polskiego Związku Bokserskiego Jerzy Rybicki. Dodał, że styl walki Leszka Drogosza był niepowtarzalny, tak jak jego technika i refleks. 

DEON.PL POLECA

Prezes Świętokrzyskiego Związku Bokserskiego Jan Gierada, ze wzruszeniem przypomniał jak duże znaczenie dla Leszka Drogosza miały biało-czerwone barwy, które reprezentował. Zadeklarował, że sobotni Międzynarodowy Turniej Bokserski w wadze superciężkiej, który odbędzie się w Kielcach będzie poświęcony pamięci "Czarodzieja ringu". Jego osobistym pożegnaniem z Leszkiem Drogoszem było dołączenie do urny z prochami boksera małych złotych rękawiczek.

Leszek Drogosz urodził się 6 stycznia 1933 r. w Kielcach. Pierwsze treningi rozpoczął w 1948 roku, po dwóch latach zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Był trzykrotnym mistrzem Europy w wadze lekkopółśredniej, również trzykrotnie reprezentował Polskę w igrzyskach olimpijskich: w 1952 roku w Helsinkach, 1956 roku w Melbourne i 1960 roku w Rzymie. Osiem razy wywalczył tytuł indywidualnego mistrza kraju. 

W karierze pięściarskiej stoczył 377 walk, z których wygrał 363 i przegrał 14.

Po zakończeniu kariery został trenerem Błękitnych Kielce, a następnie Igloopolu Dębica. Jego wychowankami byli m.in. Witold Stachurski i Alfons Stawski. Jeszcze w trakcie kariery sportowej zaczął występować w filmach. Zadebiutował w 1966 roku w filmie "Bokser" u boku Daniela Olbrychskiego, wcielając się w rolę boksera - Jarka Walczaka. Wystąpił także m.in. w dwóch produkcjach Andrzeja Wajdy - "Polowaniu na muchy" oraz "Krajobrazie po bitwie".

Z rodzinnymi Kielcami i świętokrzyskim środowiskiem sportowym Leszek Drogosz był związany przez całe życie. W latach 1990-1994 był radnym kieleckiej rady miasta.

Ostatnią walkę, niestety przegraną, toczył z chorobą nowotworową. Zmarł w nocy z czwartku na piątek, wśród rodziny we własnym domu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pożegnanie "Czarodzieja ringu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.