Premier przyjął sprawozdanie Seremeta

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Premier Donald Tusk przyjął sprawozdanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta za 2011 r. - podała w środę kancelaria szefa rządu, informując, że premier nie dopatrzył się przesłanek uzasadniających odrzucenie sprawozdania. Tusk liczy na poprawę funkcjonowania prokuratury.

Zgodnie z przepisami premier przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie prokuratora generalnego, "mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw". W przypadku odrzucenia sprawozdania premier może wystąpić do Sejmu z wnioskiem o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji.

Sprawozdanie z działalności w 2011 r. Seremet złożył Tuskowi w marcu. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin opiniując dokument zarekomendował jego przyjęcie, choć wskazał uchybienia w działalności prokuratury. W lipcu premier, na kanwie nieprawidłowości wykrytych w sprawie Amber Gold, zwrócił się do szefa prokuratury o dodatkowe informacje na temat działań organów ścigania w sprawach przestępstw gospodarczych. Otrzymał je w listopadzie, a w środę po godz. 13 na stronach internetowych KPRM podano, że Tusk sprawozdanie przyjął.

Jak ujawniono, premier zapoznał się także z rekomendacją Departamentu Kontroli i Nadzoru Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie przyjęcia sprawozdania Prokuratora Generalnego. "Pomimo wskazanych uchybień w działalności prokuratury zdaniem departamentu nie wystąpiły przesłanki uzasadniające odrzucenie sprawozdania (...), tj. braku realizacji zadań w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw" - czytamy w informacji KPRM.

DEON.PL POLECA


Jak podkreślono, pomimo zidentyfikowanych uchybień, premier ma nadzieję, że nastąpi "znacząca poprawa funkcjonowania prokuratury". "Podejmując decyzję o przyjęciu sprawozdania Prokuratora Generalnego, brał pod uwagę całokształt działalności prokuratury, w tym fakt, że dopiero dwa lata temu prokuratura stała się w pełni niezależna" - napisano.

Sprawozdanie Prokuratora Generalnego z rocznej działalności prokuratury w 2011 roku zawiera informacje na temat m.in. sytuacji kadrowej i finansowej prokuratury, postępowań przygotowawczych i sądowych, współpracy z podmiotami zewnętrznymi, współpracy międzynarodowej, funkcjonowania systemów informatycznych, opiniowania projektów aktów prawnych, działań usprawniających organizację pracy Prokuratury Generalnej, sądownictwa dyscyplinarnego, współpracy z Krajową Radą Prokuratury, działalności wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz działalności prokuratorów IPN - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Minister sprawiedliwości w swoim stanowisku do sprawozdania pozytywnie ocenił skuteczność prokuratury w zakresie postępowań ekstradycyjnych, administracyjnych, przygotowawczych i sądowych (pomimo wskazanych uchybień) i związanych z ułaskawieniami. Zdaniem ministra prokuratora właściwie realizowała również wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Minister pozytywnie ocenił inicjatywy Prokuratora Generalnego zmierzające do poprawy przepisów regulujących działalność prokuratury. Jednocześnie zwrócił uwagę na istotne uchybienia w działalności prokuratury w sferze polityki kadrowo-organizacyjnej w jednostkach prokuratury, postępowań przygotowawczych i postępowań przed sądami. Jako przyczynę ww. uchybień minister identyfikuje głównie brak dostatecznego nadzoru służbowego na poszczególnych szczeblach prokuratury.

W dokumencie o działaniach prokuratury w latach 2007-2012, w zakresie szeroko rozumianej przestępczości gospodarczej, Prokurator Generalny zawarł informacje związane z naruszeniami prawa bankowego, obrotem instrumentami finansowymi, obrotem dewizami, kruszcami, jak i prawem karnym - skarbowym, a także organizowaniem i kierowaniem piramidami finansowymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier przyjął sprawozdanie Seremeta
Komentarze (3)
NP
no proszę
28 listopada 2012, 18:54
Więzienie za krytykowanie polityka. Platforma właśnie wykuwa bardzo niebezpieczne narzędzie Pięknie rozwija nam się demokracja pod rządami obywatelskiej partii. Nawet dwa lata mają grozić za „mowę nienawiści”. Platforma właśnie definiuje ten termin prawnie. Rzecz w zmianie jednego tylko artykułu prawa karnego. Art. 256 kk ma stanowić, że "kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Po pierwsze – w tej definicji chwalący się solidarnościowymi kręgosłupami liberałowie tradycyjnie pominęli komunizm. By strawestować klasyka – chwała wam i waszym kolegom! Po drugie – tradycyjnie też usunięto kwestie wyznaniowe (istniejące w aktualnej wersji), a zastąpiono je szeroko pojętymi przekonaniami, co znacząco zmiękcza literę ustawy pod kątem ochrony praw osób wierzących. Po trzecie wreszcie – dopuszcza możliwość karania więzieniem w zasadzie za wszystko, co da się podciągnąć pod „nawoływanie do nienawiści”. Z jakiegokolwiek powodu. http://wpolityce.pl/artykuly/41522-mozna-zaczac-sie-bac-wiezienie-za-krytykowanie-polityka-platforma-wlasnie-wykuwa-bardzo-niebezpieczne-narzedzie
G
Groszek
28 listopada 2012, 18:31
Niezależny prokurator generalny ? Ta cała szopka z przyjęciem sprawozdania jest namacalnym dowodem całkowitej dyspozycyjności prokuratury. Wymiaru sprawiedliwości w obecnym kształcie kadrowym nie da się naprawić. To wszystko trzeba zburzyć i zbudować od nowa. Dlatego potrzebne są inicjatywy społeczne takie jak ta poniżej: http://forum-z.cba.pl/ Tak to prawda. "Niezależny Prokurator Generalny", zależny od Tuska. Typowe PeOwskie standardy.
D
drozd
28 listopada 2012, 16:27
Niezależny prokurator generalny ? Ta cała szopka z przyjęciem sprawozdania jest namacalnym dowodem całkowitej dyspozycyjności prokuratury. Wymiaru sprawiedliwości w obecnym kształcie kadrowym nie da się naprawić. To wszystko trzeba zburzyć i zbudować od nowa. Dlatego potrzebne są inicjatywy społeczne takie jak ta poniżej: http://forum-z.cba.pl/